foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 26 postitust ]  Eelmine  1, 2
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Okt 04, 2011 05:07 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mär 22, 2004 08:05
Postitusi: 585
Asukoht: Tartu
Mingi suvaline näide, arvutatud 50000 tunni peale ja rahaliselt on siis vahe u. 2x LED-i kasuks. Eks järeldused sellest teeb igaüks ise. Arvstades "Suurema Akvaarium Sündroomi", siis kardetavasti magevee puhul rahalises mõttes väga ei tasu LED-i investeerida. Aga nagu juba mainitud, LED-il on teisi eeliseid, näiteks punktvalgusallikale iseloomlikud valgusefektid.

Loomulikult on LED-ile vaja sobivaid toiteallikaid (konstantse voolu allikad), mis pole ise-enesest kes teab mis keerulised seadmed, aga nende probleem on selles, et need vooluallikad võivad ise lusika nurka visata. Nende nõrgimaks lüliks on elektrolüütkondensaatorid ja odavad isendid ei kesta kaua.

_________________
54L kollaseid tigusid roheluses


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Okt 04, 2011 09:20 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
tv kirjutas:
Mingi suvaline näide, arvutatud 50000 tunni peale ja rahaliselt on siis vahe u. 2x LED-i kasuks.

See on kahjuks tõesti väga suvaline näide. Selle LEDi puhul ei saanud vähemalt mina küll aru, kas on vaja lisaks veel toide osta või mitte - see on hinna juures aga oluline. Tundub et taas kord on tegu mingi valguslaigu tekitamise lambiga, valgustiga võrrelda pole vist kohane. Palju sellest LEDist valgust välja tuleb, pole ka kuskil kirjas - mõnes foorumis väidetakse et ca 80 lm/W, ehk siis sama palju kui T5 torudel - kust see energia kokkuhoid siis küll tuleb? Võrrelda saab võrreldavaid asju, vähemalt minu jaoks on küll selles väljakäidud võrdluses rohkem küsimusi kui vastuseid, nii et ei oska sellest miskit arvata.
Kui leiaks konkreetse täismõõdulise LED valgusti (mitte valguslaigu tekitamise riista) ning sama võimsusega T5 torudega valgusti ning neil mõlemal oleks kirjas kõik tehnilised näitajad, siis saaks midagi võrrelda. Hetkel nagu võrdleks väga ägedat taskulampi laevalgustiga.
Selles osas on muidugi märkused olnud õiged, et võrdlema peaks sama võimsuse juures just lampe, mitte valgusallikaid - luminofoortorudel suur osa valgust kihutab algul vales suunas, kui palju sellest reflektoritega õnnestub õigesse suunda keerata, ma ei tea.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Okt 04, 2011 09:40 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Lisaks tekitab kangesti kahtlusi väide et LEDide soojuse eraldumine on tunduvalt väiksem. Jään huviga ootama Goody & Co selleteemalist ettekannet kokkutulekul. Oma tähelepanekud justkui ei kinnitaks seda arvamust...vähemasti LEDi piirvõimsustel töötades. Niisama helendava tulukese puhul ei teki tõesti eriti sooja aga ka mitte valgust.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Okt 04, 2011 10:13 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Mul on riist, millega PARi mõõta, kas kellelgi, kellel on Tallinnas toimiv akvaariumi LED valgusti oleks nädalavahetusel aega natuke mõõtmisega mässata? saaks võibolla kokkutulekuks mingid võrreldavad numbrid?

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Okt 04, 2011 11:29 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mär 22, 2004 08:05
Postitusi: 585
Asukoht: Tartu
Tsiteeri:
See on kahjuks tõesti väga suvaline näide. Selle LEDi puhul ei saanud vähemalt mina küll aru, kas on vaja lisaks veel toide osta või mitte - see on hinna juures aga oluline. Tundub et taas kord on tegu mingi valguslaigu tekitamise lambiga ...


Ma julgen arvata, et 50W LED tekitab ikka väga korraliku valguslaigu, pigem on see võrreldav autolaterna kui taskulambiga.Kui just kusagilt elektroonikapoest ei osta eraldi LED-e, siis valmis valgustid võiks tulla juba koos toiteelektroonikaga (antud näite puhul ma ei leidnud mingit viidet, et midagi juurde oleks vaja peale pädeva elektriku teenuste). Aga see pole ka väga oluline, ka antud juhul on juba tasuvusaeg päris pikk.

Mu enda nano-merel (35L) on hetkel 10W LED-valgust peal ja seda on silma järgi vähemalt sama palju, kui andis 18W CF valgusti.

Erinevalt luminofoortorude maailmast on LED tehnoloogia üsna standardiseerimata ja areneb kiiresti. Seega efektiivsus sõltub väga palju konkreetse LED-i tüübist. Lisaks, LED-i efektiivsus sõltub palju sellest, millisel voolutugevusel ja temperatuuril ta töötab. Kui voolutugevust tõsta, siis valgust tuleb küll rohkem aga soojust veel rohkem ja kokkuvõttes LED-i efektiivsus langeb. Kui luminofoortorudel on võimsuse ja väljutatud valgushulga vahel üsna üksühene seos, siis LED-ide puhul võivad isegi sama tootja eri mudelid sama võimsuse juures valgusviljakuse osas 2x erineda. Niiet mingeid üldistatud järeldusi on väga keeruline teha ainult LED-valgusti võimsuse põhjal.

Tsiteeri:
Lisaks tekitab kangesti kahtlusi väide et LEDide soojuse eraldumine on tunduvalt väiksem.


Ei pea ta midagi nii väga väika olema, lihtsalt LED ei kiirga soojust vee suunas (nagu HID) ja seega ei küta ka vett. Tuba kütab ta ikka vastavalt oma kasutegurile.

_________________
54L kollaseid tigusid roheluses


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Okt 05, 2011 09:00 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
tv kirjutas:
Ma julgen arvata, et 50W LED tekitab ikka väga korraliku valguslaigu, pigem on see võrreldav autolaterna kui taskulambiga.

Ka autolaternaga akva ühtlaselt valgustamine pole lihtne ülesanne.
tv kirjutas:
Niiet mingeid üldistatud järeldusi on väga keeruline teha ainult LED-valgusti võimsuse põhjal.

No kui soovime teha mingeid tõsiseltvõetavaid järeldusi efektiivsuse teemal LED vs. muud valgusallikad, siis minu meelest tuleks võrrelda just täismõõdulisi valgusteid (s.t. mitte valguslaikude tekitamise riistasid, ka tv 10W akvavalgusti kvalifitseerub) ning võrdluses kasutada lm/W ja lm/€, kõik muu on jutuks hea kuid tõestab eeskätt osapoolte vaidlusoskust. Selles suhtes p6ltsi pakkumine on väga hea, sobivad PAR mõõdikud on nii pagana kallid et endale osta naljalt ei raatsi. Mõõtma peaks aga samades tingimustes, ideaalis sama akva peal, sama kaugel valgustist - aga eks p6lts teab seda isegi suurepäraselt. Ja luminofoortoru(d) ei tohiks olla üle poole aasta kasutusel olnud, aga ka mitte vähem kui ntx kuu-paar.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Okt 09, 2011 10:32 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Sai mõõdetud :)
Päris mitut eri tootja ja võimsusega led valgustit ja sama akvaariumi peal ka minu enda 6x54 t5 valgusti. Mille torud ei olnud just nii ideaalses vanuses, nagu Rein soovitas.
Ma loodan, et ma jõuan mingid keskmised välja arvutada ja väikese kokkuvõtva tabeli laupäevaks valmis teha ja siis ma loodan veel, et ma ikka jõuan teiselt ürituselt kokkutulekule ka :)
Seniks aga võrdluseks lihtsalt 2 numbrit.
Natuke modifitseeritud Maxspect 170w led valgusti andis paari minuti jooksul keskmise PARi näidu 460 mikromooli ruutmeetri kohta sekundis. Ja Hopar 6x54w T5 torud 405.
Aga pikemalt ja täpsemalt siis juba kunagi hiljem

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Okt 18, 2011 08:40 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
See on küll veidi "Varia"-teemaline märkus aga...mõned uurijad leiavad, et LEDide sinakas valgus ajab segi inimese (ja ka loomade) ööpäevased rütmid, mis omakorda viib haigusteni. Kahjulik olevat just too sinakas spektriosa.
http://medicalxpress.com/news/2011-10-w ... locks.html


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Mär 15, 2012 01:34 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Nii. Vaatasin, mis on toimunud LED valgustite poolel ja pilt oli mõnevõrra üllatav. Eestis ei tasu otsida müügilt mõistliku hinnaga asjalikke LED valgusteid. Euroopast kah vähemalt mulle midagi sobivat silma ei jäänud. Oluline on jälgida luumeneid - kui neid üldse pole märgitud, siis pole mõtet rohkem vaadatagi. Enamasti kipub valgusviljakus luminofoortorudele/säästupirnidele alla jääma. Aga ennäe, müügile on ilmunud LED pirnid, mis teevad valgusviljakuselt vähemalt paberil säästupirnidele pika puuga ära, ning on ka täiesti mõistliku hinnaga. Tellisin prooviks mõned erinevad LED pirnid, ntx üks neist:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... 0899691840 10W 1080 lm 11.19$ (saatmine tasuta)
Võtame võrdluseks siin müüdavad saastapirnid:
http://lambid.ee/ee/rxp-ry-10w-825-e27 10W 580 lm 12,29 €
Et saada enam-vähem sama palju valgust kätte, peaks ostma juba märksa võimsama saastapirni:
http://lambid.ee/ee/rxe-sp-18w-865-e27 18 W 1140 lm 5,74 €
Saastapirnide hinnad on muidugi mul suht juhuslikud, ei viitsinud palju otsida - kuid valgusviljakus peaks suht paigas olema. Muide, isegi Effex ei kipu saastapirnide juures valgusviljakuse numbreid näitama...
Et siis ootame ära, kas pisikeste pilusilmade saadetis tegelikult ka on nii hea kui väidetakse. Kui on, siis on siinsetel saastapirnide müüjatel edaspidi üks klient vähem.
Muide, saastapirnide hulgast kõige hullem saast mida tean on Acme pirnid, lühikese perioodi jooksul on mul neid läbi põlenud mitu tükki järjest.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 19, 2012 08:54 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Apr 14, 2009 10:38
Postitusi: 114
Asukoht: Tallinn
Omal töötab 25L akva valgustina juba pea aasta 10W 20000K power led, eksperimendi mõttes. Jahutuseks on tavaline arvuti CPU radikas+ventilaator. Vahel on Artic Silver termopasta. Ilma vendita läheb radikas umbes tunni jooksul liiga kuumaks, piisab minimaalsest õhuliigutamisest et led jahe hoida. Kunagi katsetan uuesti passiivjahutusega.
Subjektiivselt hinnates on valgus sama tooniga nagu päevavalgus ainult et intensiivsem ja antud 10w power led on 25L akva kohta 14 cm kõrgusel veepinnast ilmselt liiga palju - aegasema kasvuga marsilea'le ilmus staghorn'i vetikas mis viitab ehk valguse ja co2 mittevastavusele. Peale pinnataimede lisamist on kõik rahul - pinnataimed vohasid ja alumised taimed kasvasid poolvarjus normaalselt ja vetikavabalt. Isegi muidu tujukas microsorum näitas korralikku juurdekasvu. Valgus paistab taimedele meeldivat.

Oletan et led'idega on nagu luminofooridega - osad on taimedele head ja teised mitte nii väga head, oleneb konkreetsest led'ist. Isegi kahel erineva tootja 6500K luminofooril võib olla märgatav vahe.

Ostsin kunagi ka hirmkalli ledidega pirni (GU10 sokkel) toavalgustisse 25W halogeenpirni asemele aga see oli küll tavaliste led'idega ja kestis umbes kuu aega - mingi elektroonikakomponent põles läbi. Enam neid ei osta :)

edit: Loetu põhjal võib kahel sama Kelvinites mõõdetava värvitemperatuuriga valgusallikal olla erinev valguse spektraalne jaotus - st. ühe ja sama värvitemperatuuri võib saada erinevate lainepikkuse kombinatsioonidega. Antud led'i 20000 Kelvinit on luminofooride kontekstis väga "külm" kuid visuaalselt on ta võrreldav mu teise, Osram Dulux L 865 55W lambiga, mis on väga hea taimelamp. Led'ide kohta on võrdlevat lainepikkuste jaotust raske leida, salvestasin alltoodud diagrammi ühest merefoorumist aga ei leia enam algallikat. Loodetasti ei panda selle siin äratoomist pahaks:
Pilt


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mai 13, 2012 01:28 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Olen siis vahepeal oma LED pirnid kätte saanud ja vähemalt seni olen nendega küll igati rahul. Erinevalt enamusest säästupirndest annavad kohe sisselülitamise järel tublisti valgust ning valgusviljakuse üle kurta pole ka põhjust, 10W LED pirn on tükk maad heledam temast võimsamatest säästupirnidest. Tõsi, pistsin lakke suure klaasplafooni alla, mis ühtlustab valgust, võimalik et ilma selleta näiteks laualampi keeratuna poleks asi nii kena. Pisut omapärane, et tavalised säästukad paistavad tükk maad kollasemad kui "Warm White" LED pirn (mis peaks ju kollaka valgusega paistma). Eks aeg näitab, kuidas vastupidavusega lood on, hetkel paistab küll et uued LED pirnid on säästupirnidest märksa säästlikumad igas mõttes, nii et ilmselt kolin tasapisi nendele üle.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 [ 26 postitust ]  Eelmine  1, 2

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver