foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 8 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Soodsad akvaariumivalgustid
PostitusPostitatud: Neljapäev Juul 22, 2010 12:26 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Kunagi varem rääkisin et avastasin Tartu mnt. poes riiuli otsast odavad akvaariumilambid ja plaanin ühe prooviks ära osta. Kuna selgus et neid on saada mitte ainult ühe, vaid ka kahe toruga siis sai puhkuse ajal üks selline riist soetatud.
Asi näeb karbis välja selline:
Pilt
Nagu näete, hiinakas ning magnetilise ballastiga. Aga nuriseda pole mõtet, korralik elektrooniline ballast maksab rohkem kui kogu see lamp!
Nii, tirime riista pakendist välja:
Pilt
Need mustast plastist "sangad" on reguleeritavad jalad millega lamp toetab akvaariumile. Kuna mul on see hetkel vana metallraamiga akva jaoks siis sinna jalad just liiga kindlalt ei toeta, kuid klaaskasti peale peaks istuma küll vägagi kindlalt. Hooletu ostja võib arvata et torude ees on mingi papp kaitseks pandud ja selle ära visata - see oleks aga viga. Tegelikult on seal õhuke pleksiklaasi leht millel mõlemal pool on paber kaitseks peale pandud. Ja see leht tuleb esmalt lambist ettevaatlikult välja tirida (mina polnud piisavalt ettevaatlik ning vaatamata kaitsvale paberile kriipisin pleksi vastu kruvipead ära), paberid eemaldada ja siis pleksiklaas tagasi panna. Lambi korpus on alumiiniumist, otstes on plast. OK, harutame asja rohkem lahti:
Pilt
Nii. Pesad pole veekindlad. Torudel on peale kirjutatud WATER PLANT kuid äratavad kahtlust. Reflektoriks on aga foolium. Uudishimulik nagu ma olen, piilun kohe ka lambi sisse:
Pilt
Kruvid on tavalised puidukruvid nii et pikka pidu pideval kruttimisel pole oodata. Vaatame ballasti ka üle:
Pilt
Üsna ootuspärane pilt. Nii, kruvin asja tagasi kokku ja torkan põlema:
Pilt
Mõlemal torul on oma lüliti.
Ka kahe toruga variant on taimeakva jaoks napivõitu ja torud sees pole liiga lubavad, kuid vähenõudlike taimedega ajab asja ära. Magnetballast tekitab pisut surinat, kuid ilmselt saab selle asemele sokutada kas kompaktse elektroonilise ballasti või teha miskit säästulampide ballastidest (lähen ise ilmselt seda teed). Kui olid eriti kuumad ilmad siis mõlema toru sisselülitamisel läks lamp väga kuumaks ning hakkas levitama odava plasti haisu, nii et hetkel käib ühe toruga. Kui saabub meie tavapärane ilmastik siis proovin jälle kahe toruga. Ja vähemalt ühe toru vahetan välja taimekasvatuse toru vastu millel olen kindel et lisaks kirjale on ka spekter taimekasvatuseks sobiv.
Mis siis kokkuvõtteks öelda? Väga odav lahendus, näeb aga enamvähem välja. Ilmselt lihtsaim ja odavaim võimalik moodus ilma kaaneta klaaskastile valgustus saada. Nii odavalt väga uhket ja superkvaliteetset riista ei saa, kuid selle raha eest on seal asja küll. Iseehitajate jaoks on see aga mõistliku hinnaga valgusti kest mille sisse saab asjalikuma sisu orgunnida. Hinnad on vähemalt minu meelest üsna konkutentsivõimelised, kel huvi, läheb vaatab.


Viimati muutis Rein, Pühapäev Mär 27, 2011 12:52, muudetud 2 korda kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Aug 02, 2010 01:17 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Niipalju täienduseks et praeguste ilmadega saab seda lampi ka kahe toruga kasutada - läheb küll suhteliselt kuumaks, kuid plastmass enam kärssama ei hakka. Ballastide kerge surinaga oleme ka ära harjunud, kuid plaan on ikkagi need asendada säästulampide ballastidega, lambid selleks juba varutud.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Aug 02, 2010 07:38 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Huvitav kas elektroonse ballasti asendamine drosseliga andis tõesti piisava kokkuhoiu... ? Muidu päris kena valgusti korpus.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Aug 02, 2010 09:48 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
See asendus üksi ehk mitte, kuid usun et komplekt T8 torud + tavalised lambipesad + magnetballast + drosselid võib olla mingitest seismajäänud laojääkidest poolmuidu saadav.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Okt 16, 2010 08:46 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Nii, kuna mult on seda korduvalt küsitud siis täna käisin ja vaatasin nende valgustite hinnad järgi:
65-75 cm
360 kr. 1 x 10 W
460 kr. 2 x 15 W

70 cm
390 kr. 1 x 15 W
490 kr. 2 x 15 W

80-100 cm
440 kr. 1 x 20 W
540 kr. 2 x 20 W

Veel. Nagu korra juba mainisin, otsustasin kontrollida väidet et punaste taimede jaoks on CO2 märksa olulisem kui tubli valgustus. Panin selle 2x15 W torudega valgusti 100 liitrise akva peale, ainus mida muutsin oli ühe toru asendamine Philips Aquarelle-ga. CO2 lisan balloonist ja lahustan klaasist difuusorigamille tellisin Hongkongist (keegi mainis et neid saab ka koha pealt - jah, saab, kuid Hongkongist sain koos saatekuludega sama raha eest neid kolm tükki ja jäi raha ülegi). Mullilugeja tellisin ka samast kohast. Tulemus - punased taimed kasvavad kenasti, ehkki 30W 100 liitri kohta on suht lahja valgustus. Kui keegi ei usu võin mõne pildi klõpsutada.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 28, 2011 08:38 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Okt 21, 2004 08:31
Postitusi: 148
Asukoht: Tallinn
tegelikult pole neid pilte näha - nad on suletud kontol ja kui ryssak.com kasutaja andmetega sisse pole loginud, siis neid ka ei kuvata.

_________________
NetiKink - teie fotoga kruusid, T-särgid jne. Sooduskupong - AKVA annab -10% enamustest toodetest.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 28, 2011 09:59 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Aitäh ütlemast, nüüd peaks korras olema.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 20, 2011 10:07 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Nii. Mu laiskus sai karistatud - kuna ma ei viitsinud senini drosseleid välja vahetada, siis drosselite tekitatud soojus mõjus lambi otsmistele plastmasskatetele nii halvasti et nad lõpuks pudenesid tükkideks. Nii et asja reformimine oli möödapääsmatu. Samas olen endiselt seda meelt et need lambid on päris soodsad, ma pole küll sedasorti asjade hindadega liialt hästi kursis kuid usun et juba lambis kasutatud alumiiniumprofiil maksab eraldi ostes omajagu. Igatahes lõppes asi sellega et mu sõber lõikas freespingis pleksiklaasist uued otsakatted ning soetasin säästulambi ballastid. Nendega oli üllatuslikult pisut probleeme, aga nüüd on kõik korras. Kes tahab sama rada minna, neil on ehk abiks teada et Harju Elektri poes on müügil karbikud 5x5xmiskit kuhu säästuka ballast suurepäraselt sisse mahub.
Pilt


Üles
 [ 8 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver