foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 13 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Cladophora aegagropila
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 10, 2004 05:02 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 25, 2004 10:58
Postitusi: 49
Asukoht: Türi
Kas oskate öelda, mis on Cladophora aegagropila eestikeelne nimetus? kui seda üldse on. Ja milliseid tingimusi see taim vajab. tropica.dk's oli suht vähe ifi.

_________________
~100L veneaja raamakvaarium;käivitatud 2004a. märtsis.
Kalad: 2gupit,1mõõksaba,3 sinist neoonkala,2ancistrust,1mollit,5terneetsiat,1coridoras...
http://www.pilt.ee/view/236047/


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 10, 2004 08:22 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Jaan 09, 2004 06:58
Postitusi: 516
Asukoht: Tartu, Kalda tee piiskopkond
järjekordselt sul kodutöö tegemata. see asi on vetikapall, ehk ka järvepall. sellest on siin foorumis KORDUVALT juttu olnud. foorumikasutaja albert on toonud selle kohta väga kenasti mõistliku info ära. nii et veel ei väsi kordamast: tutvu foorumiga ning kasuta internetti ka otstarbekalt. prooviks tippisin neti.ee'sse sisse Cladophora aegagropila ning tulemusi oli kohe mitu. neist esimene foorumikasutaja Tõnu Oga koduleht.

edu infomaailma avastamisel...

_________________
Trespassers will be shot...survivors will be shot again. Küsimuste, probleemide ja arusaamatuste korral palun pöörduda otse. Ristisõda professionaalse kretinismi vastu...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 10, 2004 11:26 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 25, 2004 10:58
Postitusi: 49
Asukoht: Türi
seda ma juba sellelt kodulehelt lugesin,kuid seal pole ju midagi erilist. Ja ega ma seda foorumit siis tervenisti ei jõua läbi lugeda...:S aga ex ma siis pean lugema hakkama.

_________________
~100L veneaja raamakvaarium;käivitatud 2004a. märtsis.
Kalad: 2gupit,1mõõksaba,3 sinist neoonkala,2ancistrust,1mollit,5terneetsiat,1coridoras...
http://www.pilt.ee/view/236047/


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 10, 2004 11:44 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Juul 13, 2003 02:28
Postitusi: 795
Pildid: 0
Asukoht: Tartu
Ei peagi.
Praegu veel jõuaks.
Varsti ei jõua.
Foorumil on otsing.
Sinna prooviks sõna "Cladophora".
:shock:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 11, 2004 11:24 
Guru

Liitunud: Pühapäev Aug 10, 2003 12:26
Postitusi: 192
Asukoht: Harjumaa, Kostivere
Pühendusega sulle, Türitüdruk :)
Ega me tegelikult nii kurjad ei olegi.
---

Cladophora aegagropila on pallikujuline sametise pinnaga vetikas, mis viimastel aastatel on ka eesti zoopoodidesse jõudnud. Efektse välimuse tõttu ei jää see tavaliselt ühelgi akvaariumiomanikust poekülastajal märkamata, ning kuna ka hind on tavaliselt üsna taskukohane (20-50kr), siis on ta oma populatsiooni jõudsalt laiendanud ka eesti koduakvaariumitesse.
Taime ametliku eestikeelse nimetuse olemasolu ma ei oska kommenteerida (veetaimede osas on nimekomisjonil veel hulk lünki täita), kuid käibel on "akvaristlikud" nimevariandid "vetikapall" ja "järvepall" (ilmselt i.k. toortõlge Lake Balls'ist"). Kes eelistab eksootilisemat nimetust, võib kasutada taime Jaapanikeelset nime - "Marimo't".

Lääne teadusmaailma jaoks avastas kerakujuliselt kasvavad Cladhophora vetikad Dr. Anton Sauter 1824. aastal, leides neid Austriast Zelleri'i nimelisest mägijärvest. Oma veidra kasvukuju tõttu äratas avastus laialdast tähelepanu ja järgnes rida leide Inglismaalt, Venemaalt, Islandilt, Rootsist ja mujalt. Tänaseks on taim paljudest leiukohtadest kadunud, kuna järvede reostumise tõttu toitainetega on vetikapalli elukoha hõivanud kiiremakasvulised taimed. Kas Cladophora aegagropila't kunagi ka eestist leitud on ei oska kahjuks öelda. Praeguseks on eestis vetikapalli eluks sobilikke järvi, selgeid ja vähetoitainelisi, vaid mõned üksikud (näiteks Viitnal on üks-kaks sellist järve). Kuna aga botaanikud teevad meie oligotroofsetes (vähetoitainelistes) järvedes pidevat seiret, ja seni ühestki leiust midagi kuulda ei ole olnud, siis ilmselt siiski eestis teda ei ole.

Hetkel on maailmas teada siiski veel hulk veekogusid kus vetikapall kasvab, tuntuimaks kasvukohaks on ilmselt Jaapan oma Akan'i järvega. Viimasega on seotud ka Jaapanis eelmise sajandi keskpaiku levinud "Marimo" buum, kus vetikapalle pandi pudelisse ja müüdi suveniiridena. Vetikapallide väljapüüki püüti ohjeldada 1921. aastal, andes Marimo'le "Rahvusliku Aarde" staatuse. Ilmselt jäi sellest kaitse organiseerimiseks veel väheks ja 1952. aastal sai vetikapall jaapanis juba "Erilise Rahvusliku Aarde" tiitli. 1950. aastal toimus veel looduskaitse seisukohast huvitav sündmus - organiseeriti Marimo festival, kus kutsuti inimesi üles ostetud vetikalpalle Akan'i järve tagasi laskma. Üritus olevat korda läinud ja vetikapallide populatsioon, mis röövpüügi, palkide parvetamise ja hüdroelektrijaama tõttu oli kasinaks muutunud, hakkas taas suurenema.

Kui enamik sama perekonna Cladophora vetikaid kasvab piisava valguse ja toitainete hulga tõttu kiiresti ja lausa ummistab veekogusid, siis huvitaval kombel on C. aegagropila väga aeglase kasvuga. Hinnatakse, et looduses kasvanud tennisepalli suuruse isendi vanus võib küündida 150-200 aastani. Suurimate vetikapallide mõõduks pakutakse 25-30cm, ilmselt küünib siis nende vanus ka tublisti üle 200-300 aasta. Tehislikes, optimaalsetes tingimustes on vetikapallide kasv ilmselt mõnevõrra kiirem, vaevalt et zoopoodides müüdavad taimed pärinevad looduslikest veekogudest.

Eeltoodud jutt taimede kasvust ainult vähetoitainelistes liustiku- ja mägijärvedes ilmselt ei sega tema akvaariumispidamist. Kuna toitainete rohkus mõjutab ta elukeskkonda kaudselt - teiste taimede pealetungi ja sellega kaasneva valgustuse vähenemisega, siis piisab kui akavaariumis jälgida, et taim pikaks ajaks päris varju ei jää (sägakoopasse ei veere). Kuna taime erikaal on veele väga lähedane, siis üldjuhul vahetab ta ise aegajalt mõne kala müksu peale kohta. On ka mainitud, et looduslikus kasvukohas tõuseb taim hommikul pinnale päikesevalguse kätte ja õhtul laskub sügavamale - toitainerikkamasse kihti. Sellist tsüklilist üles-alla pendeldamist kahjuks akvaariumis ei esine (võimalik et ka mitte looduses ;) ).

Akvaariumis pidades paistab taim silma oma vähenõudlikusega, võiks öelda lasusa äärmusliku taluvuse ja püsivusega. Kahjuks oma ühtlaselt ühesuguse väljanägemise tõttu kaotab ta paljude akvaristide hulgas mõne aja pärast oma paeluvuse ja toimetatakse esindusakvaariumist mõnda abiakvaariumisse. Piisavalt kannatlik olles võib siiski taim üllatada paljunemisega. Cladophora aegagropila paljunemine hakkab peale väikese kõrgema kühmu moodustumisega tema pinnale, aja jooksul kühm ümardub ja hakkab emataime küljest lahti lõigustuma. Alltoodud kesise kvaliteediga pildil on lõigustumisjälg noolega näidatud kohtades näppudega juba selgesti tunda, pildil endal kahjuks jääb see nähtamatuks.

Pilt

Paljunemise protsess võtab ilmselt aega vähemalt paar aastat. Nii et varuge kannatust - minu isendil kulus esimesest kühmust kerge soondumiseni üle poole aasta.

Kasutatud allikaid:
Martin Kelly; http://www.users.globalnet.co.uk/~xeno/lakeballs.htm
Eelmise artikli refereering, http://www.earthsky.com/scienceqs/shows ... t=20011202
Eesti taimenimede nimekomisjoni töötulemused; http://www.ut.ee/taimenimed/
Eesti harrastusakvaristide foorum: http://www.akvaarium.tk

--
Jutu pani kokku Tõnu Oga
Kostivere, 11. aprill


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 11, 2004 11:49 
Meremees
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Veebr 25, 2004 07:38
Postitusi: 294
Asukoht: Göteborg
Tsiteeri:
Kas Cladophora aegagropila't kunagi ka eestist leitud on ei oska kahjuks öelda.

Matsalu lahes, Kasari jõe lehtersuudmes, 1991. vt. http://www.botany.ut.ee/jaanus.paal/n2000.pdf


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 12, 2004 12:45 
Guru

Liitunud: Pühapäev Aug 10, 2003 12:26
Postitusi: 192
Asukoht: Harjumaa, Kostivere
Ilmselt leidsid sa ka punase raamatu kirje üles:
http://www.zbi.ee/punane/liigid/vetikad.html
Mis kinnitab, et eesti keeli on järvepall igati korrektne nimetus.

Kui juba jutt riimvee-leidude peale läks, siis kontrollisin igaks juhuks kas mitte Cladophora aegagropila't pole ka mainitud Tiiu Trei raamatus "Taimed Läänemere põhjal". Oli küll. Lausa neljal lehel, pilti kahjuks polnud. Kuid tekst oli enam kui imelik. Mõned asjakohased katked:

"Matsalu lahe idaosas kasvab tumedate puhetunud rakkudega C. aegagrophila, ...".

"Eriti väärib tähelepanu 1979. a. seitsmes uurimispunktis kindlaks tehtud ulatusliku, ühtlase ja omanäolise Potamogeton pectinatus - Zannichellia palustris'e assotsiatsiooni peaaegu täielik kadumine. Ainult ühes punktis olid endised dominantliigid olemas, kuid mattunud ohtra Cladophora aegagropilia niidistiku alla."

Ma olen uurinud meie vetikapalli mikroskoobi all - mingeid tumedaid puhetunud rakke tema puhul ei esine. Samuti jääb arusaamatuks ohtra niidistiku jutt. Lisaks leidsin veel http://erms.biol.soton.ac.uk/lists/full/Algae.shtml lehelt sellise kirje:
Cladophora aegagropila (Linnaeus) Trevisan, 1845
Mis väidab, et taim kirjeldati Linne ja/või Trevisani poolt 1845 aastal.
See kõik viib mõtted sellele, et see liik on kas varieeruva ehitusega(?) või on ladinakeelsetes nimedes mingi jama.

Samas toodud punase raamtu leht ei jäta kahtlust, et ka järvepalle on eestist leitud.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 12, 2004 12:52 
Guru

Liitunud: Pühapäev Aug 10, 2003 12:26
Postitusi: 192
Asukoht: Harjumaa, Kostivere
Äh, jutt läheb juba kole pikale. Aga ma ei saa mainimata jätta, et punases raamtus on järvepalli elupaigaks toodud eutrofeeruvad (toitainerikkad) järved - vastupidiselt minu eelnevas tõlkejutus sobivaks väidetud vähetoitainelistest järvedest.
Võta siis kinni ;)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 13, 2004 02:45 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Dets 16, 2003 02:46
Postitusi: 442
Asukoht: Tallinn
Tõnu Oga kirjutas:
Ma olen uurinud meie vetikapalli mikroskoobi all - mingeid tumedaid puhetunud rakke tema puhul ei esine.


Kas sul on mikroskoop?
Ega see juhuslikult kaameraga varustatud pole?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 13, 2004 12:34 
Guru

Liitunud: Pühapäev Aug 10, 2003 12:26
Postitusi: 192
Asukoht: Harjumaa, Kostivere
Kaameraga mikroskoopi (koolivariant) saan laenata. Sinna saab originaalis ettenähtud weebikaamera asemele panna ka sobiva digifotoka - pildid saab sellisel juhul natuke parema resoga. Kas hakkame vetikapilte koguma? ;)

PS. Viska privasse teade kui lähem huvi on.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 13, 2004 08:15 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 25, 2004 10:58
Postitusi: 49
Asukoht: Türi
Aitäh.:D kõige infos eest..vägapõhjalik..suuredtänud..;)

_________________
~100L veneaja raamakvaarium;käivitatud 2004a. märtsis.
Kalad: 2gupit,1mõõksaba,3 sinist neoonkala,2ancistrust,1mollit,5terneetsiat,1coridoras...
http://www.pilt.ee/view/236047/


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Apr 15, 2004 01:42 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Apr 12, 2004 08:13
Postitusi: 15
Asukoht: Tallinn
Kas keegi oskaks soovitada mõnda kauplust Tallinnas kus oleks korralik valik taimi ja milliseid oleks kõige õigem uude loe algaja akvaariumi istutada.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Apr 15, 2004 02:26 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Dets 16, 2003 02:46
Postitusi: 442
Asukoht: Tallinn
Kui varasematest teemadest vastust ei leidnud, siis otsi uuesti ja kui ikka ei leia, siis tee uus teema.

Kas piinlik ei ole sellise küsimusega lagedale tulla teemas, kus just juhiti tähelepanu otsimisele?


Üles
 [ 13 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver