Palju vett läbi filtri voolanud sellest ajast kui viimati akvaariumi teema juures midagi tehtud sai. Laiskus on edasiviiv jõud, seekord ei aidanud. Väärt mõtteid ikka tuleb ette, oleks kes töö ära teeb...
Heameel on teatada, et vahepeal on mul tekkinud 2 uut mõtet. Arvestades möödunud aega, on seda vähevõitu. Tegelikult 2 mingis teises kontekstis tähtsusetut infokildu võimaldasid terviku enda jaoks kokku saada. Küsimus oma 430L kasti tohletanud valgustuses, mida keegi ei taha vist renoveerida ? Väga imestaks ka, kui see vahepeal juhtunud oleks.
See on kuidagi väga kriitiliseks muutunud, mis jõud mõtte juurest tegevuseni viib. Vajadus peaks olema piisav pöhjus. Led materjale natuke näppinud olen ikka, kui vajadust olnud, aga oma kasti juurde ei ole jõudnud.
Praktilise info saamiseks olen akva Led valgustusi 3 tk teinud, tulemused on saanud ootuspärased, aga mitte sellised, millega päris rahul oleks. Lihtsad asjad ja erineva ehitusega tehtud. Töö tegemise mõttes ei tahaks neid ehitada, ajakulu ei ole mõistlik. Ma ei ole sellele kunagi niimoodi mõelnud, aga DIY projektide juures 2 korda keerulisem konstruktsioon tahab vähemalt 4 korda rohkem aega. See on isegi vist väga optimistlik hinnang. Kuidas seda üldse mõõta ?
Raske on saavutada mingit röömustavat seost ajakulu ja tulemuse vahel.
Enamasti saavad asjad valmis just sel hetkel ,kui aega on kulunud planeeritust ? korda rohkem, kogu teostusele olen üksjagu peale maksnud ja hilisel tunnil kolmandat korda asjale järele tulnud klient tõstab just välisust hingede pealt maha... Kokkuvõtteks kõik elus ja rahul - asi sai hea. Teistmoodi ei ole juhtunud.
Arutlesin oma kogemuse põhjal, mispärast on vähegi suuremate hobiprojektide teostamine kuidagi vaevaliseks muutunud. Põhjus ei ole otseselt ajapuudus. Vajadusest saan aru ja huvipuudust ka ei ole, aga no ei jõua selleni , et akva pealt vana materjal maha ja õhtuks juba midagi uuest asjast valmis... Info ja materjali kättesaadavus peaks ju kõik palju lihtsamaks muutma. Oletan, et informatsiooni küllus laseb kiiremini valida ja kahelda asjades, mis eile tundusid õiged. Päris hea, kui tunniga midagi ei muutu. See on kiire edasiminek võrreldes sellega, et akva kaane otsast jupi mahasaagimine võtab praegu sama palju aega nagu 10 aastat tagasi.. Proportsioonid on muutunud. Mõtlemine tundub lihtsalt palju jõukohasem ja väiksema riskiga. Ilmselt normaalne olukord. Halb valik oleks suurem asi nii kokku panna, et `` läks nagu tavaliselt``.
Asjde omal jõul aretamine ikka küsitav, et kas mõtet ja kas tasub. Väga keeruline asjasse mittepühendunud asjatundjale seletada, mis kuidas tasub. Tasuvuse küsimus praegusel ajal väga oluline. Kui tegevusega midagi uut või huvitavat selgub, tasub kindlasti. Protsess ise on huvitav. Ise ei hakkaks aretama asja, mida valmiskujul juba kusagilt osta saaks. See ei oleks huvitav, muud vastuolu ei ole. Head asjad on poes olemas. Ise saab teha hea asja natuke oma vajaduse järgi. Seda, et hea asi odav oleks, ei juhtu kummalgi juhul. Ise tehes saab ilmselt materjali pealt väikese võidu, aga seda ei oska töö hulgaga võrrelda. Millegi kokkupanemisel selgub ikka, et mingid 10 jubinat on veel vaja leida ja sahtlis neid kindlsti ei ole. Kui need on vaja leida kümnest eri kohast, see tegevus juba selline kulu, mida ei oska mõõta.
Võib-olla kahtlus nägemuse õigsuses (materjalide valik, konstruktsioon).
Oma seletustes suuremat järjepidevust või süsteemi järgida mul enamasti ei õnnestu. Mingi asi vöib hargnema hakata kas keskpaigast vöi algusest, selgub tegevuse käigus. Suurt vahet ei ole, suund on teada.
Järjekordne elavam huvi Led valguse vastu (seda varem ka juhtunud, läks üle) tekkis paar paar kuud tagasi.
Huvi pakkusid DIY projektid selle mõttega, kas midagi oma kasti peale kohandada annaks ja mis vastaks aegamööda tekkinud oma ettekujutusele.
Alguseks vaatasin, mida uut on ilmunud aqua.ru foorumis. Kaugemale ei jõudnudki. Info täpsuse ja hulga poolest on suure kogukonna vaim väga tegus. Teoreetiline baas, mille pealt edasi olen saanud, on enamjaolt pärit sealsest foorumist . Eksitavat infot seal ette ei tule, tedmiste hulk, mis asja raja peal hoiab, on tuntavalt akadeemilise taustaga. Lisaväärtusena tagasihidlikkus mitte esimene omadus ja päev tühja läinud kui keegi pole pasunasse saanud (asja eest) - elgantne keskkond ilma irooniata. Respect.
Kui venekeelne materjal vastuvõetav on, tasub tutvuda:
https://www.aqa.ru/forum/fd1180Materjali oli üksjagu palju ja sain oma küsimustele enam-vähem vastused, nii palju kui asjadest aru sain. Ise saab mõelda oma teadmiste piires, ja seda, mis tervikust puudu jääb, ei oska alati teadlikult otsida. See, mida tervikuks nimetan, saab olla mistahes lõik mõttest teostuseni. Iroonia on selles, et tervik ei toimi enne, kui viimane iseseisvalt mõttetu detail on oma kohale jõudnud. Juhuslikel avastustel on vahel väga oluline osa. Suuremat asja niimoodi ehitada, et alguse ja lõpu vahelt on kolmandik puudu, ei tahaks nii proovida. Kõik on võimalik, aga ei tahaks. Varasemas loominguperioodis pakkus omajagu põnevust, kui mingi jupp kusagilt vehelt puudu oli, aeg teistsugune vist.
Pikk jutt ikka see mis ta nüüd oligi, kokkuvõtteks sain mõttes otsad kokku ja on isu kunagi poolelijäänud teemat edasi liigutada. Mõte on puhanud ja veidi teravust ei teeks halba.
Õigete asjade tunnustamine ja omaksvõtmine arengu mõttes ei toimi alati piisavalt . Kahtlused ja vastuolud liigutavad mõtet paremini. LED valgustuse kriteeriumid tähtsuse järjekorras.
Kopeeritud võimalikult täpselt alllikast aqua.ru :
1. Vajalik valgustatuse tase
2. Maksimaalne kasutegur
3. Ideaalne värviedastus
4. Soovitud/sobiv/eelistatud värvustemperatuur
5. Vajalik valgusjaotus (mõeldud ilmselt punktvalguse mõju visuaalsele pildile)
6. Kontrastsete värviliste varjude puudumine (tekib akvaariumis eri spektriga Led punktide koostõõs, kus iga punkt/värv tekitab oma varju , iseloomulik kõigile LED valgustitele, kus eri värvi Ledid ja ei kasutata valgusvoo hajutamist.
Võiks natuke nuputada, mida need eelistused tähendavad ja kas ehk sellest teadmisest mingit kasu võiks saada. Esimene tõenäoline kasu oleks näha, kuidas need 6 omadust seotud on . Oma esimene ja võimalikult lihtne arusaamine asjast:
Järjestusega olen nõus, ei muudaks midagi.
1. lm/L on arusaadav ja lihtsalt arvutatav väärtus, kus valgustuse tugevus 20-50 lm/L taimeakvaariumile valitakse vajaduse järgi, mis valgusvajadusega taimed akvasse tulevad. Pigem rohkem kui vähem. Dimmerdamise vajadus väljaspool kahtlust. Valgustugevuse muutmine Led valguse juures on elementaarne. Kaasaegsete materjalidega võib sellise max lm/L tekitada, et õhtuks kalad kuivale jäänud..
2. lm/W on see omadus, mis tootja oma Led emitteri tehnoloogiasse investeerinud on. Kui väga palju tähtsamaid asju teoksil, saaks selle punkti kohta öelda, et kui just kW ei tarbi, tehku mis tahab, aga et luumenid oleks olemas !
Kasutegur suuremate võimsuste juures määrab vajaduse eralduva soojuse hajutamiseks . Kõrgem kasutegur on on alati eelistatud – rohkem valgust , vähem soojust. 2korda suurem kulu materjali peale on väike probleem sellega võrreldes, mis tähendab 2korda rohkem soojust hajutada. Väga nirud ja väga head saadaolevad Led emitterid erinevad selles osas kuni 3korda. Uued materjalid on parema kasuteguriga ja parema spektrikarakteristikuga. Hiinlaste Ebay Led materjal on päris eraldi teema, sellest ka vajalikke tähelepanekuid, hiljem.
3. Väljend ``ideaalne`` ei tekita ühtki seost reaalse maailmaga. Ideaalne võiks olla see , kui ainus käeulatuses olev mutter ja polt kokku sobivad. Valgustus tundub keerulisem asi. Mõeldud on siin tegelikult seda, et akva valgustuse CRI oleks võimalikult kõrge. See ei tähenda ,et valgus peaks alati selle max hea CRI juures olema. Mingi meeldiv korrektsioon (eraldi reguleeritavad värvikomponendid 4-5 tk vähemalt) on vajalik ja et seejuures CRI väheneb, ei ole oluline. Max CRI iseloomustab valgustis kasutatud LEDide head kvaliteeti.
4. Eelistatud värvustemperatuur CCT K ühikutes tähendab silmaga nähtavat tonaalsust soe/külm valgus vahemikus ja ei väljenda midagi materjali kvaliteedi kohta. Mageveeakvaariumi eelistatud spektri enam levinud ülesehitus tundub olevat Külm valge CW 5000...6500K+vajalikud korrektsioonid ( olenevalt isu suurusest 1..4tk) Ekstremistid on rahul ka enamaga - 6tk, spektrijoon sai sealmaal vist otsa...
Värvustemperatuur CCT ja värviedastus CRI on omavahel seotud . Sellest arusaamine on omaette küsimus, ise ei ole proovinud. Isegi kui saaks aru, seda teadmist praktiliselt kasutada ei oskaks siin.
5. Vajalik valgusjaotus (punktvalguse ja hajutatud valguse koosmõju) on kindlasti kogu teema võtmesõna ja kõik väärt arvamused graveeriks suurema plaadi peale, lähen materjali saagima – vaheag 5min.
Valgusjaotus on tõenäoliselt köige vähem käsitletud akvaariumivalgusti omadus üldse. Seda ei saa mõõta ja eraldi väärtusena ka võimatu kellelegi maha müüa. Arusaamiseks peab olema visuaalne kogemus . Punktvalgus tekitab suure kontrasti ja teravad varjud. Hajutatud valgus annab tavapärase pildi, nagu seda luminofoortorudega kastis näha on. Kumbki valgus iseseisvalt läheb pildi kontrastiga/selle puudumisega ühte äärmusesse. Kaks eri tüüpi valgusallikat koos on parem. Tekib võimalus kontrasti muutmiseks.
6. Teravad varjud Led valgusti pildis on tingitud asjaolust ,et iga tugev valguspunkt(powerled) joonistab oma varju. Sama spektriga punktide varjud ei eristu teravalt – ei sega kedagi. Eri spektriga Ledid annavad väga erinevaid värvilisi varjualasid. Selle küsimusega on nii, et päris lahendust ei ole, aga saab probleemi oluliselt siluda , kui see arvestada valgusti konstruktsiooni juba alguses. Ei ole nagu reaalne probleem, kuidas kellelegi tundub. Luminofoortorude ja MH lampidega seda küsimust ei olnud. Spetsiifiliselt Powerled valguse omadus. Valgustite tootjad selle küsimusega ei ole tegelenud. (kindlalt ei julge väita – info aqua.ru foorumist).
Eespool juba märkisin, et 2 uut mõtet olemas. Leiaks kolmanda veel, saaks valgusti projektiga alustada. Tegelikult piisaks ka olemasolevast, aga väike kahtlus on, et Led valguse kasutajad saavad veel midagi olulist lisada. Idee oleks tekitada väike diskussioon . Ise olen hulga materjali läbi lapanud ja tean asja tehnilist poolt, aga kasutajakogemust seni ei ole. Teema alajaotused saaks tekitada nende kuue punkti järgi, mis köik on olulised, võib-olla lisandub veel midagi.
Sel teemal info tulemuslik sõelumine oleneb ikkagi kogemusest. Tehniliste detailide poole pealt võin paljudele küsimustele vastata ja ei saa imeks panna, kui sama asja saab teha mitut moodi õigesti. Oleks vaja näha.