albert kirjutas:
Olen täielik võhik taimekasvatuse alal, aga kuna olen siin sellist seisukohta ka varem lugenud, siis ehk keegi oskaks põhjendada, miks taimedele akvaariumis rohkem CO2 vaja on, kui looduses?
Kas eesmärk on tekitada akvaariumis nn. kasvuhoone effekti, et taimed kasvaksid paremini kui looduslikus veekogus? Või ongi eesmärgiks saavutada mitte looduses esinevat taimekasvu vaid hoopis midagi muud (paremat?)
Üsna õieti arvatud tegelikult, looduslikust kiirem taimekasv on enamasti taotluseks.
Looduses on CO2 täita taimede jaoks väetise roll, lisaks aga tema bikarbonaatvorm HCO3- on aga peamine PH puhver looduslikes mageveekogudes. CO2 mõjutab PH-d ja vastupidi. CO2 lisandumisel PH läheb alla, kui CO2-te on veest eemaldatud fotosünteesi läbi või aereerimisega siis PH tõuseb. Samas kui PH on 5 või alla selle on peaaegu kogu vees lahustunud mitteorgaaniline süsinik (CO2 + HCO3- + CO3=) CO2. PH 6,5 juures on pooleks CO2 ja HCO3-, PH 10 juures on ca 24% HCO3- konverteeritud CO3=ks.
Ok, kaldusin kõrvale. Looduses on CO2 nappus üheks oluliseks veetaimede kasvu piiravaks teguriks, sellest ülesaamiseks kasutavad taimed mitmesuguseid trikke millest ei viitsi hetkel kirjutada. CO2 tekib looduses aga mitte ainult kalade hingamise tulemusena vaid oluliseks allikaks on põhjas toimuvad lagunemisprotsessid.
Usinad akvaristid aga kiire taimekasvu nimel pruugivad vedelväetisi ning väetisepalle pinnases mistõttu CO2 piirav roll on veelgi enam tuntav. Vähe sellest, usinalt kõrvaldakse kõik kõdunevad taimeosad ning sifoonitakse põhi puhtaks nii et lagunemisprotsessidest CO2 ei tule kuigivõrd. Nii see CO2 lisamise effekt sünnibki.