Pets kirjutas:
vtl kirjutas:
Täpselt nii kaugele jõudsin ka mina, aga nagu vana indiaanlane ütles, talks a lot but says nothing.
Kui võrrelda nüüd nt. Flourish-i lehte või ProFito oma, siis esimene toob välja individuaalsed komponendid, nende kontsentsatsiooni ja allikad, teine räägib ainult ilusat müügijuttu.
Sedasorti tembeldamine teeb pisut nõutuks. Müügijuttu ajab iga firma, seal ei ole mingit vahet, kes rohkem, kes vähem. Selle järgi ma kindlasti kedagi ei eelistaks. Vahe tekib siis, kui klient otsustab, et talle lihtsast tööpõhimõtte kirjeldusest ei piisa ja tahab masinavärgi pulkadeks lahti võtta. Minu seisukoht on, mida keerulisemaks asi algul aetakse, seda suuremad on võimalused asi täitsa pekki keerata(vabandust väljenduse pärast).
Põhjendan veidi oma arvamust. Mul on reaalaine-inimese taust (keemia->füüsika->elektroonika->IT) ja ma soovin asjadest süviti aru saada. Seetõttu ma ka eelistan iga kell sellist tootjat, kes kirjutab mis on karu kõhus ja väldin neid firmasid, kes põhjendavad info peitmist ärisaladuse ja keeruliste patenteeritud tehnoloogiatega ja/või peavad klienti debiilikuks, kes ei olegi võimeline millestki süviti aru saama.
Samuti ei ole ma nõus arvamusega, et "mida keerulisemaks asi algul aetakse, seda suuremad võimalused on asi täiesti pekki keerata".
KUI ma juba tilgatestidega mässama hakkasin, siis on mul juba pool pilti sellest, mida on liiga vähe või mida liiga palju.
Nüüd on just oluline doseerida neid asju, mida on vähe ning mitte üle doseerida asju, mida on piisavalt või üleliia.
Kui Easy-Lifel on üks ja ainus universaalväetis, siis Seachem põhjendab ilusti ära, miks neil on nt. fütohormoomid (Advance) või mikroelemendid (Trace) eraldi pudelis - see võimaldab neid sõltumatult doseerida, ilma, et oleks oht ülejäänud kokteili universaalväetisega üle kuhjata. Kui lisan juurde veel eraldi rauda või kaaliumi (nagu ülalpool soovitatud), siis on ka abiks teada, kui palju neid aineid koos universaalväetisega kaasa tuleb.
Ehk ma näen siin kahte võimalikku suhtumist. Kui ei taha süveneda, siis lisad universaalväetist tootja (või sõbra) kogemuslike soovituste järgi, aga KUI juba asjad selgeks teha, siis lõpuni selgeks teha ja mitte karta asja "keeruliseks teha".
Pets kirjutas:
Mis on käesoleva teema kontekstis asja point? Panna kasvama Egeria? Kui teised taimed kasvavad ilusti, siis oleks võibolla mõttekas Egeriast loobumine? Mittekasvamise põhjuseid võib olla palju, on need siis väetamine, temperatuur, valgus või veel 100 muud pisiasja...
Käesoleva teema point on ülalpool juba korra põhjalikult lahti kirjutatud, aga mis sellest kasu oli, kui keegi ei loe või loeb üle rea.
Kordame siis veel kord üle.
1) Egeeriad sai sisse toodud netist loetud soovituste põhjal, kui kiiresti kasvav taim, mis aitab alustavas akvas balanssi saavutada, pärsib vetikakasvu, absordeerides liigseid toitaineid ning eraldab vette antibiootilisi aineid, vältimaks sinivetika kasvu.
2) Nagu ma juba algses postis kirjutasin, EI OLE Egeeriate kasvatamine eesmärk omaette ("...mul on nendest suva, istutaks midagi muud asemele..."), aga mul oli kuri kahtlus, et see kiratsemine viitab mingile probleemile akvas, mis vajab lahendamist.
3) Ma olen seda usku, et probleemiga tuleks tegeleda kohe, kui väikesed vihjed sellest märku annavad. Hilisema eskaleerumise tagajärgi võib olla märksa tülikam likvideerida. Ma ei tahaks, et ka teised taimed hakkasid välja minema.
Siit foorumist saadud vihjed, et akvas võib toitainete puudus tundub olevat õige ja seda kinnitavad ka tilgatestid. Aitäh!
Pets kirjutas:
Paraku on nii, et võib püüda saavutada tingimusi, mis on kõigile head, aga välja kukub nagu alati. Seega, kui saad kasvama Egeria, võib välja minna mõni teine taim.
Vt. eelmise lõigu punkt 2.
Pets kirjutas:
Ja kohe kindlasti ei saa sel juhul väita, et näed tegin kõike nii nagu peab, aga see firma ei andnud mulle väetise kohta piisavalt infot ja sellepärast taimed hukkusid. Süüdlast tuleb ikka peeglisse vaadates otsida
Ma ei ole ühtegi firmat süüdistanud oma taimede hukkumises. Põhjendasin ülalpool, miks mulle meeldib teada, mida ma teen, mitte "imerohuga" pimeduses kobada.
Pets kirjutas:
Kindlasti ei ole ma ka nõus väitega, et mingi taim või kala on niiöelda algajatele lollikindlad. Selle propageeritava lollikindluse orki lendavad väga paljud algajad. Kõigil on omad vajadused, aga piisab pisut kõrvale kalduda, kui tekibki küsimus - Aga pidi ju lollikindel olema. Iseenesest ei ole miski lollikindel.
"Lollikindel" on mõnevõrra utreeritud väljend. Ütleme siis nii, et tootja ütleb, et "Egeria densa on hea taim algajatele"
http://tropica.com/en/plants/plantdetails/Egeriadensa(058BDT)/4506Pets kirjutas:
Minu soovitus sulle on, liikuda edasi tasa ja targu, eriti väetamistega. Mina soovitaks hakata peale poolega soovitatud kogustest ja ajapikku tõsta normaal annusteni. Mitte homme ega ülehomme, vaid ajapikku, kuude möödudes. Usu mind, säästad palju rohkem aega, raha ja närve, kui kiirustades. Ja ära unusta toitainete taseme testimisest. Hiljem võib ka kogemustele tuginedes ilma testidetagi hakkama saada.
Mida see "tasa ja targu" peaks taimede korral andma? Eeldusel, et rämedalt üle ei doseeri muidugi.
Ma saan aru, et pikalt nälgas olnud kalale (loomale, linnule) ei tohi korraga palju ette anda, sööb haigeks ennast, aga taim?
Kui potitaim on nt. kuiv ja veepuuduses, siis tuleb ta korralikult läbi kasta, mitte alustada tilgakaupa. Ja kui taim on läinud läbipaistvaks, siis oleks loogiline anda talle kohe piisav kogus toitaineid, mitte veel oodata, kuni asi hullemaks läheb?
Parandage mind, kui ma eksin.