Nii, nüüd siis minu esimene ja suur mure.
Algatuseks põhiandmed: - 100 l akvaariumi vanuseks 3,5 nädalat; - akvaariumis on pump, filtrid (keraamilised makaronid, söefilter ja see valge vahuline filter) ja soojendussseade; - veevahetus kahel esimesel nädalal 1x nädalas 20 l (esmaspäeval ja eile vahetasin sama koguse vett kahel järjestikusel päeval); - temperatuur akvaariumis 25 kraadi, Sera-testiga tehtud näitude põhjal: NO2 = 0, NO3 = vahemikus 0-10, aga väga õrna roosa värvi pakun, et tegemist võiks olla näiduga 5-6, PH = 8-8,5; KH = 20. Samad andmed on olnud esimesest päevast peale, ainukese erinevusena ehk NO3, mis tundus alguses olevat rohkem 3-5 ringis. - kodanikud-beebid: 4 õunatigu, 2 antsistrust, 2 corydorast, 6 Platyt, 6 rohelist tiigerbarbust, 6 punapea petitellat. Kuskil peaks olema ka 4 tillukest krevetti. Ja lisaks veel pühapäevast ootamatult saadud 2 musiguraami poega. - taimed - terve ports; - kalad saavad süüa 1x päevas, toit kaob minuti-paariga. Saavad helbeid, spiruliinatabletii ja külmutatud ussikesi. Muidugi mitte kõiki korraga, vaid ühel päeval üks, teisel teine asi.
Nii, selge on see, et tegemist on ilmse üleküllusega. Musiguraamid ei olnud veel plaanis, vaid ootasid sel nädalavahetusel saabuva 700 l akvaariumi tulekut ja käivitamist. Aga no läks nii, et musikad saabusid varem.
Mõni sõna ka käivitamist. Kolm esimest päeva olid akvaariumis vaid kruus, taimed, rahn ja puurondid. Siis lisasin õunateod. Umbes 6. päeval said sisse antsistrused ja corydorased. Umbes 12. päeval Platyd, 16. päeval tiigerbarbused. Möödunud reedel (u 21. päev) sisenesid akvaariumisse punapea petitellad. Guraamid tulid pühapäeval.
Kuni esmaspäeva hommikuni ei olnud mingeid probleeme. Kõik kalad olid aktiivsed ja käitusid nii nagu nende liigile kohane.
Esmaspäeva hommikul akvaariumi juurde minnes ja tuld põlema pannes tundus, et kõik elusolendid, v.a antsistrused on kadunud. Siis märkasin akvaariumi põhjas täesti värvituid ja üldse mitte parves olevaid punapeasid. Kusjuures kadunud polnud mitte ainult punane pea värv, vaid ka muidu kolme musta triibuga sabad olid mustad triibud minetanud. Muud kalad olid lihtsalt taimede vahel peidus ja ilmusid tasapisi välja.
Vahetasin kiiresti välja 20 l vett ja pealmise valge vahulise filtri. Teisi filtreid välja ei õngitsenud ega loputanud. Umbes tund hiljem oli punapea petitellade värv taastunud ja nad ujusid parves ringi nagu ennegi. Terve päev kõik OK.
Teisipäeva hommikul täpselt sama asi - punapead löötsakil põhjas. Tule põlema pannes hakkas värv siiski kohe taastuma. Suures hirmus vahetasin siiski jälle 20 l vana vett uue vastu. Lisasin ka umbes 15 ml Sera Nitriveci. Terve päev oli kõik OK.
Eile õhtul vaadates tundus mulle, et justkui oleks paari Platy värvus tumedam. Või noh, jättis sellise pisut vanaks läinud oranzhi mulje. Pead ei või anda, aga tundub, et lõpusetagune piirkond on punasem kui enne.
Ja nüüd siis tänane hommik - punapea petitellad jälle pilla-palla värvituna põhjas, aga lisaks sellele oli üks roheline tiigerbarbus praktiliselt täiesti värvitu!
Pärast lampide sisselülitumist taastus nii punapeade kui selle ühe barbuse värvus 10 minuti jooksul. Siiski on akvaariumis liikumine väga väike. Guraamid sõuavad rahus ülemistes kihtides, antsistrused töötavad nagu alati, s.t muutusteta, coryd on vaiksemad, aga kuna nad mõnikord ongi, siis ei oska paha karta. Aga ainult eriti priske ja titeootel Platy ujub rõõmsalt ringi - teised Platyd hoiavad lehte varju ja põhja lähedale. Barbused on uimasemad kui varem, eriti see tilluke, kes 1,5 tundi tagasi veel värvitud oli. Ahjah, eile tegid madam Platy ja üks teine paksuke selliseid äkkliigutusi vastu taimelehti, justkui poolkülitsi sügasid ennast sööstliigutusega. See võib vist tulla väga leelisest veest?
Sai väga pikk jutt, aga ehk oskate mind aidata - mida edasi teha, et pisikalad surema ei hakkaks? Lugesin läbi haigusi puudutava kleepsu, kuid ei tundunud ühegi haiguse juures ära, et vot just sellega mu kaladel tegemist ongi. Võib-olla liiga vara veel? Ma ei suuda uskuda, et tegemist on lihtsalt stressiga, aga ka haigusi ei nuputa välja ja väga müstiline tundub see äkiline paranemine valgustuse sisselülitades. Tjah, kalade tänast liikumisaktiivust ei ole valgus siiski parandanud/taastanud. Kas äkki käituvad musiguraamid öösel kuidagi aktiivselt ja teisi kalu hirmutavalt? Päeval on nad küll rahumeelsed - lutsivad akva seinu ja tüürivad rahulikult ringi.
Lühidalt öeldes - midagi tuleb kiiresti ette võtta, aga mida? _________________ 100 l sooja ja magedat vett, kalad ka
100 l: jälle soe ja mage vesi + kalad
650 l: ikka soe ja mage vesi + kalad
|