Tegelikult siin juba tulemus ise, nägemus oli palju varem ja tundus tegemist väärt.
Mõte on siis kasutada filtrimaterjali JBL Symec Micro kuidagi inimlikul viisil, et asi teeks seda, milleks ette nähtud (äärmiselt tiheda struktuurga filtrikangas, mis võtab veest välja igasuguse hõljuva olluse alates mõõdust 1-2 mikronit ) ja oleks kasutamisel võimalikult mugav.
Sisefiltrit ise tegema hakata on küll selline mõte, mis paneb natuke kahtluse alla senised head tavad ja arusaamised filtritest. Üldiselt on ju nii olnud et välisfilter on hea ja sisefilter justnagu niru ja ebamugav kasutada ja üldse niisugune jubin, mis oleks hea eriti hi-tech akvast kaugemal hoida. Paljude akvade juures on kõige parem välisfilter tegelikult sump. Päris lõpuks on tegelikult nii, et iga akva jaoks on otimaalne valik erinev.
Symec Micro on väga hull materjal. Ma usun, et kõik, kes seda välisfiltris proovinud on, ütlevad, et rohkem seda asja lähedalt näha ei taha. Vaatamata sellele, mida see materjal teeb. Kangas on nii tihe, et isegi kui korraldada välisfiltris võimalikult astmeline sodi püüdmine, ikkagi on see materjal mitu surusjärku eelmistest tihedam ja umistub kiiresti. See oleneb väga palju konkreetsest akvast, aga filtri läbivool hakkab alla tulema nädala-paariga. Materjali juhendis on öeldud, vee mikrofiltreerimine toimub ajaga 24h ja see on täiesti õige. Ma ei tea kedagi, kes tahab oma filtrit 2 päeva jooksul 2 korda lahti võtta selle melise tulemuse nimel, mida see materjal justnagu lubab. See materjal ongi ette nähtud lühiajaliseks kasutamiseks, ühe ööpäevaga saabki vesi kristallselgeks aga seda välisfiltriga majandada on liiga ebamugav. Liiga palju jama lühiajalise tulemuse kohta. Sodi hakkab ju uuesti tekkima.
Ma olen seda materjali kasutanud oma suures akvas, kus kaks välisfiltrit paraleelselt ja veel lisapump ka. Maksimaalselt 1 kuu on see aeg, millega läbivool ära kukub.
Uus lähenemine asjale:
See traadist puur ei ole sääsepüüdmise aparaat. Varem oli see tegelikult üks friiseri korv, aga sellise tihedusega vees vastupidavat võrku on raske leida ja sellise mõõduga võrk õnnestus vanast konstruktsioonist ära päästa. Tagusin võrgu alguses kahemõõtmeliseks, siis uueks pikkuseks 25cm, mis on Symeci kanga laius. Teistpidi mõõdu sain võrgu pikkusest, rohkem ei olnud.
Puuri kaskel on tugevdused, otstes pvc materjalist tehtud korgid, epoksiidiga liimitud, lahti ei käi.
Ühes otsas käib pump 1000L/h 25w (võib ka mingi muu suurus olla mingis proportsioonis akva suurusega, tundus et 400L kasti kohta sai normaalne )
Pumba hea omadus veel, et liigutab kastis vett lisaks välisfiltrile.
Siin mõned pildid uute iminappade kinnitamisest, vanad olid otsas ja samasuguseid ei olnud võtta. Ued suuremad Eheim, aga ei ole kuhugi kinnitada.
Roostevabad kruvid, pikkus parajaks :
Plastikule saab keerme sisse lõigata, epoksiid pärast veel lisaks:
Kinnitusi ei saanud väga sümmeetriliselt teha, pumba korpusesse ei sobi igasse kohta auku puurida, peab kindel olema, et all midagi olulist ei oleks
.
Filtrikanga otsad on kinnitatud paraja kummiga, algus ja lõpp kattuvad 5-6cm ja lisakinnitust ei ole vaja. Pump tõmbab vett sissepole ja hõrendus veab kanga serva ise kinni.
Pumba väljundi küljes on pööratav nurk vee väljavoolu suunamiseks.
Selline filter on paras kobakas, läks juba akvasse suure kännu taha, midagi välja paistma ei jäänud. Asja mõte on suures pindalas, mille ummistumine võtab täpselt poole kauem kui poole väiksema pinnaga kangal (elementaarne
) Filtri aktiivne pind on 24#30cm.
Vee läbipaistvusega on veel selline asi, et natuke ringilendavat jämeda mõõduga läbu ei segagi pilti, see nagu osa loodusest ja jõuab varem või hiljem fltrisse ja silma alt ära. Selle filtri aretamisel oli praktiline vajadus - kastis hakkas pinda käima väga peenike sodi, mille tekkimise põhjus on ahvenate pidev sahmerdamine. Varem seda ei olnud. Kalad olid väikesed, söödakogus väike ja põhapinnas püsis ka enamasti mitu päeva samas kohas. Ühesõnaga - sodi toodetakse rohkem, kui kaks välisfiltrit kokku 1700L/h seda välja filtreerida suudavad.
Ma tean küll, et sump on õige lahendus, aga proovin olemasoleva tehnika täiustamisega hakkama saada. Kui valgust vähem annaks, siis peenike läbu ei segaks, aga erksa pildiga harjunud ja taimede pärast ei tahaks ka midagi vähemaks võtta. Selline natuke vastuoluline kooslus tegelikult.
See sisefilter on nüüd 24h kastis olnud ja effekt on see, mida oletasin.
Järgmiseks võtan Symeci välisfiltritest välja, saab vee liikumise kiiremaks (2000-2500L/h) ja kogu peenfiltreerimine jääb sellele uuele asjandusele.
Vajadus on siiski spetsiifiline. Kui on valgustus nõrgem või sellise läbu tootmist kastis ei toimu, võib olla et ei olegi suurt tulemust sellise filtriga.See tähendab, et igaks juhuks ei ole vaja ehitada. Lihtsamalt võttes võib seda Cymecit mingi välisfiltri ümber kerida ja vaadata, mis juhtub. Sellega ei saa lihtsalt nii suurt pindala materjalile.