foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 14 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 09, 2011 06:37 
Akvarist

Liitunud: Reede Jaan 07, 2011 08:33
Postitusi: 60
Pildid: 3
Asukoht: Pärnu/Tallinn
Selline mure, et meil on akvaariumis Bacopa caroliniana ja Echinodorus reni ning tundub nagu neil oleks peal pruunjas vetikas, kuid samas tundub nagu oleks tegemist kõdunemisega. Kui viimase taime lehti tugevalt hõõruda tuleb pruunjas kiht maha. Kas kellelgi on aimu millega võib tegemist olla? Või kuidas sellest jagu saada?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 09, 2011 08:30 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mär 22, 2004 08:05
Postitusi: 585
Asukoht: Tartu
Eks ikka, kui sa täpsemalt kirjeldad seda. Või tee pilt. Kuigi variante väga pole, tugevasti on kinni tavaliselt vetikas, mida enamasti kutsutakse mustaks habevetikaks (BBA). Muidu on tegu mingi punavetikaga. Kiire oletus on, et Sul on alles alustav akvaarium ja nüüd esimesed kutsumata külalised on kohal. Lahti saab neist üldiselt nii, et kui taimed kasvama lähevad, siis nad tõrjuvad aegamisi vetika välja. Kui sa ei saa aru, et kas sul taimed kasvavad või mitte siis tõenäoliselt ei kasva. Edasi kasuta otsinut, ma arvan et vetikas ja taimed ei kasva on selle foorumi kõige popimad teemad. Alustavad akvaarumis kasvab ka pruunvetikas, kuid see taandub enamsti ise mõne nädalaga.

_________________
54L kollaseid tigusid roheluses


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 11, 2011 12:14 
Akvarist

Liitunud: Reede Jaan 07, 2011 08:33
Postitusi: 60
Pildid: 3
Asukoht: Pärnu/Tallinn
Nii... Sai siis nüüd veidi uuritud, vett testitud ja Sera online laboratooriumis ka vee numbrid ära testitud. Tulemused ei olnud rõõmustavad.

Vee testid näitasid järgmist:

pH - 8
gH - 16
kH - 6
NO2 - 0.5
NO3 - 50

Sera laboratoorium soovitas kasutada tooteid PH Minus, Bio Nitrivec ja Toxivec, mis said ka täna soetatud.

Lisaks sai vastavalt laboratooriumi soovitustele vahetatud välja 50% veest.

Tänased tegevused olid järgmised:
- Loomad välja
- Põhja puhastus suffooniga mille käigus eemaldasime ka 50% ulatuses vana vett
- Taimelehtede pesu vanas vees (kogu pruun kiht eemaldatud ja lehed jälle rohelised)
- Taimede istutamine uuesti ja tugevamini põhja
- Taimeväetise Flore Plus paigaldamine pinnasesse
- Filtri vahetus võimsama ja aktiivsüsiga kahesüsteemse vastu
- Vee töötlemine vahenditega JBL Denitrol, JBL Biotopol, Sera PH Minus, Sera Bio Nitrivec, Sera Toxivec.

Hetkel ootame Bio Nitriveci lisamisest tekkinud piimja udu kadumist, mis tootja sõnul võtab 4 - 24 tundi aega. Ilmselt teeme nädala pärast uued testid. Nüüd jääb üle vaid loota, et taimed kasvama hakkavad.

PS! tahtsime osta ka CO2 lisamiseks atribuutikat, kuid paraku polnud meie koduses Zoomaailmas nii väikesele akvaariumile mõeldud atribuutikat hetkel olemas. CO 2 aga on ilmselt vajalik, sest kõik Sera Online Lab'i sõnul liiga kõrgel olevad vee näitajad olevat seotud madala CO2 tasemega.

