Väetistega on üldiselt sedasi, et... Taimed jagunevad laias laastus kaheks - 1) taimed, mis absorbeerivad toitaineid peamiselt juurte abil pinnasest ja 2) taimed, mis absorbeerivad toitaineid peamiselt lehtede kaudu veest.
Esimesel juhul peaks enne istutamist kindlasti panema juurealust väetist (olgu see siis substraadi, kapslite või pallidena), teisel juhul on juurealuse väetise panemine üsna mõttetu, sest veeringlusesse jõuab seda pinnasetakistuse tõttu väga vähe. Vedelväetised aga settivad aja jooksul põhja ja pinnasest saavad selle kätte ka juurte kaudu toituvad taimed, seega on väitel, et vedelväetised toimivad paremini isegi teatud tõetera olemas - need toimivad lihtsalt kõikide taimede puhul.
Edukaks taimekasvatuseks on siiski rohkem vaja, kui ainult väetis. Võiks üle vaadata järgmised asjad:
1. Pinnas - väga oluline juurduvate taimede (Echinodorused, Cryptocoryned jms.) puhul. Pinnase fraktsioon ehk kivide suurus peaks olema 2-6mm ja pinnast peab olema piisav kiht, et taim juurduda saaks. Nii umbes 3-5cm. Kui kruus on liiga jäme või on seda liiga õhukese kihina, ei saa taim juurduda ega korralikult kasvada.
2. Valgus - üldsegi mitte vähemoluline. Valgustugevus peaks olema ca 0,5W ühe liitri kohta ehk 100-liitrise akvaariumi puhul peaks kaanes olema kokku vähemalt 50W võimsusega lambid. Vattide arvu puudujääki saab kompenseerida ka näiteks reflektoritega, millega on võimalik akvaariumisse tagasi peegeldada kuni 30% enam valgust, mis muidu hajuks või neelduks.
3. Väetis - selline, mis akvaariumis elavatele taimedele sobib ja koguses, mille taimed suudavad ära tarbida.
4. CO2 - taimede fotosünteesis osalev gaas, mille defitsiidi korral taimed ei taha kasvada. Ja meie vees enamasti on defitsiit. CO2-te on mõistlik lisama hakata aga alles siis, kui akvaariumis on piisaval hulgal taimi, mis suudavad vette lastava koguse ära tarbida, sest muidu on ööpäevane pH kõikumine kaladele eluohtlik. Vee hapnikuga rikastamine viib CO2te veest välja, seepärast enamasti CO2te lisades eraldi akvaariumit ei õhustata, hapniku absorbeerimiseks piisab sellest, kui veepind liigub, st. pump töötab aga mulle vette ei lase.
|