Valgustusega on nii, et raske on uskuda et 16W LED valgusti oleks piisav 105 liitrisele taimeakvale. Et seda pisutki hinnata, oleks vaja välja selgitada, kui palju luumeneid sellest valgustist välja purskab. Luminofoortorudega oleks valgusti mõistlik võimsus kuskil 35-50W, T5 torud annavad välja keskeltläbi ca 80-100 lm/W kohta. Selle järgi võiks vaja minna ca 3000-4300 luumenit. Pole veel näinud LED-e, mis 16 W juures nii palju valgust välja annaks. Samas on LED-idel võrreldes luminofoortorudega see eelis, et kogu valgus läheb õiges suunas, kui taimed kenasti kasvasid siis mine tea, äkki isegi veab välja. Ega ainuüksi valgusti luumenid ka otsusta, tegelikult on tähtis see, kui palju valgust taimedeni jõuab ning siin on veel teisigi mõjureid, nagu ntx vee läbipaistvus, akvaariumi kõrgus jms.
Kuni mingid vetikaprobleemid ei kiusa, pikendaksin valgusperioodi 10 tunnini.
Väetisepallid versus vedelväetis, sellega on mitmeid momente. Väetisepallid on head selles suhtes, et nad on pika toimega ning seal olevad toitained pole vetikatele kättesaadavad. Kahjuks on aga nii, et neist on kasu eeskätt sellistel taimedel, mis hangivad toitaineid eeskätt juurtega - ntx Echinodorus. Paljud taimed hangivad suures osas toitaineid varte ja lehtede kaudu, neil on väetisepallidest vähe kasu - ntx Hygrophila. Vedelväetis on universaalsem, jõuab kõikide taimedeni, aga sellega on rohkem mäsu ja on kergem probleeme hankida.
Seachem Flourish ja Trace on küll paaris rakendatavad ning täiendavad teineteist, kuid nad mõlemad liigituvad mikroelementide kategooriasse. Taimed vajavad aga ka makroelemente, nagu nimigi vihjab kulub mikroelemente mikrokogustes, makroelemente aga märksa rohkem. Makrod on eeskätt lämmastik, fosfor, kaalium - seepärast kasutatakse nende puhul tihti lühendit NPK. Seachem tooteid kasutades siis Flourish Nitrogen, Flourish Phosphorus ja Flourish Potassium. Kõige rohkem kulub lämmastikku. Makrodega on nii, et kui akvas on palju elanikke ja suht vähe taimi, siis kalatoiduga jõuab enamasti juba piisavalt toitaineid akvasse, nii et täiendavalt makrosid pole vaja lisada. Teine soliidne väetisi pakkuv firma on Tropica, seal on tootevalikus väetis
Premium Fertiliser akvadele kus palju kalu ja vähe taimi ning
Specialised Fertiliser mis sisaldab ka makrosid ja on mõeldud akvadele kus on palju kiiresti kasvavaid taimi.
Ma ei usu, et selles akvas on nii palju valgust, et CO2 või selle aseainete (Flourish Excel, Easycarbo vms.) järgi otsest vajadust oleks. Eriti halb oleks see, kui CO2 tase pidevalt kõiguks suurte piirides - see sobiks hästi vetikatele.
Väetamisel vedelväetistega on põhimõtteliselt järgmised variandid:
1) doseerida tootja juhendi järgi
2) doseerida testide tulemuste alusel
3) doseerida visuaalse hinnangu alusel vastavalt taimede vajadustele, see eeldab mõningat kogemust
4) doseerida EI alusel
Tootja juhend ei tea midagi konkreetsest akvast, nii et selles olev kogus on ilmselt valitud nii, et kui vähegi võimalik, see ei tekitaks probleeme. Akvad on erinevad, vaevalt see iga akva jaoks optimaalseim variant on.
Pidevalt testida on suhteliselt tülikas ja kulukas, EI on selle kõrval üsna lihtne ja lollikindel meetod mille järgimisel on raske eksida (tõsi, kui keegi arvab, et oma meelest kasutab EI-d, aga on veevahetuse kogust meelevaldselt vähendanud alla 50%, siis see pole enam EI ja asjad võivad vägagi untsu minna).
Silma järgi hindamiseks:
http://www.aqua-rebell.com/aquatic-plan ... ptoms.html ,
http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... userid=&t= Siin on vähese kogemuse korral lihtne puusse panna.
Selles akvas ise kasutaksin EI-d või siis ettevaatlikult vedelväetisi, tootja pakutud normist väiksemates kogustes.
Ja pildid akvaariumist on alati teretulnud.