Kui kellelgi on kommentaare, siis ootaks neid hea meelega.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 11, 2011 09:28 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
See pruun ollus on ilmselt pruunvetikas, selline pruunvetika laine käib igast alustavast akvaariumist läbi ning kaob täiesti iseenesest aja möödudes.
Akvaariumi asukate väljatõstmine oli halb mõte, seda tehakse vaid äärmuslikel juhtudel.
NO2 ja NO3 näidud olid liiga kõrged, veevahetus kulus tõesti ära ja 50% oli asjaolusid arvestades kohane.
Taimelehtede puhastamine ja nätsus taimelehtede eemaldamine oli asjalik tegevus, taimede uuesti istutamine on aga küsitava väärtusega - taimi sai jälle häiritud nii et see võib hoopis pikendada nende kohanemist.
Flora Plus - siin on vist mõeldud sera floreplus tablette? Need on üheks nirumaks võimalikuks variandiks. Kui loed manuali siis tuleks neid lisada kahe nädala tagant - taimedele ei meeldi kui nende juurte vahel lakkamatult songitakse. Lihtsam ja toimivam variant on kohe algul panna põhja kiht rikastatud pinnasesegu (JBL Aquabasis Plus, sera floredepot vms.) või mulda ja selle peale ca 2-3 cm paksune kiht kruusa. Kui seda pole tehtud siis juurte kaudu toitaineid hankivatele taimedele on mõistlik juurte alla sokutada kauakestev toitainete allikas, ntx JBL 7 balls. Seda ei pea uuendama nelja päeva tagant vaid nii kord aastas. Pinnasesse väetist toppida on mõtet ainult nende taimede puhul mis tõesti peamiselt pinnasest toitaineid hangivad - ntx Echinodoruste korral. Kuid Bacopa, Cabomba, Hygrophila jt. sarnaste puhul mis omastavad toitaineid peamiselt lehtde kaudu, on see kasutu tegevus.
JBL Denitrol ja Sera Bio Nitrivec on mõlemad bakteripreparaadid, lihtsalt firmad on erinevad - eri firmade bakteripreparaatide soetamine on asjatu rahakulu ning pole kindel kas nende koos kasutamine on üldse hea mõte. JBL Biotopol ja Sera Toxivec on jälle eri firmade poolt samaks otstarbeks (kloori, raskemetallide jms. kahjulike ühendite eemaldamiseks, kalade limakihi kaitsmiseks) tehtud tooted, nende miksimine pole mõistlik tegevus. Kogu kasutatud komplekti kõige kummalisem asi on Sera PH Minus - milleks seda vaja oli?
Mõistlik oleks olnud teha 50% veevahetus koos JBL Biotopol või Sera Toxivec kasutamisega. Seejärel vähemalt 15 minutit oodata (et kloorieemaldaja oleks oma töö lõpuni teinud) ja lisada vastavalt kas JBL Denitroli või Sera Bio Nitriveci.
CO2 on abiks taimede kasvule. Seda võib teha ka ise pärmimeetodil - /article_view. ... fldAuto=11
/article_view. ... fldAuto=31
Heaks taimede kasvuks on olulised valgus, CO2 ja toitained. Kui taimed kasvavad hästi, siis vetikamure kaob ise.
Kui suur on akvaarium? Kui kaua käinud? Milline valgustus? Kes akvas elavad? Kui tihti ja kui palju korraga süüa annad? Kui tihti ja kui palju korraga vett vahetad? Äkki teeksid mõned pildid oma akvast?


Viimati muutis Rein, Reede Mär 11, 2011 11:56, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 11, 2011 10:45 
Akvarist

Liitunud: Reede Jaan 07, 2011 08:33
Postitusi: 60
Pildid: 3
Asukoht: Pärnu/Tallinn
Nii... Räägin siis lähemalt hetkeolukorrast...

Akvaarium on meil 45L ja käigus on olnud kuskil 2 kuud. Akvaariumi elanikeks on kaks 15cm pikkust aksolotti. Süüa saavad nad üle päeva ning seda kas elus või külmutatud sääsevastsete näol või viimasel ajal külmutatud tintide näol. Vett vahetame 20% ulatuses iga 2 nädala tagant. Kuid kuna meil on suhteliselt kuiv õhk ja vett aurustub palju, siis kuskil 3L iga 4 päeva tagant tuleb kindlasti lisada.

