foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 29 postitust ]  Eelmine  1, 2
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 30, 2005 09:36 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 15, 2003 11:06
Postitusi: 243
Asukoht: siin ja seal ehk siis Märjamaa-Tallinn.
Tegin omalegi nüüd selle segu valmis ja lisan paar omapoolset tähelepanekut.

1.raudsulfaat lahustub oluliselt paremini kui segu soojendada
2.sidrunihappelahuse ja sulfaadilahuse omavahel kokkusegamisel tekib hägu minu jaoks häirivalt palju,eelnevast jutust oletasin,et seda tekib natuke,aga kolvi põhjas oli lõpuks sadet omajagu.
3. peale filtreerimist sain 50 ml. valmis lahust,millele lisasin 50 ml dest vett.
4. puhast C-vitamiini raske leida,ostsingi lõpuks mingi kattega tabletid ära,enne lahustamist murdsin pooleks ja pärast koukisin koored lusikaotsaga välja.

Hinnad.

FeSO4*7H2O 800g Ehitus Services 39.- seal müüdi ka mingit segu,kus on sisse segatud väävlit.esimese hooga pidin selle ostma,aga hakkasin kahtlema ja otsisin seni,kuni leidsin õige asja.
Sidrunihape 30g Maksimarket 4.50
Dest.vesi 1l Maksimarket 11.-
C-vitamiin apteegis 200 tbl. 100.70

nüüd on lähteainete varu pikemaks ajaks garanteeritud

Segu ei julge katsetada enne,kui rauatestid hangin. Valmistamisprotsessi ajal astusid sõbrad läbi pizzat sööma ja neile oli üsna keeruline selgitada mida ma teen ja miks ma seda teen :D

_________________
võtan vahel sõna
----------------------
200 L ja palju kalu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 30, 2005 11:31 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 12, 2004 03:13
Postitusi: 172
Asukoht: Tartu, Võru
eeee........ütled, et lahuste kokkusegamisel tekib hägu juurde :shock: Ei tohiks tekkida, ainuke hägu tekib C vitamiini tabletis sisalduvatest lahustumatutest lisanditest. Äkki sa tegid liiga kanged lahused ja kokkusegamisel osa kompleksi sadenes välja? Eriti kui valasid kokku kuuma sulfaadilahuse ja külma sidrunhappe lahuse.....jahtumisel ju ainete lahustuvus väheneb. Ära sünteesi käigus veega kokku hoia nii palju, sa ju pärast lisasid veel 50% vett otsa. Liiga kangetes lahustes toimuvad imelikud asjad, mis võivad sünteesi vahel nahka keerata. Lihtsalt jälgi et lahuste kombineeritud ruumala ei läheks üle 100ml, sest vastasel korral pead raua kontsentratsiooni ümber arvutama. Ja muidugi on kahtlane ka see glasuuriga C-vitamiin....krt teab mida nad sinna on sisse toppinud. Kui muud üle ei jää sis vähemalt proovi see glasuur enne eraldada, et ta segusse ei lahustuks.

_________________
200L purk, 1 üüratu Jack Dempsey,2 Kribensist, miljon apple snaili, 5 ancut, 2 lahedat säga (Synodontis)
320L purk: 27 liiki taimi, 8 antsu, 1 garra, 1 tank ( Agamyxus), 2 kribensist, 2 hemichromis lifalilit+ lapsed, polypterus senegal, 6 botiat


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 30, 2005 10:11 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 15, 2003 11:06
Postitusi: 243
Asukoht: siin ja seal ehk siis Märjamaa-Tallinn.
äkki oli tõesti tegu liiga kange lahusega,temperatuuride erinevuses ei saanud asi olla,kokkusegamise hetkel oli sulfaadilahus juba ammu maha jahtunud.

Glasuur-apteegis lihtsalt ei olnud muud varianti,välja arvatud erinevamaitselised närimiseks mõeldud... vanasti oli asi palju lihtsam,ehedaid asju oli rohkem. tänapäeval peab millegipärast kõik ülema popp ja noortepärane...mitte et mul selle vastu midagi oleks,aga mõnikord natuke häirib küll.

_________________
võtan vahel sõna
----------------------
200 L ja palju kalu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 30, 2005 11:22 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Veebr 25, 2004 10:08
Postitusi: 362
Asukoht: Tallinn
Mina ostsin seda vene c-vitamiini ja mingi 17 maksis ainult... :)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 09, 2005 04:50 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 17, 2004 12:30
Postitusi: 463
Asukoht: Tartu
Tegin kah veidi katseid raudsulfaadi ja hapetega.
Muret tegi vaid asjaolu, et kui FeSO4 purgi avasin, siis vaatas mulle pruuni aine asemel vastu hoopis roheline.
Seega ei klappinud ka ükski Markx-i poolt kirjeldatud värvidest - veega sulfaadilahus oli samasugune rohekas-sinakas, aga askorbiinhappe mõjul muutus lahus lillaks ning paari minuti pärast taas sinakas-roheliseks. Peale sidrunhappega kokkulaskmist värvus eriti ei muutunud ja jäigi sinakas-roheliseks peale filtreerimist... :-k


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 09, 2005 10:04 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Veebr 25, 2004 10:08
Postitusi: 362
Asukoht: Tallinn
Raudsulfaadi salatiroheline värv just õige ja see roostepunane sulfaat on
juba tuksis...

See jutt siis sealt - http://www.toptropicals.com/html/aqua/pmdd/iron.htm


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Okt 24, 2005 03:13 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Mär 23, 2005 10:28
Postitusi: 37
Pildid: 1
Asukoht: Saue kant
no mina siis rõõmsalt ostingi ära selle väävliga segu ja tegin ka gemüüse valmis ja laiatasin ka akvasse natuke sisse.
Ja siis märkasin, siin kommi, et on olemas ka mingi teine Vitriol, mis ilma väävlita.
Äkki mõni targem teab, kas väävel äkki selle protsessi käigus ka sadestub ja see järel saab ta sealt filteerimisel kätte?

_________________
320l
Eesti kala (lepamaim, särg )


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Okt 26, 2005 12:02 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 12, 2004 03:13
Postitusi: 172
Asukoht: Tartu, Võru
Väävel sadestub küll jah......ega ta vees eriti lahustuda ei taha ja kastis probleeme ei peaks kah tekitama. Aga küsimus selles, et kui palju teda seal pakis protsentuaalselt on, sest seda teadmata ei saa raua kontsentratsiooni välja arvutada täpselt. Aga kui väävlisisaldus teada, siis saad ümber arvutada õige koguse sulfaadi peale. Tegelt on ilmselt mõistlikum see väävliga segu minema visata ja õige kraam osta, ega see pudi ju hingehinda ei maksa :wink:

_________________
200L purk, 1 üüratu Jack Dempsey,2 Kribensist, miljon apple snaili, 5 ancut, 2 lahedat säga (Synodontis)
320L purk: 27 liiki taimi, 8 antsu, 1 garra, 1 tank ( Agamyxus), 2 kribensist, 2 hemichromis lifalilit+ lapsed, polypterus senegal, 6 botiat


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Okt 26, 2005 12:08 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Mär 23, 2005 10:28
Postitusi: 37
Pildid: 1
Asukoht: Saue kant
Tegelikult täna satun Ehitus Service lähistele ja lähen puhast kraami nõudma.

_________________
320l
Eesti kala (lepamaim, särg )


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Dets 19, 2005 06:01 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Mär 23, 2005 10:28
Postitusi: 37
Pildid: 1
Asukoht: Saue kant
Lisan mina siis seda vahvat gemüüset oma kavasse ja 0,5h pärast paras raua sisaldus olemas.
24h pärast kogu raud veest kadunud. Ei taha uskuda, et taimed selle kõik pintslisse panevad!
Kuhu võiks see raud veel kaduda - filter filtreerib välja?
Filtrisse ja torudele kinnitub nädalaga mingi punkaspruun tatiollus ja filtrivatiin läheb päris kiiresti pruuniks (nädalaga).

Keegi äkki oskab miskit teooriat arendada kuhu raud mul kaob?

_________________
320l
Eesti kala (lepamaim, särg )


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Dets 19, 2005 11:36 
Guru

Liitunud: Pühapäev Aug 10, 2003 12:26
Postitusi: 192
Asukoht: Harjumaa, Kostivere
natuke kommenteeriks veel mõne aine saadavust.
askorbiinhapet on võimalik apteekidest osta ka puhtal kujul - 100g maksis ~80 krooni (+ nädal aega ootamist mu spets tellimuse kohalesaabumiseks. suures apteegis saadetakse teid selle sooviga tõenäoliselt pikalt).

akzo nobeli raudkelaat, mida meil on võimalik tellida aianduspoodidest (jälle läbirääkimise küsimus), on päris punast karva (maksis miski 250.- kilo (vist)). olen lisanud enda akvasse - kui üle ei pinguta, siis jääb värv selliseks kergelt punaka tooniga kollaseks. ma ise alguses ei tajunudki värvimuutust. oli vist tiff, kes ütles mis punast roppust ma siin teistele pakun ;)

kui keegi raudkelaadiga tahab katsetada, siis võin pakkuda - ma hetkel seda aktiivselt ei tarvita. ainult ise peab tallinnasse majaka kanti järgi tulema.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 20, 2005 01:24 
Guru

Liitunud: Pühapäev Aug 10, 2003 12:26
Postitusi: 192
Asukoht: Harjumaa, Kostivere
Rein küsis kui punaseks see värk siis vee ikkagi värvib. Proovin piltidega pisut asja illustreerida.

Tegu on siis "FeEDDHMA" nimelise raudkelaadiga, milles rauasisaldus on 6,5%. Kerge arvutus näitab, et 0,1mg/l konsentratsiooni saamiseks peab võtma ~0,0015g raudkelaati liitri kohta (100 liitri vee kohta siis 0,15g). Kuna mul täpset kaalu praegu käepärast polnud, siis katsun lihtsalt umbmäärase koguse umbkaudu liitris vees ära lahustada ;)
{ehh, palun kontrollige keegi mu arvutuskäik üle - asi tundub hetkel liiga ilus olevat ;)}

Ma kujutan ette, et siin pildil peaks olema kuskil 0,1..0,3 grammi raudkelaati (väike kuhi on kah mustal kelaadihunnikul peal - pildilt ei paista välja):
Pilt

Ja kui lahustame selle koguse ~1l vees, siis saame sellist karva vedeliku:
Pilt

Et kergemini ette kujutada kuidas see tökat lahjendamisel heledamaks tõmbub teeme 5x lahjema lahuse:
Pilt

Siit võib igaüks ehk ise ette kujutada, et kui seda näiteks teha veel 100x lahjem lahus, siis mis värv järgi jääb. Praktilise kogemuse põhjal võin öelda, et vette jääb ka päris lahjade lahuste puhul kollane toon. Veevahetuse, söefiltri või ootamisega saab sellest küll lahti, kuid vahepeal võib imetleda loodusliku veevarjundit :)

Ja minu omanduses olev pakk ise näeb selline välja:
Pilt


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 20, 2005 11:28 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 17, 2004 12:30
Postitusi: 463
Asukoht: Tartu
Tõnu Oga kirjutas:
natuke kommenteeriks veel mõne aine saadavust.
askorbiinhapet on võimalik apteekidest osta ka puhtal kujul - 100g maksis ~80 krooni (+ nädal aega ootamist mu spets tellimuse kohalesaabumiseks. suures apteegis saadetakse teid selle sooviga tõenäoliselt pikalt).

Millegipärast on askorbiinhappe müümine tavakodanikule apteekrite hulgas ebapopulaarne :? On sel mingi seaduslik alus, või ei viitsita lihtsalt tegeleda? Mul soovitati apteegist perearsti juurde minna, kes võib seda mulle vabalt välja kirjutada... kummaline igatahes...
Samas on aine Naxo nimekirjas olemas. Samuti juhtusin lugema mingit foorumit, kus soovitati askorbiinhapet vet-apteegist küsida - pidavat olema tilkade ja pulbri kujul.
Eks ajavad asja ära ka C-vitamiini tabletid, ainult et see filtreerimine on veidi tüütu tegevus #-o


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 20, 2005 11:13 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Aitäh Tõnule, nüüd ka mul korralikud varud mida kannatab isegi jagada - tegelikult Tõnu va kavalpea varustaski mind selle klausliga et teda sellest peavalust vabastaksin. :) Nii et nädalavahetusel hakkan siis kah katsetama.


Üles
 [ 29 postitust ]  Eelmine  1, 2

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver