Arko kirjutas:
Kuna see nädalavahetus veel asjakallale ei asunud siis tekkis veel mõtteid, kuidas asi võimalikult valutult üle elada.
1)Kuidas oleks kui vahetada hetkel näiteks 1/2 pinnasest ning näiteks kuu aja pärast teine pool?
Kas koera saba on mõtet raiuda korraga või tükkhaaval? Ehk siis ma ei näe küll mingit mõtet seda jupitada.
Arko kirjutas:
2) Kas vähem nõudlikemate taimede puhul annab see substraat niivõrd suure efekti või pigem jääda ikka ainult liiva vahetusele?
Mainin siis, et mõte on saada heledast põhjas tume
Toitainetega rikastatud substraadi mõte on selles, et taimed saavad toitained pinnasest, pole vajadust vett väetada - see annab ka taimedele mõningase eelise vetikate osas, need ei pääse nii lihtsalt toitainetele ligi. Lihtsalt kruusaga on see lugu, et heaks taimekasvuks pead vett väetama. Kui kannatada, kuniks toidujääkidest jms. muutub pinnas piisavalt toitaineid sisaldavaks, saab ka rahuldava taimekasvu - see võtab aga pool aastat kuni aasta aega ning pole nii kiire kui toitainetega rikastatud pinnas, mullapõhi või väetatud veega. Taimekasvu seisukohast pole suurt vahet kas tume või hele pinnas - ok, niipalju siiski on, et tume pinnas soojeneb rohkem ning on taimekasvule sestap parem.
Toitainetega rikastatud substraadiga on veel see lugu, et tema toime on ajaliselt piiratud, eks see sõltub ilmselt ka sellest kui intensiivselt taimed toitaineid tarbivad. Enamasti räägitakse 1,5-2,5 aastast, siis taimede kiire kasv takerdub. Seejärel tuleb kas pinnas uuesti rikastada või siis välja vahetada, alternatiiviks on minna üle vee väetamisele. Mullapõhi kestab muide oluliselt kauem, enamasti nii kaua et akvarist enne tüdineb ja vahetab ümberkujundamise käigus välja.
Veel. Toitainetega rikastatud substraat toimib hästi taimedega, mis ammutavad toitaineid pinnasest - ntx ehhinodoorid, peittõlvikud. Veest toitaineid omastavad taimed (ntx anuubiased) vajavad nii ehk naa lisaväetamist, kui on sooviks nende kiire kasv.
Eks eesmärk määrab ka vahendid. Kui soovid kiiret taimekasvu, siis on vajalik tugev valgus, CO2 lisamine ning toitainete tagamine kas toitainerikka põhjapinnase või vee väetamisega. Kui pole tahtmist taimede pügamisele ja üldse hooldusele palju aega kulutada, siis saab läbi lahjema valgustusega, kruusapõhjaga ning ka CO2 lisamine pole vajalik. Need asjad peavad aga olema balansis - kui on tugev valgus, siis on vajalikud ka toitained ja CO2 lisamine, muidu taimed kipuvad lagunema. Kui väetad tugevalt vett, siis on ka tugev valgus ja CO2 vajalik, muidu kipuvad vetikad kiusama. Kui kasutad toitainerikast pinnast, kuid valgus on kesine ja CO2 ei lisa, siis see pinnas ilmselt kestab tavalisest märksa kauem.