Hard kirjutas:
Soome keelt ei oska ja aimu ei oma, et milliseid spektreid taimed just eelistavad... Sinu nimetatud margid on poemüüjate sõnul taimekasvatuseks sobilikud väidetavalt.
Põhiline iva on minu arusaamist mööda aga selles et taimed kasutavad valdavalt spektri punast ja sinist osa, sestap ka esimesed spetsiaalselt taimekasvatuseks loodud torud omasid spektris suuri "muhkusid" just punase ja sinise kohal mistõttu tulemuseks oli üpris lilla valgus. Kuna see oli üsna kole vaadata ning inimese silma vähese tundlikkuse tõttu selles spektriosas paistis ka nõrgavõitu valgusena siis kombineeriti akvaariumis taimekasvatuse torusid sellistega mis muutsid summaarse pildi inimsilmale sobivamaks - ehk siis varem laialt kasutatud "cool white" (külm valge) ja "warm white" (soe valge) torudega. Hilisema aja taimekasvatuse torudel on teravaid "muhkusid" veidi silutud ja tulemuseks on roosakas valgus. Philipsi "Aquarelle" aga sihib ntx rohkem sinist spektriosa.
Hilisemal ajal hakati tegema "Daylight" torusid kus valgust kiirgava kihi parendamisega on saavutatud päikesevalgusele lähedasem ja loomulikum tulemus. Need pole küll otseselt taimekasvatuseks mõeldud, kuid päikesevalgusele lähedasem valgus on silmale kena vaadata ja leidub seal ka taimedele piisavalt valgust.
Omaette teema on Tri-Phosphor torud (Osramil Lumilux seeria) kus kiiratakse punast, rohelist ja sinist mis kokku annab ereda valge. Nende torude kohta räägitakse et nad on orienteeritud kauplustele kuna ultraviolettkomponent puudub mistõttu selline toru ntx ei pleegita riideid.
Torude juures on oluline värvitemperatuur mida mõõdetakse Kelvinites (K). Soe punakas valgus on kuskil 3500 Kelvini kandis, üle 6000 Kelvini tundub värvus sinakas. Troopikas ekvaatori lähedal peaks keskpäeval olema värvitemperatuur 5000 Kelvini kandis (ka täisspektri torude värvitemperatuur on sihitud sinnakanti). Oluline on teada ka seda et madalama värvitemperatuuriga torud purskavad üldjuhul välja rohkem valgust, sestap hoiatatakse muide et ka kontoris madalama värvitemperatuuriga lampide asendamisel kõrgema temperatuuriga torude vastu tuleb võimsust lisada kui ei taha " kuuvalgust" saada.
Lisaks värvitemperatuurile on torude juures oluline värviedastusindeks (ma pole kindel kas see on õige eestikeelne vaste) - Color rendering index (CRI), skaala on 0-100. Mida suurem CRI number seda "õigem" paistab valgustatavate objektide värv selles valguses, päikesevalgus on loomulikult kõrge CRI-ga ja ntx Gro-Lux taimekasvatuse lambid madala CRI-ga. Ehk siis tõlgendaks omalt poolt et mida parem CRI seda paremini on kõik spektriosad kaetud.
Üheseid soovitusi torude valikul ilmselt on raske anda - mis on ideaalne taimekasvatuse jaoks pole kuigi loomulik silma jaoks. Mis meeldib ühele, see ei meeldi teisele.
Mul endal ntx on Osrami Daylight torud, algul oli 2x 54W FQ 860 (ca 6000 K, muide
Osram ise soovitab just seda akvaariumis kasutada), hiljem sai ühe koos ballastiga hävinud toru asemele 54W FQ 965. Uhke toru, aga tundus tiba sinisevõitu. Hiljem panin juurde ühe 54W FQ 840, nüüd kalade värvid tulevad märksa paremini välja.
Muide, peale luminofoortorude on veel muid ja paremaidki (kahjuks kallimaid) lahendusi akvaariumi valgustamiseks.
Ja ma pole mingi valgustusespets, loodetavasti teadjamees Kert parandab kui miskit mööda panin.