Vikerkalad on head ühisakvaariumi kandidaadid, kuid päris kõigi kaladega nad kokku ei sobi - nad on ise küll üsna vilkad ringisebijad, kui aga akvas on nendest temperamentsemaid kalu, siis nad ei tunne end hästi.
Oma kogemusest võin öelda, et nendest tunduvalt pisemad mollid muutsid vikerkalade elu väga stressirohkeks, nad tegid endast palju suurematele vikerkaladele kambakat ning nii uskumatu kui see ka pole, toimus ka seksuaalne ahistamine. Lisaks sellele kasutasid mollid vikerkalu söögiautomaatidena, ehk siis nad õppisid ära, et kui emast vikerkala kõvasti kõhtu peksta, siis pudeneb marja, mis loomulikult maitseb hea.
Vikerkalad toimetavad kogu akva ulatuses, kuid päris põhjas toimuv neid reeglina ei huvita. Kui aga ntx poetada kärbes veepinnale, siis see kaob hetkega.
Samas on nad õppimisvõimelised, kui teised kalad järasid suvekõrvitsat, siis peagi oli ka neile selge, et see kõlbab süüa - see pole aga nende tavapärane toit.
Üsna ideaalsed kalad taimeakvaariumi, sest taimi nad ei puutu ning nende värvikirevus annab taimede taustal akvaariumi üldilmele kõvasti juurde. Vikerkalu ostetakse vähe, sest kui nad on maimudena kuhugi akvasse kokku topitud, siis nende värvid on kahvatud ning inimesed ei kujuta ette, kui ilusad need kalad on täiskasvanuna heades oludes.
Vikerkalade liikide kohta leiad infot aadressilt
http://rainbowfish.angfaqld.org.au/Melano.htm , saada on veel mitmeid kauneid vikerkala liike. Kahjuks peale raamatu üllitamist võeti saidilt palju kasulikku infot maha. Eestis enim saada on Melanotaenia boesemani, Tartu mnt. poe akvas olid ka viimati veel mõned järel.
Veel. Minu esimesed vikerkalad olid ka Melanotaenia boesemanid, nendega oli selline probleem, et nad ei kannatanud miskipärast suuremaid veevahetusi - suu juurde tekkisid vati moodi moodustised. Kuid see oli seotud ilmselt kalade päritoluga, need kalad jäid mu eelmisse elukohta ning hiljem soetatud kaladega (ka Melanotaenia boesemani-dega) pole sellist seost täheldanud, pigem vastupidi - kui teen akvas suure veevahetuse, siis nad muutuvad reipaks ning näitavad eriti uhkeid värve.