Mis puutub asukate eemaldamisse, siis põhja puhastamiseks on aksode ümbertõstmine suhteliselt vajalik, kuna sufooniga põhjas rännates lähevad nad suhteliselt närvi ja üritavad seda rünnata. Mis puutub taimede ümberistutamisse, siis seda oleksime pidanud niikuinii tegema, sest halvasti oli nad istutatud ja juured puha väljas ja kinnitumine põhja küsitav. Põhja katteks on meil liiv, sest jämedamat killustikku hakkasid aksod neelama tekitades endale tõsist kõhukinnisust ja stressi.

Väetiseks on tõepoolest Sera Flore Plus tabletid, kuid juhendi järgi tuleb neid lisada pinnasesse 1 tablett iga 20 liitri kohta ja iga 14 päeva järel.

Ja nüüd kasutatud ainetest. Kergelt rumal on lugeda jah, et kahe erineva firma samu tooteid kasutasime. Eks see tulnud sellest, et veebi baasil tehtud test oli SERA kui tootja oma ja loomulikult olid näitude korda viimiseks soovitatud tooted seda samuti. pH Minuse lisamine aga tuli sellest, et pH 8 on ikkagi veidi liiga kõrge. Minule teada oleva info kohaselt peaks ideaalne olema 6.5 - 7.0 või äärmisel juhul 7.5. Ribatest näitas meil aga 8 ja 8.5 vahele.

PS! kuidas siis Bacopale toitu juurde lisada saaks?
PPS! Echinodoruse lehtedel olnud ollus oli nagu roostepulber ja küljes nii, et selle eemaldamiseks läks tugevat hõõrumist vaja. Samuti polnud see mitte libe nagu vetikas vaid kare ja kõva kiht, mille tõttu lehed veidi rulli tõmbusid.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 11, 2011 11:16 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
gretetähiste kirjutas:
Mis puutub asukate eemaldamisse, siis põhja puhastamiseks on aksode ümbertõstmine suhteliselt vajalik, kuna sufooniga põhjas rännates lähevad nad suhteliselt närvi ja üritavad seda rünnata.

Nojah, seda poleks küll osanud arvata et tegemist on mitte kalade vaid kahepaiksetega.
gretetähiste kirjutas:
Väetiseks on tõepoolest Sera Flore Plus tabletid, kuid juhendi järgi tuleb neid lisada pinnasesse 1 tablett iga 20 liitri kohta ja iga 14 päeva järel.
Tõesti, sattusin esimesel katsel vigase tõlke otsa, tootja juhend ütleb ka "It is sufficient to press one tablet sera floreplus per each 20 liters (5 gallons) of water into the bottom gravel every fortnight." Mis tegelikult on ikkagi niru.
gretetähiste kirjutas:
pH Minuse lisamine aga tuli sellest, et pH 8 on ikkagi veidi liiga kõrge. Minule teada oleva info kohaselt peaks ideaalne olema 6.5 - 7.0 või äärmisel juhul 7.5. Ribatest näitas meil aga 8 ja 8.5 vahele.

Ribatest on üsna ebatäpne asi. CO2 lisamisel tuleks ka PH allapoole, keemiaga seda allapoole tirida ei tasu.
gretetähiste kirjutas:
PS! kuidas siis Bacopale toitu juurde lisada saaks?
Vedelväetistega, alustades ettevaatlikult - nii poolega soovitatud kogusest. Tropica vedelväetised on ühed parimad, kuid ka üsna kallid. Nitraate paistab niigi jaguvat (fosfaatide osa on muidugi ebaselge), seega Plant Nutrition Liquid oleks Tropica toodetest ilmselt sobiv. EasyLife ProFito, JBL Ferropol vms. oleks odavam. Kuni CO2 ei lisa, võib selle asemel pruukida Flourish Excel-it või Easy Life EasyCarbo-t. Flourish Excelil on ka mõningane vetikat tõrjuv kõrvaltoime.
gretetähiste kirjutas:
PPS! Echinodoruse lehtedel olnud ollus oli nagu roostepulber ja küljes nii, et selle eemaldamiseks läks tugevat hõõrumist vaja. Samuti polnud see mitte libe nagu vetikas vaid kare ja kõva kiht, mille tõttu lehed veidi rulli tõmbusid.

Pilti võiks ikkagi teha. Ja valgustuse koha pealt pole me ka targemaks saanud, kehva valgustuse korral võib usina väetamisega asja vaid hullemaks teha. Kui on luminofoortorud siis ka torude margi järgi oskaks ehk miskit arvata. Valgustus võiks põleda nii 10-12 tundi, mitte rohkem - taimer abiks.
Vett võiks vahetada tihedamalt, 20-25% nädalas.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 11, 2011 11:50 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Mär 04, 2007 12:48
Postitusi: 251
Asukoht: Tartu
Tsiteeri:
Tõesti, sattusin esimesel katsel vigase tõlke otsa,
. Et siis keegi oli tõlkinud every fortnight "iga nelja päeva tagant"? Normaalne, veelkord kinnitus sellest, et eestikeelsed tõlked pole vigased mitte üksnes erialaterminoloogia poolest, vaid tehakse ka elementaarseid keelevigu. Õnneks on seekord lugu väetise doseerimisest. Mõne muu kemikaali korral võiks sellisest tõlkest tulenev tegutsemine olla katastroofiliste tagajärgedega. Vabandust teemavälise kommentaari est.

_________________
4x Melanotaenia Boesemani, 3x M. Lacustris, 3x M. Parkinsoni, 2x M. Herbertaxelrodi


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 11, 2011 12:08 
Akvarist

Liitunud: Reede Jaan 07, 2011 08:33
Postitusi: 60
Pildid: 3
Asukoht: Pärnu/Tallinn
Rein kirjutas:
Kuni CO2 ei lisa, võib selle asemel pruukida Flourish Excel-it või Easy Life EasyCarbo-t. Flourish Excelil on ka mõningane vetikat tõrjuv kõrvaltoime.


Lugesin selle Flourish Excel'i kohta ka varem siit foorumist... aga kust seda saada?

Valgustuse kohta nii palju, et hetkel põleb kaane all üks JUWEL Aquarium Day-Lite 15 Watt/438mm. Akva mõõdud siis 30x50x30 ehk siis pealpinna pindala on 1500 cm2

PS! Soojendust ei ole, sest temperatuuril üle 19C muutuvad aksolotid uimaseks ja saavad stressi. Aksode ideaaltemperatuuriks on vahemik 16-19C

EDIT: Akvaariumi meile müünud isiku täpne kirjeldus valgustuse kohta oli selline - Juwel elektrooniline ballast koos 15W Juwel Day-Lite T8 toruga + Juwel reflektor


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 11, 2011 12:12 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Mär 04, 2007 12:48
Postitusi: 251
Asukoht: Tartu
Näiteks Kalakesest saad Excelit, lase näiteks Smartpostiga saata, kui Tallinnasse asja pole

_________________
4x Melanotaenia Boesemani, 3x M. Lacustris, 3x M. Parkinsoni, 2x M. Herbertaxelrodi


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 11, 2011 12:14 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Mär 04, 2007 12:48
Postitusi: 251
Asukoht: Tartu
samas tasuks kuskilt uurida, kuidas aksod excelit taluvad.

_________________
4x Melanotaenia Boesemani, 3x M. Lacustris, 3x M. Parkinsoni, 2x M. Herbertaxelrodi


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 11, 2011 12:21 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
gretetähiste kirjutas:
Valgustuse kohta nii palju, et hetkel põleb kaane all üks JUWEL Aquarium Day-Lite 15 Watt/438mm. Akva mõõdud siis 30x50x30
15 W 45 liitri kohta on heaks taimekasvuks vähe. Kui ostsid akva kasutatult siis pole ka teada kui kaua see toru juba on töös olnud, võimalik et selle toru ressurss on üsna napiks jäänud - Sinu asemel vahetaksin selle välja. Kui sinna teise sellise toru juurde saaksid monteerida siis oleks taimekasvatusel jumet.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 11, 2011 12:30 
Akvarist

Liitunud: Reede Jaan 07, 2011 08:33
Postitusi: 60
Pildid: 3
Asukoht: Pärnu/Tallinn
aquarius kirjutas:
samas tasuks kuskilt uurida, kuidas aksod excelit taluvad.


Saigi seda kohe tehtud ja tulemus... Ega hästi ei soovitata. Ei pidanud neile nii ohutu kui kaladele olema.

Rein kirjutas:
15 W 45 liitri kohta on heaks taimekasvuks vähe.


Kartsin seda ka ise. Kahjuks eriline DIY tüüp elektrilistes töödes ei ole. Järsku on samale mõõdule olemas veidike tugevamat toru?
Teisalt on jälle siin pisike vastuolu mu loomade suhtes, sest Aksolottide puhul öeldakse, et mida vähem valgust seda parem. Tugev valgustus mõjub neile ikka väga stressi tekitavalt. Aga jah, samas mõõdus tugevama toru puhul võiks täitsa uue valgusti peale mõtlemist.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 11, 2011 12:44 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
gretetähiste kirjutas:
Teisalt on jälle siin pisike vastuolu mu loomade suhtes, sest Aksolottide puhul öeldakse, et mida vähem valgust seda parem. Tugev valgustus mõjub neile ikka väga stressi tekitavalt. Aga jah, samas mõõdus tugevama toru puhul võiks täitsa uue valgusti peale mõtlemist.
Luminofoortorude puhul on pikkus ja võimsus otseses seoses, nii et mingit "tugevamat" toru pole mõtet otsida.
Sinu asemel et akva elanike heaolu mitte löögi alla seada, vahetaks vaid toru välja uuema vastu. Kuna sellises keskkonnas mingit metsikut taimekasvu pole oodata, teeksin pigem laisa inimese low-tech akva - tõstaks vee ja praeguse pinnase ajutiselt kõrvale et baktereid võimalikult palju säilitada, paneks pinnaseks kihi mulda (ca 4 cm) või rikastatud pinnasesegu, istutaks sinna taimed, siis lisaks 2-3 cm kihi varem kasutuses olnud liiva ning lõpuks vana vesi tagasi. Taimed valiks aga sellised mis taolises keskkonnas hakkama saavad - Echinodorused, Cryptocoryned (saavad vähese valgusega hästi hakkama kuna looduses kasvavad seal kus teistele taimedele valgust kipub juba väheks jääma), Vallisneriad jms. Lisaks ehk mingi juurika küljes Anubiase, see taim lepib ka vähese valgusega. Siis pole vedelväetistega vaja mässata ja kõik kasvab tasapisi, ka CO2 lisamine pole otseselt vajalik.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Mär 12, 2011 02:09 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 26, 2010 11:05
Postitusi: 433
Pildid: 20
Asukoht: Tartu
Soovitan sul Silmani elektrisse pöörduda, sealt saad soodsalt uue toru ja müüja oskab ka soovitada millist võtta, kui ütled mis sul akvas on! Kuskil 4 EUR kanti peaks toru hind jääma! See Juwel toru on umbes 6 kuud vana, nii et jah paras aeg vahetada ja see annab ikka kõvasti juurde kui see Juwel toru ära vahetada mõne etema vastu! Ma 100% kindel ei ole. aga arvan et parim oleks Sylvania GroLux, toob esile elukate värvuse ja taimede värvuse, soodustab taimede kasvu ja värvispekter on selline punakaslilla (terrariuumi valgustid ka üldiselt sellise spektriga, et siis vast peaks axelottidedel ka sobima)!


Üles
 [ 14 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver