foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 16 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Mure akvaga
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 17, 2010 07:38 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Sept 05, 2009 10:56
Postitusi: 15
Tere !

Tuttav rentis omale ruumid, kus sees akvaarium 400 l, kirevahvenate ( cruptoheros nigrofaciatus ) ja plecodega.
Akavaarium kehvas korras, jutu järgi pole seal keegi u aasta aega seda puhastanud( ainult söödetud on ). Kuna mul akvaarium kodus siis pöördus ta minu poole- ehk saan aidata seda puhastada. Käisin vaatamas- klaasid mustad , kivid vetikat ( BBA ) täis, vesi isegi üle ootuste läbipaistev.
Küsimus siis- mida peaksin silmas pidama kui hakkaksin seda korda tegema ? Kas võin kalad välja võtta /kui kätte saan muidugi / puhastamise ajaks või pean proovima siiski koos nendega küürida. Endal mul hoopis teist tüüpi kalad ning ei teagi nende ahvenate elu-olu kohta eriti miskit. Olen nüüd küll siit veidi lugenud kuid eriti targemaks ei ole saanud. Kas need hunnikus kivid võib ka välja võtta ja harjaga küürida ?
Igasugune teave on oodatud:)

_________________
200 L


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 17, 2010 10:55 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Aug 29, 2007 01:00
Postitusi: 27
Asukoht: Tartu
Kui seda pole aasta aega puhastatud? Palju seal kalu on? Põhjamaterjal? Kive võib välja võtta küll, ise olen seda ilmselt sarnases akvas korduvalt teinud. Endal oli sarnane probleem pool aastat tagasi - akva jäi kuuks ilma hooleta. Toimisin siis järgmiselt:

1. kogu sisustus välja, kivid, põhi (jäme kruus vaid), rondid ühesõnaga puhtaks. Kuid seda ilma akvat veest tühjendamata ja kalu püüdmata. Vee lööb jube sogaseks, kuid see ei tapnud kedagi.
2. Kõik akva sisepinnad harjaga puhtaks
3. Väljavõetud kivid keeva veega üle ja kraaniall harjaga puhtaks
4. u. 1/2 veest akvast välja, seejärel lasin välisfiltril allesjäänud vett mehaaniliselt filtreerida umbes 10 tundi, selle ajaga tõmbas vee täiesti selgeks. Pesin filtri puhtaks.
5. Panin tagasi sisustuse ja lasin uuesti vett täis.
Kõik toimis väga hästi, ühtki kala ei pidanud maha matma. See võis olla muidugi juhus, kuid nii ta läks ja hetkel on kõik ok.
Kuid jamam ilmselt siis kui on peenem kruus või taimed põhjas, või kui tahad esialgse kujunduse säilitada.
Edu siis.

_________________
240l Amazonast tetratega, 7x63l õppeesmärgil tööl, 30l nano loomisel


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 18, 2010 01:13 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Apr 23, 2009 10:42
Postitusi: 807
Asukoht: Tallinn
Mina üritaks seda natuke valutumalt teha:

1. Tõmba klaasid svammiga puhtaks - endal parem vaadata mis sees toimub.
2. Puhasta filter ära ja vajadusel asenda osa filtrimaterjali. NB! Ikka nii puhasta, et osa materjali jääks sama, sest muidu hukkuvad bakterid ja jama majas. Samas akvavees loputa läbi :)
3. Alusta regulaarsete veevahetustega. Selle käigus sifooni ilusasti põhja ka.

Osta no3 test ja selle järgi saad veevahetuse intervelli teada. Alguses tee üle päeva 20% ja siis kui No3 mõistlik, siis peaks vist piisama nii kord 1-2 nödala jooksul.
Liiga järsk muutus halvast veest heasse vette on samamoodi kaladele stress ja ebamugav, nii et suurt % ei soovita korraga vahetada...

Suuremad kivid võta välja ja tõmba svammiga üle.

Keetmine on mõtetu tegevust, sest kui sa samast akvast võtad kive, siis ei saa ju seal midagi uut ja akvaariumisse mittesobivat olla...

Lisaks võid vette lisada vitamiine, et kalad rõõmsamad oleks :)

Kui aktiivne "puhastus" käib, siis hoia akval tuled kustus need päevad (kui just taimi seal sees pole). Nii on kaladel vähem stressi kui sa seal tegeled :)

_________________
325 liitrit vett


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 18, 2010 10:57 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Sept 05, 2009 10:56
Postitusi: 15
Tere !

Tänud , kes vaevusid vastama !
Täna lähen jälle akvat vaatama- kalu seal ikka oli - mina nägin esmavaatlusel 3 plecot ( u.20 cm ) ja ahvenaid arvan, et 6-7 suurt ja terve trobikond titasid ( 1,5-2 cm u. ). Kuna eelmine kord ei saanud jälile, mis filtriga tegu- siis täna lähen uurin selle ka välja.
Kui ma saan selle puhtaks vaid poole vee vahetusega- kas siis ei pea mingit starterit enam lisama ( aquatan, aquasafe,nitrivec vms.)?
Mis vitamiinid need võiksid olla ?
Lampe peab ka vahetama- vahetan siis esialgu ühe ja kuu pärast teise ?
Käin ära ja eks siis tekib mul kindlasti veel küsimusi.

Jään jälle ootama .

_________________
200 L


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 18, 2010 11:13 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
Aga kulla axiex, sa ei pea seda akvaariumit ju kohe ühe korraga täiesti piinlikult puhtaks saama, see ongi siin teiste jutu mõte. Suurpuhastust ära tee! Sellega tekitad vaid rohkem kahju kui kasu. Mõtle vanasõnale: kes tasa sõuab, see kaugele jõuab. See on hetkel kõige targem tegutsemismeetod. Võtab kaua aega, ühe korraga ei saa kõike kohe puhtaks ja korda, aga vähemalt ei pea hiljem haiguspuhanguga võitlema või mõningaid kalu loojakarja saatma.

Filtrimaterjal koos muuga pese täna ära, kindlasti sul kohe midagi vahetada ei ole, aga olenevalt filtrist oleks hea kui pool sellest saaks mingihetk vahetatud, aga kindlasti mitte kõik filterimaterjalid korraga! Sellega tapad head bakterid ära, kes kõik filtrimaterjalis elavad ja paljunevad. Võtad ämbriga akvaariumist vett ja selles ämbris pesed filtrimaterjalid puhtaks ning asetad tagasi (pumba ja kasti enda võid kraaniall puhtaks teha - mis iganes pump seal on). Samuti soovitan ka mina sul hankida (kui juba endal olemas ei ole) vastavad veestestid, et oleks näha kui paigast ära vesi on, ning hakata vastavalt sellele tegutsema kuskile suunda.

Võta sifoon ja sifooni natukene ainult põhja pealmist kihti täna, ära sügavale suru. Kui see on ammu puhastamata siis sealt lendab sul meeletult igast sodi laiali aga sinu eesmärk on hetkel teha VÄIKE (!!!!) veevahetus ning vana veega võid juba osa põhja ju siis ka ära sifoonida. Kindlasti ära üle maksimum 1/3 vee vaheta, see on kaladele muidu liiga suur shokk. Ei ole vaja kiirustada selliste asjadega. Inimese mõtlemine, et koristamine tähendab kõige piinlikult puhtaks tegemist ühe korraga, on siinkohal väheke vale.

Täna teed selle 20-30% veevahetuse ära, sifoonid veidi põhja, puhastad filtri. Paari päeva pärast võid uue veevahetuse koos sifoonimisega teha, samuti ainult 20-30% umbes (filter jäta siis rahule). Samuti teed veestesti ja vaatad, mis veel paigast ära on. Usun, et 2-3 korrast sellisest veevahetusest piisab, et saaks hakata normaalse intervalliga juba regulaarselt vett vahetama.


Lampide osas - ma ei usu, et nende vahetamise vahele on vaja kuud aega jätta, pigem kui "omanikul" on raha siis vut-vut loomapoodi ja vahetage kohe ära. Kui seni on kalad pimeduses elanud siis valgusega harjutamist võib alustada ka vaid mõnest tunnist päevas vms.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 18, 2010 11:40 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 29, 2008 08:57
Postitusi: 673
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn, Pirita-Kose
NB! Sa ei pea kõikke korraga ja kiiresti puhtaks saama.... Võta rahulikult.
Kõige hullema tulemuse võib saada paanikahoos üle reageerimisel, või siis kui tahad kõik korraga kiiresti ära teha.. Siis võib kõik metsa minna.
Oleks lihtsalt vaja hakata regulaarse veevahetusega pihta koos põhja sifoonimisega.
Veevahetust ära tee liiga suurt. Pigem hangi NO3 test ja vaata selle testi järgi. Kui näit on väga punase peal siis hakka tegeme iga teine/kolmas päev ~24-30 % veest. 50% korraga on juba üsna äärmuslik ja võib shokeerida. Kui näit veel enamvähem siis regulaarsed kord nädalas toimuvad veevaetused peaks olema piisavad.

Veevahetuse käigus sifooni põhja, et seal ladestunud sodi eemaldada. Ilmselt ühe veevahetuse korraga sa ei jõua kõike põhja läbi imeda... Mis sest, teed järgmine kord edasi.

Veevahetuse käigus võta ka pool ämbrit puhtalt akvaariumi vett (ilma põhja mudata). Selle vee sees loputa kergelt pooled filtri svammid... Ära kõike korraga puhasta, nii võib kannatada filtris asuv bakterkoloonia. Oluline on et sa ei puhastaks neid käsnasid jooksva vee all vaid akvaariumist võetud vees.
Jäta meelde või pane kirja mis asetusega käsnad puhastasid. Teised käsnad puhasta kolme nädala pärast. Jäta vahele aega, sest bakterite taastumine puhastatud käsnades võtab rohkem aega. Oleneb mis filtriga tegu, või mis seisus svammid on, võib tekkida tahtmine svamme vahetada.... Samuti ära tee seda kõike korraga. Mitte rohkem kui pooled korraga. Kui käsnasid on kolm vms siis saad neid vahetada ükshaaval.

Kruusa ära üles kisu, selle saad sifoonimise käigus puhastatud.
Muu sisustusega tee nii nagu tundub et võiks teha. Pese kraani alla ja küüri harjaga... Ära mingil juhul kasuta nende puhastamiseks ühtegi majapidamise keemiat.
Klaasid saad puhta käsnaga seest ära pühkida. Tulevikus aga kulub ilmselt see klaasipuhastus magnet ära. Klaase ikka enamasti üsna sagedasti vaja puhastada.


PS!, sul oleks endal teinekord lihtsam (ja teistel foorumlastel ka) kui sa ei kopeeriks oma postitusi mitme alateema alla. Nii hakid oma teema mitmeks jupiks, endal ka pärast keerulisem jälgida... Ma ka juba mõtlesin et kumma postituse alla ma siis vastan ;), aga ma ei hakka kopeerima mõlemasse.

Edu sulle puhastustöödel.

Ja pea ikka elektri ohutust silmas - Veevahetuse ajaks, ja kui näppu pidi vees oled siis voolivõrgust kõik juhtmed välja.

_________________
125L vett ja väike troopika.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 18, 2010 11:52 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Lisaks veel et vetikas kividel pole tingimata probleem - paljud kalad tarbivad neid vetikaid toiduks (sõltub muidugi mislaadi vetikaga tegu). Valgustusega on nii et kui taimi pole siis on selle funktsioon vaid vaatajale silmailu pakkumine, kalad seda ei vaja. Nii et sellega otseselt kiiret pole.
Teemaalgataja asemel nühiksin esmalt klaasid puhtaks, puhastaks filtrivoolikud ja filtri ning vaataks kuidas üldpilt paistab. NO3 test näitaks kuidas on lood veevahetustega, võimalik et seda osa tuleb korrigeerida ja ka põhja sifoonida.
Võimalik aga et polegi vaja miskit rohkem teha.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 18, 2010 12:14 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Veebr 28, 2004 11:31
Postitusi: 165
Asukoht: Tartu
Kuna mainisid, et akvas trobikond titasid, siis ei saa vesi väga hull olla ma usun :). Ei hakka rohkem midagi lisama, võta rahulikult ja hakka eelkirjutatute näpunäidete järgi toimetama.

_________________
200l, 128l, 54l
http://posija.wordpress.com


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 18, 2010 12:34 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Sept 05, 2009 10:56
Postitusi: 15
Äitähh vastajatele !
Veel ei ole sinna jõudnud- lähen paari tunni pärast.
Rahunesin nüüd veidi maha- olekski suure hooga hakanud kõike hoolega puhtaks küürima ( kuigi tean, et see ei ole mõistlik ).
Tegu on ruumiga, kus u. kuu aja pärast avatakse kohvik(baar) või misiganes taolist. Seega peaks olema akvaarium ikka kena silmale vaadata- seepärast arvan, et peaks lampe vahetama- ilusam vaadata.
Võtan siis asja rahulikult ja kui tekib küsimusi pöördun kindlasti Teie poole uuesti!

_________________
200 L


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 18, 2010 11:49 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Sept 05, 2009 10:56
Postitusi: 15
Nii, sebisin siis päev otsa selle akvaga. Võtsin välja kivid, puhastasin (kraapisin ja küürisin) klaasid, sifoonisin põhja , vahetasin lambid, loputasin filtrimaterjalid ( akvast võetud vees ), vett vahetasin u.50l.
Panin filtri uuesti tööle ja tulin tulema. Homme jälle uuesti.

Filter oli selline klaasist -kast, ülevalt jooksis vesi ühte sektsiooni kus olid ka svammid sees ( 1 suuremate aukudega ja kolm tihedamat ) ja mingi vati moodi ollus(rääbakas), sealt läks vesi järgmisesse sektsiooni kus ka see vati moodi värk ja suur kotitäis kergkruusa, seejärel veel kaks sektsiooni ja sealt viimasest läks äravool/ülevool? Ei olnud sellist varem näinud-pesin need värgid puhtaks ja tagasi. Siis oli seal veel tsirkulatsioonipump(eden 128 )- kas see käibki seal osas ,kus on kergkruus? Veel pani imestama, et soojenduspulk oli ka sealsamas ( kus kergkruus ja vatt )- kas ta käibki sellise lahenduse korral seal ? Kas tohibki seal vati juures olla ?
Kive ei jõudnud täna lõpuni küürida ja seega neid veel sisse tagasi ei pannud.
Kas seal filtri osas on teie arvates kõik ok ?
Mida peaksin veel silmas pidama ?
Kalad tundusid ära minnes korras olevat ( väikesei oli ikka päris palju kui kivid eest ära said ).

Tegu vist siis (uurimisel akvaristi foorumist ) sellise asjaga nagu sump.

_________________
200 L


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Veebr 19, 2010 10:26 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Mai 04, 2009 09:36
Postitusi: 148
Pildid: 4
Asukoht: kohila/tallinn
kuhu siis nüüd väikesed suurte eest peitu pugeda saavad kui kivid välja võtsid ja tagasi ei pannud :?

_________________
130L
25L


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Veebr 19, 2010 11:17 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Sept 05, 2009 10:56
Postitusi: 15
Seal veel selline kaljuseina moodi asi, mis välja ei käi. Sinna saab ka veidi peitu pugeda.Aga mulle tundus, et suured väikestele midagi ei tee- ujusid teised seal rahulikult kõrvuti :shock:

_________________
200 L


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Veebr 19, 2010 12:22 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Mai 04, 2009 09:36
Postitusi: 148
Pildid: 4
Asukoht: kohila/tallinn
siis ok kui need "väiksed" ei ole enam nii väiksed... :)

kas pilte oleks ka võimalik näha? mismoodi see asi seal välja näeb?

_________________
130L
25L


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Veebr 19, 2010 10:20 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Okt 21, 2004 08:31
Postitusi: 148
Asukoht: Tallinn
Sul seal sump filter. Ja see täiesti normaalne nähe, et soojenduspulgad jne sumpa ära peidetakse.

_________________
NetiKink - teie fotoga kruusid, T-särgid jne. Sooduskupong - AKVA annab -10% enamustest toodetest.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Veebr 19, 2010 11:54 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Sept 05, 2009 10:56
Postitusi: 15
Nii, teine päev puhastust möödas.
Ma tobe ei teinud enne alustamist pilti. Siis oli ikka lood hullemad / vesi oli küll selgem, kuid kõik muu.../. Esimese pildi tegin eile enne kui ära tulin./esimene pilt albumis/ Täna siis jälle sifoonisin põhja 5 ämbritäit vett- rohkem ei julgenud. Põhi on veel ikka päris must. Kalad olid kõik elus ja tundusid ka terved. Täna nühkisin kive ja proovisin torusid ka natuke puhastada, puhastasin mullitaja õhukivid (peab vist siiski uued ostma).
Ära tulles oli pilt juba veidi lõbusam. Nüüd lähen alles esmasp. ja loodan , et selleks ajaks kõik ikka normis veel - puhastan siis edasi.Teine pilt albumis siis tehtud täna enne äraminekut. ( mõlemad pildid tehtud peale põhjas tuhnimist ja vee lisamist u, 20 min. peale filtri töölepanekut ).

_________________
200 L


Üles
 [ 16 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver