foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 3 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Reede Apr 08, 2011 12:23 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Dubleerin siia oma blogipostituse, kuna see võib äkki mingit diskussiooni tekitada :)

Jaanuari alguses oma uue mageveeaka jaoks ostetud Hopar 6x54W valgustiga sain lisaks neile kuuele torule, mis lambis sees olid, kaasavaraks veel mõned lisatorud. Kõik need torud olid eelmise omaniku poolt kokku ostetud eeskätt mereakvaariumi jaoks ja samuti polnud enam sugugi kindel, milline neist kui palju töös on olnud. Esialgu kõlbasid nad akvaariumit valgustama küll, aga nüüdseks tuli aeg ikkagi mageveekastile natuke sobilikum varustus soetada. Tööl käib ka hetkel pH-mõju katsete ettevalmistus, mille jaoks otsisime sobivat valgustit. 60 liitriste MP stardipaketi akvaariumite 15w toru osutus liiga lahjaks ja praeguse seisuga läheb ilmselt käiku mu eelmise akvaariumi Hopar 4x54w valgusti, mille torud ka juba 9 kuud käinud. Et 15w lahjaks jäi sai konkreetselt kindlaks tehtud PARi ehk fotosünteetiliselt aktiivset kiirgust mõõtes. Kuna sellisele mõõteriistale juba nagunii korra küüned taha sain, siis tuligi mõte, et soetan veel paar eri omadusega toru juurde ja mõõdan koos uutega ka kõik oma vanad torud üle, et kindlaks teha, mis on juba prügimäekõlbulik (vabandust, ohtlike jäätmete kogumispunkti kõlbulik) ja mida ehk veel kasutada annab.

Mõõtmiseks kasutasin 4x54w valgustit, kus korraga oli sees vaid 1 toru (välja arvatud siis need mõõtmised, kus mitut lampi korraga mõõtsin). Kaitsvat pleksiklaasi, mis seal muidu ees on, mõõtmisel ka ei kasutanud. Lamp asus veest 10 cm kõrgusel ja andur veepinnast 20 cm allpool. Pilt selline:

Pilt

Vesi on veidi hägune, kuna mul parasjagu käimas ka glutaaraldehüüdi kuur, aga mõõtmistulemused olid siiski kõikidele lampidele võrdsed ja ega neid tulemusi ühegi teise mõõtmisega nagunii eriti võrrelda ei saa. Lisaks PARi mõõtjale oli kasutuses ka luksmeeter. Luksmeetri andur oli otse lambi all, torust umbes 5 cm kaugusel. Mõõtmistulemuse fikseerisin umbes kolm minutit peale lambi sisse lülitamist, kui PAR oli maksimumini tõusnud. Kella pealt siin täpselt aega ei võtnud, eri torud soojenesid ka natuke eri kiirusega. Aparaat andis küll 1 koha peale koma, aga sellist täpsust ma kirja ei hakanud panema. Luksidest üritasin kirja panna seda, mida aparaat näitas PARi maksimumi ajal. Üldiselt luxid jõudsid maksimumi natuke varem ja langesid PARi maksimumi saavutamise ajaks isegi kuni paarsada ühikut. Teadmata vanusega torude vanus peaks vist jääma kõigil vahemikku 3-9 kuud.

Torud 16-21 on kõik sinised meretorud, osa neist läheb ilmselt veel mereakval ka käiku.
Lõpus mõõdetud veel ka mu voodipeatsi led lugemispirni (3000K), mille kiire suunasin otse andurile.
4x1w ledid valgustavad mul akvaariumi alust kappi seestpoolt ja sumpa. Sinna alla on paar taimerootsu ka pandud, aga nede mõõtmistulemuste "valguses" ei ole vist erilist kasvu oodata.
Ja päris lõpus on siis 6x54 valgusti kombineeritud valgus täis- ja poolvõimsusel enne ja praegu. Selline valgus põleb mul täisvõimsusel 9 tundi, koos hommikuse ja õhtuse pooliku võimsusega kokku 12 tundi.
Ja siin siis mõõtmistulemused:

Pilt

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 08, 2011 04:38 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Jaan 24, 2005 05:07
Postitusi: 220
Asukoht: Tallinn. Monte-negro.
Siis sooja spektriga luminofoor on taimedele samahea kui külm spekter ja LED sobib taimedele ideaalselt?

_________________
http://akva.karahh.pri.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 08, 2011 04:49 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
KaRahh kirjutas:
Siis sooja spektriga luminofoor on taimedele samahea kui külm spekter ...


Mul endal tekkis esimese hooga sama mõte. Ainult seda numbrit vaadates tundub tõesti nii. Samas fotosünteesiks laias laastus võivad ju mõlemad lambid sama hulga kiirgust välja anda aga ühel juhul äkki siiski vetikatele üks parem ja kõrgematele taimedele teine. Sinist toru vist just mageveele selle päras pole eriti hea panna...

KaRahh kirjutas:
... LED sobib taimedele ideaalselt?

Selle konkreetse pirni kiir oli üsna kitsas, tuleks katseliselt mingi väikse akvaariumi peal järgi proovida :)
Osram 830 ja selle ledi valguse värv peaks ju mõlemal 3000 olema, aga Osrami toru valgus on minu silma jaoks ikka väga palju kollasem.

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 [ 3 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver