foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 19 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Teisipäev Mai 01, 2012 06:23 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mai 01, 2012 05:24
Postitusi: 9
Asukoht: Laagri
Tere,

Olen alati oma taimedega akvaariumis "hädas" olnud - standard Juwel akvaarium ühe 15W toruga, mida olen pea 10 aastat pidanud, on väikse liialdusega olnud alati olnud peale kuud aega sellises seisus, et kalad ei paista enam taimede vahelt välja. Vett vahetasin pigem harvem, väetist lisasin JBL Ferropol kuni seda ühest kingitud pudelist jagus.

Aga kõik muutus peale kolimist, taimed olid samad, kalad samuti, isegi pumbajaam kust kraanivesi tuleb on sama aga eelmisest suvest saadik olen ostnud endale veetestreid, paigaldanud spetsiaalsed valgustorud (kokku 2tk, varasemalt ühe tavalise ehituspoe warm light toru asemel), vett vahetan iganädalaselt 30% (lisan normi järgi JBL Ferropol) - aga vaatamata pingutusele on hävinud mitu ringi Kalakesest ostetud taimi ja viimased teevad tõsiseid jõupingutusi, et elus püsida. Nädala aega tagasi saadud taimed, on kattunud "maanteeäärse valge tolmuga".

Olen teinud spetsialakauplustes ja ka tuttavatega sellest juttu aga midagi sellist, mis mind sellest halvast seisust välja aitaks ei ole leidnud. Kahju on vaadata kuidas sisuliselt aasta otsa võitlust lõpeb tühja kruusapõhjaga akvaariumis.

Olen väga tänulik kui keegi suudab kas piltide või siis muude parameetrite alusel mind edasi aidata, sest enda mõistus on täiesti otsas.


Akvaariumi parameetrid:
Juwel - 60X30X40(h)
2 toru - silvana gro-lux (15w) ja jbl tropic (15w) 12h
pump filter aqua-el FAN-1 (24h)

Veetesti tulemus hetkel (sera quick test):
NO3 10
NO2 0
GH >6 (<10)
pH 7,6
viimane veevahetus tehtud 4 päeva tagasi nagu ikka koos põhja sifoonimisega.

Kalad:

7 Barbust, 1 ansistrus, 2 vetikasööjat


http://hot.ee/kallas/IMG_9072.JPG
http://hot.ee/kallas/IMG_9073.JPG


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Mai 01, 2012 10:11 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 05, 2008 11:44
Postitusi: 1359
Pildid: 20
Asukoht: Keila
:wink: muidu võiks ju arvata et vesi teine, aga kui sama vesi, siis suht raske tõe jälile saada- kui enne oli kõik super. Tavaliselt tekkis selline valge kirme just egeria lehtedele siis, kui oli liiga kare vesi.
mida mina :!: isiklikult! teisiti teeks:
1. Paneks uue põhjapinnase veidi peeneteralisema ehituspoe kuivliiv fraktsioon 2-6mm oli vist selline frakts...
2. Vähendaks valguse aega 12 tunnilt esialgu 10le
3. Istutaks suht palju taimi erinevatele tasanditele, tagaplaanile keskele ja esiplaanile.
4. Ei sifooniks eriti tihti põhja...tegelikult -üldse ei sifooniks-pole oma akva põhja sifooninud 4 aastat :wink:
5. Iganädalaselt vahetaks vett veidi vähem näiteks 20-25%
6. Ferropoli lisaks 50% soovitatavast kogusest

kui soe akva vesi on???
:oops: kas teil Tallinna veevärgi vesi??

_________________
400L akva/CP-suurim,valgus4x39w,sooj-200w +30L nano


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Mai 01, 2012 10:39 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Jaan 13, 2010 04:07
Postitusi: 375
Asukoht: Tallinn,Laagri
Kui kolisid,kas põhi jäi akvasse sisse või tõstsid tühjaks?
Kui ma oma suuremal akval pinnast vahetasin,siis taimed kidusid ikka väga pikalt. Äkki oled liiga hoolas? Pingutad lihtsalt pisut üle.
Kuivamaa taimi ei tohi enne väetada kui nad juurdunud on,vahest vajavad akva taimed ka kohanemisaega.
Mõtlen lihtsalt kaasa,nõu küll ei oska anda.
Piret

_________________
250,2*200,175,126 liitrit kalade ja taimedega.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Mai 01, 2012 11:36 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Ma ka kahtlustan, et kolimise käigus puhastasid pinnase liiga ära ja nüüd võtab aega, kuni jälle piisavalt sodi taimedele väetiseks ladestub.
Piltide järgi enamus taimi ammutab jõudu juurte kaudu, seega mina sida ferropoli ei paneks, pigem mõned väetisekuulid taimedele.
Enne istutamist võib ka taimede juuri natuke tagasi lõigata, siis hakkavad kiiremini/paremini hargnema.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 02, 2012 08:57 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mai 01, 2012 05:24
Postitusi: 9
Asukoht: Laagri
Tänud kaasa mõtlmise eest!

bardatulus kirjutas:
:wink:
kui soe akva vesi on???
:oops: kas teil Tallinna veevärgi vesi??


* Vee temperatuur kipub minema lisatorudega kuni 28 kraadini, hoian sestap akvaarumi pealmist luuki pisut avatuna. Kuigi taimede kidumine hakkas enne lisavalguse panekut. Pump töötab 24h, nii et vee tsirkulatsioon ja õhu liikumine on tagatud

* Meil on Tallinna Vee Laagri pumbajaama vesi (puurkaev).

* Valguse aja vähendasin 10h + lõuna ajal 1 tunnine paus.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 02, 2012 09:04 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mai 01, 2012 05:24
Postitusi: 9
Asukoht: Laagri
algaja Piret kirjutas:
Kui kolisid,kas põhi jäi akvasse sisse või tõstsid tühjaks?
Kui ma oma suuremal akval pinnast vahetasin,siis taimed kidusid ikka väga pikalt. Äkki oled liiga hoolas? Pingutad lihtsalt pisut üle.
Kuivamaa taimi ei tohi enne väetada kui nad juurdunud on,vahest vajavad akva taimed ka kohanemisaega.
Mõtlen lihtsalt kaasa,nõu küll ei oska anda.
Piret


Kolimise käigus (umbes 1,5 aastat tagasi) sai suuremat sorti vee vahetus ette võetud - muidu poleks saanud akvariumit kohalt liigutada.

Sifoonimist teen tõesti südamega - Selle aasta alguses, pesin kogu põhja kruusa samas akvaariumi vees, vahetasin umbes pool vett (taimed olid enne seda näidanud täielikku kõdunemise trendi) ja selle järgselt natuke nagu taimed aktiveerusid (tuli uusi lehti mõned). Nüüd jälle areng peatunud.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 02, 2012 09:53 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
nõus eelnevate kommentaatoritega,

Lisaks:
taimed vajavad ka muud kui valgust ja mikroelemente
Et taimed kasvaksid peaks olema tsakaalus valgus- CO2- mikroelemendid- makroelemendid

Seega sinul tuleb
valgus-lambist
mikroelemendid- ferropolist
makroelemendid- kalakaka lagunemisest (kuna sa makroelemente ei lisa)
CO2- taimedest ja kaladest (kuna sa ei lisa CO2)

See sade on imelik ega see lihtsalt lubi ei ole?
võiksid teha KH testi- või vaata kuidas sul teekann ennast ülal peab?
võib juhtuda, et mingi aeg vahetati mingeid filtreid ja nüüd sul kõrge KH tase.
lase 3l purk vett täis ja vaata päeva pärast kas seal mingi sade sees.

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 02, 2012 10:12 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mai 01, 2012 05:24
Postitusi: 9
Asukoht: Laagri
jaantat kirjutas:
nõus eelnevate kommentaatoritega,

See sade on imelik ega see lihtsalt lubi ei ole?

võiksid teha KH testi- või vaata kuidas sul teekann ennast ülal peab?
võib juhtuda, et mingi aeg vahetati mingeid filtreid ja nüüd sul kõrge KH tase.
lase 3l purk vett täis ja vaata päeva pärast kas seal mingi sade sees.


Vesi on meil suhteliselt lubjarikas - peale auto pesemist on näiteks klaasid sellise valkja tooniga, teekann küll katlakivi tekitab aga midagi sellist, mis oleks oluliselt erinev eelnevast, ma ei tuvasta.

Ma ostan selle KH testri täna - saan kohe vastuse anda.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 02, 2012 07:54 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mai 01, 2012 05:24
Postitusi: 9
Asukoht: Laagri
Tegin nüüd JBL EasyTestiga analüüsi ja tulemuseks on:

NO3 10
NO2 0
GH 7-14
KH (3)-6 (mitme inimesega vaadatud)
pH 7,6
Cl 0


Testi ostsin Kalakesest ja kuna sattusin ajal kus ostjaid palju polnud, siis lugesime ka koos müüjaga käesolevat foorumit ja vaatasime pilte. Nende hinnangul on puudu toitainetest (etteruttavalt võin öelda, et lahkusin karbitäie Kuglen savipallidega, mis nüüd juba istuvad väheste taimede all olevas kruusas).


Teiseks kookisin välja ühe taime lehe, mis peale kuivamist oli tõepoolest nagu pisut liivapaberilaadne, selline valge tugev pidi jääb näppudele. Lisan ka pildi http://www.hot.ee/kallas//IMG_9082.JPG KH osas - nagu aru saan 6d on veel OK?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 02, 2012 10:56 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Pole neil vee näitajatel viga midagi - CO2 napib, kui just millestki tahta kinni hakata, samas Easytest täpsus pole kiita nii et CO2 selle järgi hinnata pole kuigi mõistlik.
Kui taimi vaadata, siis piltidel näikse olevat tihe jõgikatk (Egeria densa), mingi anuubias ja mingi ehhinodoor (midagi oli ehk veel, aga ei suutnud eristada). Juurtega pinnasest toitainete ammutamine on õige ehhinodoori puhul, jõgikatku ja anuubiase puhul toitained tulevad ikka pigem veest. Kivine pinnas tõesti pole taimekasvatuseks just kuigi soodne, aga ka selle pinnasega on võimalik hakkama saada. Ehhinodoor vajab sobivamat pinnast, sestap võib tema näiteks istutada mulla sisse (tavaline must muld sobib, ka toalillede muld ajab asja ära) madalasse potti või mõnda muusse nõusse, mida kannatab kivide alla peita. Anuubiase ja jõgikatku jaoks on paraku vajalik toitainete lisamine vette. Suurt veevahetust ei maksa karta, ka veevärgivees on igasugu mikroelemente mis võivad olla abiks. Ainult Ferropoliga piirdumine on mõnikord ka teistel probleeme põhjustanud (võib olla juhus, ma ei väida et Ferropolil midagi viga oleks), prooviks võimaluse korral midagi muud. Teame, et akvas on piisavalt palju nitraate, kuid me ei tea, kas ka fosfaate ja kaaliumi. CO2 (või siis selle asemel Flourish Exceli või EasyCarbo) lisamine oleks kindlasti abiks. Mõned variandid:
- mikrode jaoks Seachem Plant Pack (sisaldab ka Flourish Excelit CO2 aseaineks), EasyLife ProFito, Seachem Flourish, Tropica Plant Nutrition Liquid vms.
- makrode jaoks Seachem Plant Pack Enchanger: NPK, või siis samad asjad (N, P, K) teistelt akvakaupade tootjatelt või Keemiakaubandus AS-st
- CO2 või Flourish Excel või EasyCarbo (või glutaaraldehüüd)
Kui doseerimine probleemiks, siis üheks võimalikuks lahenduseks on hinnangulise indeksi (EI) kasutamine.
Veel. Jõgikatk kasvab sobivates oludes hästi, kuid samas on ta üks esimesi taimi mis probleemide korral hävib (ntx Flourish Excelit hästi ei kannata). Võiksid vaadata mingeid vähem pirtsakaid taimi, ntx mõni vesilemb (Hygrophila), vesikaak (Bacopa), peittõlvik (Cryptocoryne) - vms. Nädalavahetusel teen ise ka väikese rohimise, võimalik, et leiaks midagi ka Sinu akva jaoks.
Veel - harjasninale (ancistrusele) ikka pakud korralikult toitu, vahel suvekõrvitsat jms.? Ehhinodoori lehed muutuvad läbipaistvaks ja lähevad nätsu ka siis, kui harjasnina käib neid lutsutamas.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Mai 03, 2012 09:53 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
Mind ikka huvitab mis see sade endast kujutab
Kas sa proovisid seda 3l purgi testi?

Mis näidud sul kraani veel on?

kui veevahetust teed kas siis lisad mingit konditsioneeri või lased veel seista?

Kahjuks jah neid ribateste ei saa 100% usaldada

Egeriaga on nii, et sellel pead pidevalt alumist otsa ära lõikama ning ülemise otsa uuesti pinnasesse pistma.

kas aubias ei tahtnud mingi juurika küljes olla ning nati rohkem varjus?

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Mai 03, 2012 01:11 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
jaantat kirjutas:
kas aubias ei tahtnud mingi juurika küljes olla ning nati rohkem varjus?

Anuubias enamasti kinnitatakse jah kivi, juurika vms. külge, kuid põhimõtteliselt võib kasvada ka lihtsalt pinnasel - tähtis on risoomi mitte pinnase alla matta, muidu mädaneb ära. Valguse osas aga see, et ta ka varjus kasvab, ei tähenda, et talle rohkem valgust ei sobiks. Päris karmi valgust tõesti anuubiased ei taha, aga vaevalt seda just paljudel ka pakkuda oleks.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Mai 03, 2012 09:39 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mai 01, 2012 05:24
Postitusi: 9
Asukoht: Laagri
Rein kirjutas:
Pole neil vee näitajatel viga midagi - CO2 napib, kui just millestki tahta kinni hakata, samas Easytest täpsus pole kiita nii et CO2 selle järgi hinnata pole kuigi mõistlik.
Kui taimi vaadata, siis piltidel näikse olevat tihe jõgikatk (Egeria densa), mingi anuubias ja mingi ehhinodoor (midagi oli ehk veel, aga ei suutnud eristada). Juurtega pinnasest toitainete ammutamine on õige ehhinodoori puhul, jõgikatku ja anuubiase puhul toitained tulevad ikka pigem veest. Kivine pinnas tõesti pole taimekasvatuseks just kuigi soodne, aga ka selle pinnasega on võimalik hakkama saada. Ehhinodoor vajab sobivamat pinnast, sestap võib tema näiteks istutada mulla sisse (tavaline must muld sobib, ka toalillede muld ajab asja ära) madalasse potti või mõnda muusse nõusse, mida kannatab kivide alla peita. Anuubiase ja jõgikatku jaoks on paraku vajalik toitainete lisamine vette. Suurt veevahetust ei maksa karta, ka veevärgivees on igasugu mikroelemente mis võivad olla abiks. Ainult Ferropoliga piirdumine on mõnikord ka teistel probleeme põhjustanud (võib olla juhus, ma ei väida et Ferropolil midagi viga oleks), prooviks võimaluse korral midagi muud. Teame, et akvas on piisavalt palju nitraate, kuid me ei tea, kas ka fosfaate ja kaaliumi. CO2 (või siis selle asemel Flourish Exceli või EasyCarbo) lisamine oleks kindlasti abiks. Mõned variandid:
- mikrode jaoks Seachem Plant Pack (sisaldab ka Flourish Excelit CO2 aseaineks), EasyLife ProFito, Seachem Flourish, Tropica Plant Nutrition Liquid vms.
- makrode jaoks Seachem Plant Pack Enchanger: NPK, või siis samad asjad (N, P, K) teistelt akvakaupade tootjatelt või Keemiakaubandus AS-st
- CO2 või Flourish Excel või EasyCarbo (või glutaaraldehüüd)
Kui doseerimine probleemiks, siis üheks võimalikuks lahenduseks on hinnangulise indeksi (EI) kasutamine.
Veel. Jõgikatk kasvab sobivates oludes hästi, kuid samas on ta üks esimesi taimi mis probleemide korral hävib (ntx Flourish Excelit hästi ei kannata). Võiksid vaadata mingeid vähem pirtsakaid taimi, ntx mõni vesilemb (Hygrophila), vesikaak (Bacopa), peittõlvik (Cryptocoryne) - vms. Nädalavahetusel teen ise ka väikese rohimise, võimalik, et leiaks midagi ka Sinu akva jaoks.
Veel - harjasninale (ancistrusele) ikka pakud korralikult toitu, vahel suvekõrvitsat jms.? Ehhinodoori lehed muutuvad läbipaistvaks ja lähevad nätsu ka siis, kui harjasnina käib neid lutsutamas.


Tänan väga põhjaliku vastuse eest!

Kaladele annan enamasti kas TetraMin, JBL Gala, JBL Novo GranoMixi, eraldi ancistruse toitu ma pole pannud. Kalakesest soovitati muuseas ka toidu kogust vähendada (2-lt näpuotsalt 1-le). Kui mõelda sellele, et ostes olid ehhinodoori lehed lopsakad ja 5-7 cm pikad, siis ei suuda ma küll kuidagi ette kujutada kuidas üks elukas tervelt kaks sellist taime suutis hävitada. Aga ma parandan ennast ja katsun suvikõrvitsaga katsetada :)

Mis puudutab makroelemente, siis nende soetamine ei olegi nii lihtne - Kalakese poes, eile koos väga sümpaatse müüjaga üritasime sotti saada, millistes toodetes seda konkreetselt võiks olla aga lõpuks said võetud lihtsalt need Kugeln savipallid. Selgelt indikeeritud see info ühelgi tootjal polnud. Samas see foorum on minu puudulikesse teadmistesse esimest korda toonud mõisted mikro- ja makroelemendid.

Kindlasti oleksin ma väga tänulik taimede eest, mis rohimise käigus muidu teistsugusesse ringlusesse satuksid. Olen taimedesse ja kogu sellesse päästeoperatsiooni juba sellise koguse finantse pannud, et ei julge neid numbreid kokku lüüagi. Nii, et kui see ekstra tüli ei tee, siis ma oleksin huvitatud küll.

Selle variantide ploki ma prindin välja ja sean sammud tagasi Kalakesse. Tänud veelkord!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Mai 03, 2012 09:55 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mai 01, 2012 05:24
Postitusi: 9
Asukoht: Laagri
jaantat kirjutas:
Mind ikka huvitab mis see sade endast kujutab
Kas sa proovisid seda 3l purgi testi?


Minu jaoks on see ka üks väga oluline küsimus, mis tõsiselt vaevab. Üks asi mis meenus - need valged täpid tekksiid siis kui panin lisavalguse grolux lisalambi. Võib olla kokkusattumus.

Aga 3L purk on suur defitsiit nüüdsel ajal, peale põhjalikke otsinguid leidsin ühe kodusest majapidamisest. Lasin just vett täis, usun, et lähiajal saan anda ülevaate, mis seal toimub.

jaantat kirjutas:
Mis näidud sul kraani veel on?


NO3 0
NO2 0
GH 7-14
KH6
pH 8
Cl 0

just 3L purgist mõõtsin

jaantat kirjutas:
kui veevahetust teed kas siis lisad mingit konditsioneeri või lased veel seista?

ei tee kumbagi, lasen suurde potti ja siis kallan sellest akvaariumisse, potti loputan enne läbi, lisan toasooja (mitte külma) vee.

jaantat kirjutas:
Egeriaga on nii, et sellel pead pidevalt alumist otsa ära lõikama ning ülemise otsa uuesti pinnasesse pistma.


Tundub et ta ajab küljelt mingeid juuri origininaalis aga olen selle jupidamisega valmis tegelema.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Mai 03, 2012 10:17 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
kallas kirjutas:
Kindlasti oleksin ma väga tänulik taimede eest, mis rohimise käigus muidu teistsugusesse ringlusesse satuksid. Olen taimedesse ja kogu sellesse päästeoperatsiooni juba sellise koguse finantse pannud, et ei julge neid numbreid kokku lüüagi. Nii, et kui see ekstra tüli ei tee, siis ma oleksin huvitatud küll.
Eks siis privas lepime kokku.
kallas kirjutas:
Selle variantide ploki ma prindin välja ja sean sammud tagasi Kalakesse.

Kui soov raha kokku hoida, siis reis Keemiakaubandus AS-i (tasub ette helistada, et olla kindel kemikaalide olemasolus) võimaldab hea hinnaga soetada KNO3, K2SO4, KH2PO4 varud. Prooviks et näha kuidas mõjub, võib pisikese koguse ka minult saada.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 [ 19 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver