Kui selliste LED valgustorude transa tuleb 50 usd, ei ole küll mingit mõtet asjal. Tegelikult on kahtlus, et ei olegi eriti mõtet sellist valgustit tahta, olenemata hinnast. Mida see siis annaks ? Ainus omadus mis näha , on lubatud 80 000 tundi tööaega. Kestab kindlasti veel kauem. Kõik muud parameetrid on ju kehvemad kui sama mõõduga luminofoortorul.
Millegipärast arvatakse, et LED on selline valgusallikas, mis üldse voolu ei tarbi. See on õige ainult võrdluses Edisoni ajast pärit hõõglambiga. Kui tahame LED valgustist reaalset hulka luumeneid näha, mille all taimed kasvavad ja muidu ka kena vaadata oleks, siis tuleb vastaval hulgal voolu ka sinna sisse kütta. Väga ei ole süvenenud, aga tundub, et LED annab välja 80-90 lm/w, oleneb muidugi spektrist. See tähendab , et akva põhivalgusena ei ole LED ökonoomsem kui luminofoortoru või haliidlamp. Spektri küsimus on veel eraldi probleem. Nagu Felch märkis, ei anna valge spektriga LED peaaegu üldse punast ja nii vöib arvata, et normaalne LED valgusti peaks koosnema erineva spektriga LED-st.
Need LED jubinad, mis jutuks oleva toru sisse sadade kaupa sisse aetud, on ju tehnoloogia mõttes üleeilne päev ja valgusallikana kasutamiseks rohkem nagu heategu tootjate ja müüjate suhtes. Oleks päris uhke omada oma akva peal seda toru, mis veel 15 aasta pärast ka heas töökorras on ja kogu aeg mõelda, milleks seda ikka vaja oli...
Kui sellise LED-i leian
http://www.seoulsemicon.com/en/product/prd/zpowerLEDp7.asp läheb küll uni ära, selles oleks iva. Saaks paarist sellisest moodustada punktvalguse, väiksemas kastis oleks asi kindlasti.