foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 13 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: akvaariumi suurpuhastus
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 30, 2003 08:20 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Sept 22, 2003 09:52
Postitusi: 92
Asukoht: Viljandi
Kui tihti teete akvaariumis nn. suurpuhastust, et tõstate kalad välja ja pesete põhja läbi ja kas peaks vahetama vahest rohkem vett, kui seda on 1/3 . :?:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 30, 2003 10:07 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Juul 13, 2003 02:28
Postitusi: 795
Pildid: 0
Asukoht: Tartu
Korralikult toimivat akvaariumit pole põhjust lajali võtta...
See on üks suuremaid vigu, mida akvarist ette võib võtta oma kastiga.
Täielikult puhastuseks peab olema väga kindel põhjus või eesmärk.
Enamasti on selleks muude vahenditega mittekõrvaldatav vetikaprobleem või soov oma akvaarium täiesti ümber kujundada. Kuid ka viimasel põhjusel ei pesta kruusa täielikult läbi ja samuti jäetakse alles osa vana vett. Tehakse vaid põhjalik vaakumpumba ja sifooniga puhastus. Eesmärgiks on säilitada akvaariumi bakteriaalne elu - et ei peaks otsast algama sissetöötamistsükkel (ammoniaak, nitririd) ja sellega kaasnev vetikaprobleem. 1/3 vee vahetamine on tavaakvaariumi juures samuti üsna radikaalne liigutus. 1/3 - 1/2 vett vahetatakse peale ravikuuri või toitainete kumeerumisel. Tavaline vahetus nädalas on siiski 10-20%.
Esineb muidugi akvaariumiliike kus vett vahetatakse suuremas mahus korraga. Enda akvaariumi võtsin laiali ümberkujundamise eesmärgil - paigutasin taimed ümber ja vahetasin mõne välja. Tänu vana kruusa ja vee kasutamisele võttis sissetöötamistsükkel aega vaid 2 nädalat (sel ajal mõningane rohevetika vohamine). Uue kujundusega pildid loodan lähemal ajal üles panna kodulehele.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 30, 2003 11:28 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Nov 16, 2003 08:57
Postitusi: 73
Asukoht: Kagu
Njah...aga mul pole ju seda voolikut, millega seda kala si**a vms põhjast ära imeda ja järelikult pean tegema suurpuhastust, et võtan kõik välja, et see praht akvaariumipõhjast kätte saada :-k
Või mis on mõtekam, kas osta siis mingisugune ma ei tea voolik..??? Millega teie seda akvi puhastate ja kui tihti? 8-[

_________________
Unistus paremast akvaariumst :P


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Dets 01, 2003 07:31 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Sept 22, 2003 09:52
Postitusi: 92
Asukoht: Viljandi
Loomulikul osta endale kõige tavalisem sifoon. See maksab mingi 40.- ja on parem ikka, kui koguaeg kõik akva tühjaks teha. Tiffile aga suur AITÄHH nõuande eest. Seni olen hakkama saanud. Soov oli teada kas keegi talitab ka nii, nagu poes tavaliselt soovitatakse. Öeldi ju kunagi mullegi, et aastas paar korda tehke suurpuhastust :D


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Dets 15, 2003 10:37 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Dets 15, 2003 09:51
Postitusi: 38
Asukoht: Tartu
Kui teha tõesti suurpuhastust sellisel juhul tuleks kõigepealt võtta pealt puhast vett välja näiteks poole akvaariumi mahu ulatuses, siis kalad taimed välja.

Kõik see värk läbi pesta (pinnas põhi, klaas). Filter tuleks sellel korral puhastamata jätta (bakterid taastuvad kiiremini). Pärast uus vesi sisse pluss see puhtama vana, mille pealt ära võtsid.

Tulemuseks on uuesti kujundatud akvaarium, kusjuures bakterid peaksid taastuma suhteliselt kiiresti.

Tegin seda ise oma 72 liitrises, sest taimede vahelt on raske pinnast puhastada ilma taimi seejuures välja tõmbamata ja rikkumata. Tõenäoliselt võiks seda asja umbes kord aastas korrata.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 12, 2004 05:12 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Dets 11, 2003 09:02
Postitusi: 96
Asukoht: Tartu
Tsiteeri:
kirjutas Tiff
Kuid ka viimasel põhjusel ei pesta kruusa täielikult läbi ja samuti jäetakse alles osa vana vett. Tehakse vaid põhjalik vaakumpumba ja sifooniga puhastus. Eesmärgiks on säilitada akvaariumi bakteriaalne elu - et ei peaks otsast algama sissetöötamistsükkel (ammoniaak, nitririd) ja sellega kaasnev vetikaprobleem. 1/3 vee vahetamine on tavaakvaariumi juures samuti üsna radikaalne liigutus. 1/3 - 1/2 vett vahetatakse peale ravikuuri või toitainete kumeerumisel. Tavaline vahetus nädalas on siiski 10-20%.
Esineb muidugi akvaariumiliike kus vett vahetatakse suuremas mahus korraga. Enda akvaariumi võtsin laiali ümberkujundamise eesmärgil - paigutasin taimed ümber ja vahetasin mõne välja. Tänu vana kruusa ja vee kasutamisele võttis sissetöötamistsükkel aega vaid 2 nädalat (sel ajal mõningane rohevetika vohamine). Uue kujundusega pildid loodan lähemal ajal üles panna kodulehele.


Pean akvaariumis kogu kruusa välja vahetama, selleks see suurpuhastus. Kas Sul olid selle kahe nädala jooksul kalad ka akvaariumis :?: Või kuhu nad selleks ajaks panna :?: :roll: Kuidas Sa rohevetikast, siis võitu said. Palju ma vana vett alles peaks jätma :?: Kas taimed istutada karpidesse :?: Küsimusi tuli palju, kuid vast keegi saab aidata. :D Tänan ette.

_________________
Akvaarium 112L (november 2003)
Akvaarium 325L (juuni 2008)
http://www.hot.ee/pavkaakva/


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 12, 2004 05:34 
No ma olen "noor ja rumal" aga siin on minu arvamus:
Taimed võid ju karpidesse istutada vana veega (ehkki neile see ümberistutamine ei istu eriti), aga kaladega on lugu keerulisem. Tegelikult soovitatakse omada tagavaraakvaariumi suurpuhastuste jmt õnnetuste jaoks. Kui seda pole, kõlbab vast ükskõik mis nõu mis vett peab ja kus saad just oma kalade tarbeks esmavajalikud tingimused luua (temperatuur, hapnikuvarustus jne). Pikemaks ajaks sinna jätmisel tuleks muidugi olemine võimalikult mugavaks neil teha (st sarnaseks endisega). Näiteks soojaveekalade isegi tunniks potti vett asetamisel on kurvad tagajärjed, kui sa sinna soojendust ja filtrit sisse ei pane. Mina jätaks vana vett alles 20-30%, seda suurpuhastuse korral. Kui sa just uue vee käivitamist 0-st alustada ei taha, aga siis pead tõsiselt mõtlema kuhu need kalakesed panna, paar nädalat potis - kaladel ikka väga paha...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 12, 2004 06:42 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Juul 13, 2003 02:28
Postitusi: 795
Pildid: 0
Asukoht: Tartu
Ma panin ikka jah kogu kupatuse kohe sisse tgasi kalad, taimed, teod ja vana vett jätsin 20%, samuti jätsin filtri pesemata. Mitte midagi kuskile karpi ega mujale ei istutanud. Tasakaalu taastudes ja OTOde, SAEde ja Ancistruste abiga kadus ka see mõningane vetikas. :shock:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 20, 2008 01:20 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Aug 25, 2007 06:39
Postitusi: 72
Asukoht: Tallinn 56480598
Kuna minul on väike akva siis tegin sifooni ise endale. Päris hea on aga aega ajalt peab seda nokitsema , sest see vooliku osa kipub välja tulema. Palju lihtsam sifooniga , kui kalu ja kõike välja tõsta . Kalad ei ole vist sellest solgutamisest väga vaimustuses ka ma arvan.

_________________
25 l - Abi akva.

160 l - Algus , 01.08.08 , ancistrus 17.07.08 , 2 Molly't , õunatigu 19.07.08 R.I.P , 2 õunatigu 30.07.08 , 4 mõõksaba , 3 Molly't , ancistrus ja Vikerkala 01.08.08, mõõksaba maimud


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 20, 2008 10:53 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Ma ei saa ikka aru, miks seda suurpuhastust vaja on?
Ainuke tulem on et kalad on stressis sellest solgutamisest ja "toorest" veest ja taimed ei kasva kuna pole põhjakivide vahel sodi/sitta.
Võtate suurpuhastusega põhjast loodusliku väetise ära ja siis kallate pudeliväetist akvasse, et taimed kuidagimoodigi kasvaksid.

Tavaliselt ei tekita vetikate vohamist mitte põhjasodi vaid vale valgustus, liigne toitmine ja/või ülerahvastatus.

Selleks et akvas midagi ümberkujundada ei pea seda tühjaks tegema, piisab kui natuke vett pealt ära võtta, et kujundades vett üle ääre ei ajaks.
See sete, mis ümberkujundamise/-istutamisel vette tekib ei tee kaladele ega taimedele paha ning kaob järgmiseks päevaks ära, osa vajub põhja tagasi ja osa tööd teeb filter.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Okt 15, 2008 02:42 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Okt 04, 2008 04:08
Postitusi: 179
Asukoht: Tallinn, Eesti
Ma sain augusti algul kalad ja alles nüüd oktoobri keskel tegin suurpuhastuse. Muidu korra nädalas vahetan 1/3 vett


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Okt 24, 2008 01:59 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Juun 27, 2006 11:08
Postitusi: 67
Asukoht: Tartu
Mixu, kui sa murdarvudest ikka õigesti aru saad, siis 1/3 vee vahetamine korra nädalas on liiga palju - tekitab akvaariumi elusale liigset stressi.

1/4 võiks veel vahetada, kui akvaariumis palju kalu ja vähe ruumi aga parem on korraga vahetada ikka 1/5 või veelgi vähem. Seepärast, kui olukord nõuab - akvaariumis on palju kalu ja vähe ruumi või oled kalu üle toitnud ja vetikas vohab - siis vaheta mitu korda nädalas aga korraga ikka mitte rohkem kui 1/5.

_________________
54L Juwel - kivid, taimed


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Nov 03, 2008 08:48 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Okt 04, 2008 04:08
Postitusi: 179
Asukoht: Tallinn, Eesti
okei.... meil on juba uus akva. väike akva läks hästi kiiresti mustaks (eks veidi algaja olen, aga õpin oma vigadest) :mrgreen:

_________________
112 L
gupid (c.a 9)
2 mollit


Üles
 [ 13 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver