Väärt riist tuli "kapist välja" ja läheb mõõtmiseks
Siit ei saa eriti vastust teemaalgataja küsimusele, miks sodi akvas ringi lendab vaatamata välisfiltrile. Filter pidi olema väga nõrk pidevalt juurdetekkiva sodi suhtes või oli filtri sisu liiga hõre. Kumbki võimalus ei tundu päris tõenäoline. Ei olnud kirjas, mis kalad seda läbu tekitavad.
See, kas on parem filtreerida hõredama filtriga ajaühikus kiiremini või teha tihedam filter väiksema läbivooluga, oleneb konkreetsest olukorrast, mis iseloomuga sodi on ja kui kiiresti seda juurde tekib. Proovisin saada kaks head omadust korraga - mehaaniliselt tihe filter ja samal ajal ka kiire läbivool.
Peamine põhjus oli proovida, kuidas ja kui kiiresti ummistub välisfilter, kui selle viimases filtreerimise astmes kasutada
JBL symec micro filtrikangast. Väga tihe materjal. Üldise arusaamise järgi peaks see ummistuma väga kiiresti.
Oli ka tahtmine proovida, kui palju veevoolu kiirust saaks välisfiltrile juurde anda lisapumbaga, mis ühendatud filtri väljundi poole, nii et töötab filtri pumbaga järjestikku ja igal juhul kiirendab veevoolu:
Pildil pumbast paremal on suur co reaktor, mis vee liikumise kiirust ei mõjuta. Selle ühendused on ka jämedamad kui 16/22 voolik.
Lisapump Eheim Compact 3000+ (mootor 66w), mis võrreldes filtri enda pumbaga (25w) on päris härg. Küsimus on, kas sellele võimsusele ka mingit rakendust selles olukorras leidub. Pumba test normaalses olekus:
/tehnika/13620/3.htmlMõõtmise juures nüüd sellised olud:
akvaarium 400L, keskmiselt asustatud (15 kala, a´5-10cm);palju elustaimi
Filter EHEIM pro2 2028, filtri täide:alumised 2kasti nagu tavaliselt - "makaronid" ja biosubstraat+1peene struktuuriga filtripadi. Ülemine kast filtrivilla täis topitud, 3kihti:
Lisapump EHEIM Compact 3000+
Voolikud akvaariumi külge ühendatud läbi põhja, voolikute kogupikkus 2,3m.
Alguseks pilt Filtax materjali paigutusest filtris:
Kanga tükk on lõigatud iga serva poolt 1cm suurem ja see 1cm siis metalljoonlaua abil allapoole karbi ja filtri kesta vahele topitud. Alla mineva toru juures on ka võimalikult tihe ühendus tehtud. Igal juhul kogu vesi käib läbi Filtax´i. Pilt tehtud peale 2-e nädalast filtreerimist. On näha et roheline rest, mis Filtax´i peale käib, piirab natuke kasulikku pinda, vöib-olla 1/4. Filtax on aga 1,5mm paks ja selline pealtpoolt piiramine vist läbivoolu ei mõjuta, sodi koguneb alumisele pinnale:
Päris jube pilt, see on kogunenud kahe nädalaga ja võiks arvata et siit kuigi palu vett enam läbi ei käi. Filtrivill ega ka filtriga kaasas olevad materjalid sellist soga ei püüa. Ülemine kastitäis villa võtab siiski kinni kõik selle, mis muidu Filtax´i pinna kiiresti ära ummistaks.
Veevoolu mõõtmise tulemused on natuke üllatavad just selle poolest et Filtaxi mõju voolu kiirusele ei ole nii hull, nagu oletasin.
Mõõtsin kolme erineva filtri olekuga:
1. Filter + Filtax + voolikud töötanud 3kuud ilma puhastamata.
2. Filter ja voolikud läbi pestud, uus Filtax
3. Filter ja voolikud pestud, ilma Filtax´ta
Mõõtsin kahe erineva pumba võimsusega:
1. 2028
2. 2028 + compact 3000
Näidud võivad olla natuke nihkes, akvaariumis on tagasivool viidud pinnase alla ja ma ei tea, kas see avaldab takistust tagasivoolule. Arvan, et ei, aga kui siiski, siis peaksid suuremad läbivooluhulgad olema tabelis olevatest veidi kõrgemad, üldpilt jääb samaks.
Kahtlemata oleksid erinevates akvaariumides tulemused erinevad, filtri täitumine oleneb ju sodi hulgast, mida elukad toodavad.
Kogu selle mässamise tulemuseks julgen teha järeldused, mis vähemalt antud olukorras tõepärased on:
1. 16/22 mõõduga voolikud piiravad veevoolu rohkem kui välisfilter ise, ja üle 700-800L/h neist läbi ajada hästi ei õnnestu. Võimsuse lisamine lisapumba abil ei anna suurt midagi.
2. Filtax toimib üllatavalt hästi ja on korduvkasutatav. Siin läbipestud tükk, mille omadused ei ole kuigi palju muutunud, läheb uuesti filtrisse:
3. Nii rakendatud lisapump compact 3000+ töötab väga piiratud olukorras ja tekitab palju müra, koduses majapidamises, eriti padja läheduses ei oleks vastuvõetav.
4. Sellise filtreerimisega oleneb vee läbipaistvus juba ainult sellest, kui kiiresti kalad jõuavad põhjast midagi üles sebida, seal on alati midagi, mis vette hõljuma jääb. Kui on rahulikud kalad, saab vesi täiesti puhas. Tootja andmete järgi on Filtax´i tihedus midagi diatoomfiltriga võrreldavat ja on väga hea tulemus kui tavaline kanisterfilter selle töö ära suudab teha.
Ma ei saagi aru, kuidas saab olla, et nii tihe materjal peale pikemat töötamist veel vett läbi laseb. Kas saasta kogunemine alumisele poolele on siin nii aeglane, et kiht aegamööda ise laguneb ja ei jõuagi sellise piirini, kus vesi läbi ei lähe ?
Järeldused ei ole üldised, oleneb tingimustest. Tuleks proovida veel mõnes kastis. Kui keegi soovib, mul üks tükk seda Filtax´t üle, 2026/2028 filtri mõõt, võin ära anda.