Järgnevat juttu ma tõesti ei tahaks kirjutada.
Kõigepealt - Sul on tegemist on väga vastiku haigusega mille puhul on soovitus kala otsekohe tõsta ümber karantiiniakvaariumi.
Kõige keerulisem on selle haiguse täpne diagnoosimine - kui haigus kindlalt teada siis võib tõesti kasvõi Google abil leida omajagu juhiseid edasiseks. Ma ei usu et seda kala enam miski päästa suudaks, küll aga oleks vaja võimalikult täpselt diagnoosida mis teda tabas et ülejäänud kalu päästa. Vaja oleks kala põhjalikult üle vaadata - kas pole rohkem mingeid haiguse märke? Kui ta päevad otsa saavad peaks ta lahkama ja vaatama mis seest paistab - tean, see pole meeldiv.
Edasi. Kui see on Ichthyosporidium siis on tegu ühe levinud seenhaigusega mida põhjustab seen nimega Ichtyosporidium hoferi. Seda on võimalik enda akvaariumi tuua haige kalaga, haigust sisaldavast akvaariumist/veekogust toodud taimega, pinnasega, veega, ka elussöödaga. Haigus on ohtlik eranditult kõigi kalade jaoks.
Kuna selle haiguse korral satuvad löögi alla eeskätt siseorganid siis võivad välised sümptomid pikka aega sootuks puududa. Ka massilist kalade suremist ei esine kuna haigus areneb aeglaselt kala siseelundites, haiguse areng võib kesta kuni aasta.
Haiguse mõned sümptomid:
- kui närvisüsteem saab pihta siis koordinatsioonihäired liikumisel, kala oleks nagu purjus
- kala laskub põhja ja lebab pikka aega küljeli
- punni läinud silmad
- haavandid nahal
- haavandid uimedel (eriti sabauimel), uimest jäävad vaid rootsud
- kui magu saab viga siis ainevahetushäired
- kui lõpused saavad pihta siis kala lämbub
- kui ujupõis saab pihta siis kala jääb põhja
Need sümptomid ei pea kõik korraga esinema.
Kala loobub toidust ja kõhnub.
Elundid algul paisuvad (süda kuni 2,5 korda, magu kuni 10 korda), hiljem tõmbuvad aga kokku.
Paistab et selguse saamiseks on kindlaim viis lahang - pruunikaskollakad sõlmed peaks olema näha siseorganitel ka palja silmaga, eriti hästi luubiga.
Haigus on ravimatu, haiged kalad kuuluvad hävitamisele.
Haigust sisaldava akvaariumi taimed kuuluvad töötlemisele бициллина-5 (tont teab mis see on) lahusega; pinnast, kahvasid ja kõike muud sarnast tuleks keeta 30 minutit, akvaarium ise tuleks desinfitseerida ntx 3%-lise kloramiiniga.
See oli siis lühitõlge sellest venekeelsest jutust. Kindlasti tee kalale lahkamine, ehk saab selgust- äkki näeme tonte.
Kui soome keel paremini sobib siis põgusat lugemist:
http://www.aquahoito.info/suomi/taudit/oirmuk.php