Siin on päris mitu tahku ja palju sõltub eesmärgist. Kui lepid vähenõudlike taimedega, siis on üks olukord ning kui soovid nõudlikke taimi (tüüpiliselt punased), siis sootuks teine.
Hea koht alustamiseks on Tropica veebileht:
http://tropica.com/en Taimed on jaotatud 3 ossa: easy, medium ja advanced. Pole ilmselt raske arvata, et easy tähistab vähenõudlikke taimi ja advanced kõige pirtsakamaid. Kahjuks 18w on 96 liitrise akva kohta vähe ning kui see toru on 5-6 aastat vana siis eriti vähe, sest luminofoortoru valgusviljakus langeb aja jooksul. Kui see on esialgne toru, siis oleks mõttekas kohe ära vahetada. Kui saaks lisada teise toru, oleks pilt juba sootuks parem. Võimalik oleks lisada ka LED valgustust, või siis kogu olemasolev valgusti välja vahetada. Taas on abiks Tropica leht:
http://tropica.com/en/guide/make-your-a ... ess/light/Läheme edasi pinnase juurde. Taimi on mitmesuguseid. Mõned ujuvad veepinnal, on ilmselge et neil pole pinnasest sooja ega külma. Mõned taimed omavad tugevat juurestikku (ntx ehhinodoorid), nende jaoks on pinnas väga oluline. Ja on nõrga juurestikuga taimed, mis omastavad toitaineid eeskätt lehtede kaudu, selliseid enamasti paljundatakse ja müüakse pistokstega - neil on pinnast vaja eeskätt kinnitumiseks.
Kui pinnast on vaja, siis on järgmine küsimus, millist pinnast. Üks võimalus on otsustada toitainerikka pinnase kasuks, siis juurtega taimed saavad hakkama lisaväetamiseta, lisaks on toitained veefrondist eemal, nii et vetikate toidulauale satub neid vähem. Sel juhul on valikuks eeskätt kalapoodides müüdavad rikastatud pinnasesegud ning mullapõhi, mõlemal juhul kasutatakse peal neutraalsest kruusast kattekihti. Poest müüdavate segude eluiga on aasta-paar, siis on toitained otsas ning on vaja kas hakata lisama toitaineid vette või siis tuleb pinnas välja vahetada. Mullapõhi kestab oluliselt kauem, miinuseks on aga see, et kui sealt midagi välja tirida, siis on akvaarium reeglina muda täis. Tegelikult ka rikastatud pinnasesegu korral pole hea taimi välja tirida, sest nii satuvad ka liigsed toitained vette - mõlemal juhul soovitatakse taimed lihtsalt ära lõigata, jättes juured pinnasesse.
Kui otsustada neutraalse pinnase kasuks, siis tuleb hakata lisama väetist vette. Selline pinnas on Sul ilmselt juba olemas, odavaim viis on osta ehitusmaterjalide poest
kuivliiva fraktsiooniga 0,63-2 mm. Vt. ka
http://akvarist.eu/alustame/sisustusJa lõpuks on siis toitainete lisamine vette. Selle eeliseks on võimalus toitainete hulka täpselt kontrollida kas siis testidega või
EI meetodiga, lisaks siis sõltumatus pinnasest.
Veel. Kui soovid nõudlikumaid taimi kasvatada, siis lisaks valgusele ja pinnasele on reeglina tarvis ka CO2 lisamist, kas siis gaasilisel kujul või siis CO2 aseainetena vedeliku kujul (Flourish Excel, Easycarbo vms.).