foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 9 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: ballast kaane sisse
PostitusPostitatud: Laupäev Mai 21, 2011 12:38 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Mai 08, 2009 04:12
Postitusi: 203
Asukoht: Tallinn
Kas ballast kannatab välja kolme 24w T-5 toru kohal olemist (kaas läheb veel ballasti peale) või muutub seal liiga kuumaks. Ühesõnaga ballasti panen naguinii sinna aga kas oleks vajalik miski pisike vent sinna ballasti jahutama ? Ja kui siis ilmselt pean ta panema eraldi juhtmega (adaptoriga) või on võimalik võtta vool ballastist (siis läheks koos lampidega tööle + vähem juhtmeid). Ilmselt oleks eelduseks leida AC vent - kas emaplaadile üldse on AC vente ? Ja kui siis kas selline lahendus oleks võimalik või käiks vent lühiajaliselt ja üli kiiresti ringi ?
Kuna ma elektris eriti terav pähkel pole siis on väga teretulnud selgitus kuhu ma vendi täpsemalt ühendaksin ballasti külge (ilmselt kasutaksin arvuti venti, samas on muud ideed teretulnud).

Pilt

Starteri auk kuhu saaks paigutada pisikese vendi - siis ei peaks kaant lõhkuma. Ise mõtlesin, et võiks kasutada emaplaadi venti mis on küllalt pisike.
Pilt
Midagi sarnast (see on küll 12V DC aga suurus võiks sama olla)

Pilt

Niipalju veel, et kas on mõeldav panna 12v vent tööle nt 10v peal eesmärgiga müra vähendada (kui see peaks hakkama probleeme tekitama) eeldusel, et pinge on sobilik ? Minu arusaama kohaselt peaks vent töötama sel juhul lihtsalt aeglasemalt või peaks midagi veel silmas pidama ?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mai 22, 2011 10:39 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 26, 2010 11:05
Postitusi: 433
Pildid: 20
Asukoht: Tartu
Võid rahus panna ka mobla laadija ventikale järgi ehk siis 3,7V peaks olema enamus nokia omasid ja sony ericssonid enamus 4,9V. Olen proovinud igasuguste erinevate 12V ventikatega ja täätab väga hästi, sest jah 12V peal tegid enamused liialt müra ja pöörlesid teised ka liialt kiiresti! Et soovitaks sul selle väikse ventika järgi panna näiteks nokia laadija!


Üles
 Teema pealkiri: -
PostitusPostitatud: Pühapäev Mai 22, 2011 11:04 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Mai 08, 2009 04:12
Postitusi: 203
Asukoht: Tallinn
jah, proovisin eile just samsungi laadijat sinna taha mis mul enne toitis kahte "öövalguse" ledi. :D


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mai 23, 2011 07:41 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Arvuti plaatidel ei ole vahelduvpingega töötavaid vente, min. alalistööpinge on 5V. Käib ka veidi madalama pingega aga ei taha eriti hästi startida.
Elektroonne ballast üldiselt eriti ei kuumene aga vent on kasulik küll - puhub niiskuse ära.
Adapter tuleks ühendada otse 220V toitega.


Üles
 Teema pealkiri: -
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mai 23, 2011 12:23 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Mai 08, 2009 04:12
Postitusi: 203
Asukoht: Tallinn
Lootsingi et sa selle teema üles leiad ja võtad vaevaks vastata :oops:. Küsimus oligi tegelikult pigem lampide kuumenemises ja kuna ballast istub otse nende kohal (õhuke plastik vahel) siis kuumutab ka ballasti - ehk kas üdse ja kui siis palju kuumust see talub.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mai 23, 2011 10:34 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
No...enamus (räni baasil - jõuelektroonikat üldiselt germaaniumist ei tehtagi minu teada) elektroonikakomponente taluvad töötamist kuskil 120 kraadi juures (joota võib kuumemas - kuni 260 kraadi aga mitte pingestatuna muidugi!). Parem on hoida "coolimat" seisundit - igasugu lekkevoolud jms on hulka väiksemad ja eluiga pikem. Mõõda termomeetriga reaalset temperatuuri!
Mul on ballast lampide VAHEL ja seni (sülitab 3* üle õla...) töötab. Lausa 2 sellist!
Lampide KOHAL olev ballast saab üles tõusva kuuma õhu endale kenasti kraesse ja asi on märksa halvem.
Oleks kena, kui jääksid kuskile KUNI 60..70 kraadi juurde - elektroonikal tekib märksa puhtam/kuivem tunne. Mida jahedamaks saad, seda rohkem boonuspunkte :) Tegelikult ka!


Üles
 Teema pealkiri: -
PostitusPostitatud: Teisipäev Mai 24, 2011 12:05 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Mai 08, 2009 04:12
Postitusi: 203
Asukoht: Tallinn
Selge, tänud informatiivse vastuse eest. Kasutan sauna termomeetrit ja halvemal juhul läheb ka ahju oma kasutusse :evil:
Kindel on see, et pisike vent võib mulle sinna lihtsalt "kaunistuseks" jääda - tolku pole tast tühjast midagi. Tuleb vähemalt üks poole suurem sinna ära mahutada.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 25, 2011 12:59 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 26, 2010 11:05
Postitusi: 433
Pildid: 20
Asukoht: Tartu
Mul põhimõtteliselt samamoodi vahetatud Juwel originaalballast 1x15W 2x15W ballasti vastu (erinevus sinu omaga selles, et sul metallist korpus, mul aga plastist) ning ühtegi ava ma ballasti karpi ei jätnud ning mingit ventikat mul selle Juweli kasti juures ka pole! Et vast saad ikka ilma hakkama või kui siis selle sama emaplaadi ventikaga, suuremat pole küll mõtet panna, kui ta emaplaati jahutab, küll siis jahutab ballasti kah! Ja enda praktika põhjal see Felch'i miinimum alalistööpinge 5V küll paika ei pea, igas suuruses ja võimsuses ventikatega 3,7V nokia laadijaga katsetatud ja ei teki mingit tõrget, kui peaks tekkima siis juba ventika viga ja võib teise minema visata.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 25, 2011 07:43 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
5V on nominaalpinge, mitte min. Töötavad küll madalamatel pingetel aga alates teatud pingest (sõltub veidi konkreetsest isendist) ei taha vent enam uuel käivitamisel startida. Käib kuni pinge maha võetakse aga just start on vaevalisem.


Üles
 [ 9 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver