Selveri poes selline säästupirn saadaval:
Päris võimas asi. Sellisega võiks metsiku hulga energiat säästa, kui sihipäraselt kasutada
.
Uduse hommiku kohta tundus hea uudis just see karbi pealkiri Rise & Shine !
Sellise pirni nägemine ehmatab esimesel korral natuke sõnatuks. Ei imestaks üldse, kui kusagil 100w säästupirn vastu tuleb. Mul tekkis kohe 3 küsimust:
1. misasi see on ?
2. kuidas seda kasutada?
3. kuidas seda veel kasutada ?
50 eek on suhteliselt mittevajaliku asja kohta mõistlik hind. Ei saanudki muidu, kui läks katsetamiseks T8 torudega. Parajasti on tegemisel üks lihtne valgustus 200L kastile. Ballastide küsimus veel lahtine.
Pirn ise on päris jõhvikas:
Kahtlesin natuke selles, kas selline asi oskab tarbida 45w ja kui siis mida selle eest vastu pakutakse. Tootja tunnustuseks tuleb märkida, et 45w on täiesti tõepärane:
Saadavat valgushulka ei oska iseloomustada, see tegelikult ei olnud üldse eesmärk, 2700K valgustemp. ei ole akva tarbeks väga sobiv. Huvi pakkus asja sisuline pool:
Ballast täpselt sama lihtsa ehitusega nagu igal teisel väiksemal pirnil. Kõik jupid aga oluliselt suuremad. Siin kõrvuti 20w ja 45w ballastid:
Mõte oli kasutada selliseid väikesi ballaste koos T8 15w ja T8 18w torudega. Alguseks olidki olemas 20w ja 24w pirnide ballastid. Need ei sobinud kuigi hästi. T8 toruga ei anna sedasorti ballastid välja sama võimsust, mis säästupirni küljes. (15w ja 18w toru saab 24w ballastist kätte 13w, ei tasu ära ) Ballasti saab "tuunida" suurema võimsuse peale, aga see on suhteliselt nüri tegevus, ei saa niipalju üles, et tasuks mässata. 45w supersäästupirn tundub hea materjal. Võimsuse varu on olemas ja töökindlus peaks ka piisav olema, ei ole tarvis ballasti juppidele lisajahutust ega komponentide muutmist.
Praegu proovisin kahe T8 toruga.
T8 15w Philips Aquarelle:
Võimsust 28w. Särab päris lõbusalt. Toatemperatuuril 22 C on toru temp sellise auru juures 40 C. Ma ei ütle, et see toru tervisele kõige parem on, aga mõnel juhul vägagi kasutatav. Toru ei ole nagunii igavene ja ei ole suurt vahet, kas vahetada 1toru kaks korda aastas või 2toru üks kord aastas. Siin teeb 1toru ära peaaegu kahe toru töö. Natuke jahutust oleks tegelikult vaja, sest toru temperatuur läheb muidu paljuks ja valgusviljakus väheneb.
T8 18w Narva Oceanic Colour:
18w toru on pikem ja soojeneb kohe tunduvalt vähem 35 C.
Võiks öelda, et see 45w säästuka ballast käib hästi ka 30w T8 toruga, sealt võiks tulla siis 30-35w välja.
Selline uue pirni lammutamine ei tundu mõistlik, aga hinna ja omaduste poolest ei ole asi halb. Saab teha eraldi torude lülitamise, igal torul oma ballast.
T8 optimaalne töötemperatuur on 25 C, mida nagunii ühegi akva kaane all naljalt ei saavuta, ükskõik kas lisaventilatsiooniga või ilma. Enne hakkab vee aurustumine pinda käima.
Selles mõttes väiksemate torude "overclock" ei anna poole rohkem valgust, kuigi torusse saabki sisse kütta poole rohkem võimsust. Reaalne valgushulga suurenemine on ehk 1,5 korda ja samapalju lühem torude eluiga. Vähem torusid - rohkem ruumi - paremad reflektorid ? Lõpuks tulebki 2 korda rohkem valgust ? Ei ole võimatu.