foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 11 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Reede Juul 15, 2011 11:30 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
Küsimus selline. Sai 240 liitrisesse ostetud filtrile lisaks UVlamp (ehk filtrist väljuv vesi käib läbi lambiga kambri ning siis akvasse). Küsimus aga selles, et kas vette võib lisada meresoola kui lamp vahel on? Mul 180 liitrises on stabiilselt natuke soola sees, väga vähe. Rohkem profülaktika mõttes. Seal ei ole aga UVlampi vahel. Ma saan aru, et lamp tuleb vahelt ära võtta kui lisatakse vette ravimit või muud kemikaali, sest lamp neutraliseerib kõik selle ära. Küll aga jäin ma kõhklema, kas sool vees midagi äkki lambile teha ei või?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Juul 15, 2011 11:50 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mai 16, 2011 03:27
Postitusi: 17
Asukoht: Tartu
Kas see lamp puutub otse veega kokku? Tegelikult küll vahet pole, sest kui puutubki, siis lambi välispind on ikkagi tavalisest klasist ja tollele ei tee sool ju kõigevähematki. Samuti ei tohiks lamp soolale midagi teha. Rusikareegel keemiavõhikule võiks olla, et vaata, millises pakendis ainet müüakse: kui tumedas pudelis või fooliumis, siis kardab UV-d, kui läbipaistvas pakendis siis mitte. Vähemalt siamaani on see empiirika töötanud.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Juul 15, 2011 12:01 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
Muidugi puutub lamp veega kokku. Sellise asjaga tegemist: http://www.aquaristikshop.de/download/pdf/JBL_UV_GB.pdf

Sai soetatud sest akva kipub rohekaks. Ma pigem katsetan seda kui mingit kemikaali. Ühendatakse ta filtri väljavoolu ja akvaariumi vahele. Ehk vesi tuleb filtrist läbi, läbi UV-c ja edasi akvaariumisse.

Veel ei oska öelda kui asjalik ta on aga kui pimendamised ei aita (aitavad nii 2 nädalaks, siis jälle sama teema) siis äkki see aitab :)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Juul 15, 2011 12:16 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mai 16, 2011 03:27
Postitusi: 17
Asukoht: Tartu
Küsisin tolle pärast, et toreetiliselt võib pirn olla ka läbipaistva toruga veest isoleeritud (vrd kuivade ja märgade küttekehadega soojaveeboilerid). Aga ega reaalselt sel suuremat tähtsust ei tohiks olla.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Juul 15, 2011 12:31 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
Hmm.. ma olen igast elektroonika osas ise suht võhik. Aga noh - lamp nagu lamp ikka nägi see minujaoks välja. Hoiatati ainult, et ei tohi nn "tühjalt" tööle jääda. Kui vool ära läheb ja filter seisma peaks jääma on nati nutuselt, sest siis ei pidavat miski lampi enam jahutama, kuna vesi ei käi läbi kambrist, ja pidi läbi põlema. Aga no see on teine teema.

Ühesõnaga - ma ei tea miks ma kõhklema hakkasin... igatahes katsetan soolaga. See mõni lusikatäis soola ei tee 240 liitri peale anyway teab mis suurt soolasisaldust :)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Juul 15, 2011 12:51 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
UV lampe kasutatakse ka mereakvades, kus soola sisaldus oluliselt suurem.

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Juul 15, 2011 02:28 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Pole küll päris kindel, et lambitoru vees on - muidu oleks raske veetihedat kesta teha. Tavaline klaas isolaatoriks olla ei saa, sest UV ei tule sellest läbi. Kvartsklaas sobib.
Nii ehk naa - sool talle küll midagi ei tee.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Juul 16, 2011 12:40 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Dets 08, 2005 02:27
Postitusi: 475
Asukoht: Pärnu
Kui vool ära läheb ja filter seisab, siis ju uv lamp ka ei tööta samal ajal. Lambi sisselülitamine päris kuivalt ilma veeta ei ole hea, lõpuks läheb vist kuumaks jah.

Pimendamine ja UV lamp samal ajal kasutada oleks kõige effektiivsem. Pimedas akvas ei ole siis "rohelise vee" juurdekasvu ja on lootust nuhtlusest jagu saada.

Sool ja UV lamp omavahel ei suhtle.

_________________
430L


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 18, 2011 08:45 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
Issand - käpik. Väga hea tähelepanek @ elekter. Naera või herneks. Vabandust :lol:

Aga - panin lambi tööle. Oleks pidanud tegema "enne" ja "pärast" pilti. Igatahes on lamp 3 ööpäevaga vägagi rohelise vee täitsa selgeks teinud :shock:

Ma ei arvanud, et see nii kiiresti töötab.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 24, 2011 10:41 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mai 16, 2011 03:27
Postitusi: 17
Asukoht: Tartu
Nii ta on, alla 260 nm UV on üsna jõhker värk - teeb mõne minutiga mistahes elusorganismi DNAst pisikiese pudi. Sarnaseid lampe kasutatakse laborites tõmbkappide ja töölaudade desifitseerimiseks.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Okt 05, 2011 10:31 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Nov 25, 2006 02:20
Postitusi: 49
Asukoht: Haapsalu
Kas kellelgi on kogemust, et UV lambi plastist korpus hakkab ühel päeval lekkima, auk-augud sees? JBL 11w

_________________
(720l)AM-TOP PRO-AT3338 1200L/H)2 Diskust, 3kohversäga-CorydorasTrilineatus, 2kiiversäga-CorydorasPaleatus, 1Ants, 1 SAE-. 20 minoori, 10 skalaari


Üles
 [ 11 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver