foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 6 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: kuldkala
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 19, 2011 09:08 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Mär 25, 2008 01:22
Postitusi: 111
Pildid: 0
Asukoht: Järvamaa/Lääne-Virumaa
ei leidnud siit just sellist teemat, aga väike küsimus tekkis kuldkalade kohta, kas nende jaoks peab olema mull või võib ka kandiline akva olla? :oops: vabandan kui liiga loll küsimus, ma lihtsalt pole kuldkaladega kokku puutunud.

_________________
GTR(alates 2004)
250L:
1 Labeo
3 platyt
8 Anchitrus neist 2 on albiinod
2 Botiat
9 Neooni
11 Õuntigu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 19, 2011 09:44 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Kindlasti mitte mull ! Otsi kasutaja Varivalge postitusi, seal on palju juttu kuldkalade kohta.
Kokkuvõtvalt: vähemasti 50l per kala, kandiline akva, ei sobi kokku teist liiki kaladega (v.a. kuldkala liigid), kipub põhjas sonkima ja närib enmiku taimi ära.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 19, 2011 11:10 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
Kindlasti mitte mull!!! Ikka kandiline! ja suur!

Väike ülevaade kuldkaladest: /kalad/18703/index.html


Lühidalt: kuldkala ei ole nii lihtne pidada nagu linnalegendid väidavad. Tegemist on tegelikult kalaga, kes vajab teatud elutingimusi, et korralikult ja täisväärtuslikult kõik oma eluaastad elada. Kuldkala elab sama kaua kui su koer või kass, mõningatel juhtudel isegi kauem. Koera ja kassi sa ju ei võta aastaks või kaheks? Täpselt sama palju on tööd ja vaeva kuldkalaga. Mina kutsun neid "koeradeks akvaariumis" sest nad on kohati oma hüüdnime väga väärt. Inimlembelised ja seltsivad kalad.

Kui kuldkala õigetes tingimustes ei ole, sureb ta sul suht varsti või siis maksad sa end ogaraks kõikvõimalikke haigusi ravides. Olen ise selle korra läbi teinud ühe kalaga, mille sain ühe foorumikasutaja käest ning keda ei saanudKI ma terveks. Lihtsalt kala tervis oli selleks ajaks juba nii p****s. Elas ta mul ca aastake, selle aja jooksul oli ta 99% ajast ühe tõve käest teise käes. Ühesõnaga - õnnetu väike loomake, kes enne oli elanud ebareaalselt väikestes tingimustes ja kelle jaoks korralik toit ning regulaarne veevahetus oli midagi shokeerivat.

Kui sa kuldkala tahad võtta, siis esmalt pead sa mõtlema kui mitu kala sa üldse tahad. 50l kala kohta on see reegel. Mida suurem akva, seda parem. Asi selles, et kuldkala kakab nii meeletult palju, et väikene veemaht muutub väga ruttu väga reostatuks ning kala saab iseenda väljaheitest mürgituse (lihtamas keeles öelduna siis).

Kuldkala pole nii keeruline pidada kui discusi või muid spetsiifilisi kalu, ent ka tema vajab siiski põhjalikku eeltööd.
- õige akvaarium (50L 1 kala kohta, 100 L kahe kala kohta, ~150 kolme kala jne)
- õige tehnika (korralik filter, mis suudab vett puhastada, õhutus on vajalik! kuldkala vajab palju hapnikku)
- õige toit (igast jamad "sobivad kõikidele kaladele" toidud ei sobi - kuldkaladele on oma spets toit!)
- õige dieet (paastupäevad, rohelise andmine jne)
- õiged lisatoidud (herned jms)
- õige veevahetus ( piisavas koguses, korralik sifoonimine!)
- õige akvaariumi sisutus (ei mingeid teravaid servi, dzunglid unustage kohe ära, enamik taimi panevad kuldkalad hea meelega kohe nahka! hea kui ei oleks terav kruus jne)
- õige veetemperatuur (18-22, soojendit ei kasutata! liiga sooja veega muutuvad kalad loiuks)
- õige kooslus (kuldkalad kuldkaladega, lisada võib paar õunatigu, kui need seal ellu jäävad ja neid nahka ei panda noorestpeast, muid kalu sinna ei topi!)


Kui mõni nendest terminitest ei klapi avastad sa varsti kas oma kala pundununa, ei suuda ta ujuda, on soomused turris või lahti, on sabal veripunased veresooned, on kuskil tupsud või täpid või laigud, on mõni haav, mis halvaks läheb või sabad ribadeks, mis võivad põletikku minna jne. Ja ravimid ei ole odavad. Kuna kuldkala on vaja pidada ka suures akvaariumis, siis kulub nende peale ka sellevõrra rohkem ravimit (ravimit doseeritakse veemahu järgi).


Ehk siis kui sa kuldkala võtta tahad siis 20x enne mõtle, 1x osta. Mitte 1x mõtled ja 20x ostad (uusi kalu, uue akvaariumi, uue tehnika, uue toidu, ravimid ja siis taaskord jälle uued kalad jne).


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Juul 21, 2011 08:19 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 09, 2010 11:47
Postitusi: 3717
Pildid: 0
Asukoht: Pelgulinn
Mullile tõesti kindel ei!

Aga vaidleks vastu kuldkalade pidamise keerukuse kohta. Kui kõik need punktid, mida Varivalge kirja pani täidetud on, siis ei tohiks tekkida mingeid probleeme. Mina isegi parema meelega arvestaks 70 liitrit vett kala kohta. Alla korraliku võimsusega välisfiltri ma midagi ei tunnistaks. Ja korralik kompressor õhutamiseks. Ja õige söötmine. Siis peaks nende kalade pidamine küll täielik rõõm olema.

_________________
KIIREMAKS kontakteerumiseks palun pöörduda OTSE privaatposti.


Üles
 Teema pealkiri: mure kuldkalade toitmisega
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 02, 2012 09:04 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Juun 29, 2011 10:25
Postitusi: 14
Asukoht: Tallinn
ostsin ka kuldkalad poest ja müüja ütles, et kannatavad kuni 28 kraadist vett, endal praegu vesi 24 kraadi, mõtlen, kas järsku ikka alandada veetemperatuuri. teiseks mul veel mure selline, et mul 80 l 3 kala, aga probleem on nende söötmisega ja nimelt üks kala jääb pidevalt toidust ilma, kuna 2 tk on käbedamad, kardan, et kiiremad söövad vigaseks ja kolmas sureb nälga, mida teha, et kõik tasakaalus oleks .


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 03, 2012 01:32 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Oled proovind anda kahes erineva akva otsas korraga süüa? Minul piisas sellest.


Üles
 [ 6 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver