foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 14 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Kolmapäev Aug 03, 2005 08:19 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Juul 28, 2005 10:22
Postitusi: 57
Asukoht: võru
asi selles, et ostsin kuldkalad (2) ja hiina vetikasööja. ühel kuldkalal oli juba ostes saba peal hallikasmust laik. mõtlesin, et kala omapära. nüüd täna hommikul vaatasin, et kalal terve saba selle hallikasmusta asjaga ääristatud ja uimed ja seljauim ka. ja teisel kuldkalal(kes enne oli terve) ka. kui tõstsin kõik kalad välja, et neid ravima hakata ja siis ainuke terve vetikasööja tagasi akvasse panna, avastasin, et tema keha peal on tumedad laigud. mõtlesin, et seenhaigus ja ostsin loomapoest mingi ravimi (ektolfluid) praegu on mul siis akvaarium helesinine ja ma ootan kalakeste paranemist, sest kohe üldse ei taha, et nad ära sureksid.. :( alles ostsin umbes nädal tagasi.. igastahes rohkem ma sealt poest kalu ei osta. olen igalt poolt otsinud selle haiguse kohta, aga selliseid tunnuseid pole mitte kusagil. kui keegi teab, millega tegu ja kuidas ravida, palun aidake. selline mure peal, et muule ei saagi mõelda praegu
väga väike akva :oops: (11, 5l) kaks kallist kuldkala ja pisike hiina vetikasööja


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Aug 03, 2005 09:43 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
tõenäoliselt on need üleasustusest tingitud probleemid, milles kalu müünud kauplus vaevalt, et süüdi on. isegi korrapärase veevahetuse ja minimaalse toiduhulgaga suudavad kuldkalad tekitada nii väikeses akvaariumis nii palju saasta, et see muutub neile endile ohtlikuks. tumedad laigud kehal, ka silmade pundumine ja õhu ahmimine veepinnalt, kalade sügamisliigutused vastu põhjakruusa või akvaariumis olevaid esemeid, reedavad, et vee puhtusega on midagi kardinaalselt käest ära. ainuke ravi, mida oskan sulle hetkel soovitada on suurema akvaariumi ost!

P.S. kui sa oma akvaariumis olevat vett nuusutad ja see on ebameeldiva lõhnaga, siis oled lisaks muule suutnud ka oma kalad üle toita ja toiduosakesed on roiskuma läinud, mis võimendab akvaariumi saastatust veelgi


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Aug 03, 2005 11:46 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Juul 28, 2005 10:22
Postitusi: 57
Asukoht: võru
ma vahetan vett võibolla isegi tihedamini kui vaja oleks. üle ma ka ei ole toitnud. ja kaladele teen ma kord nädalas paastupäeva. akvaariumis on filter. aga ka mu tuttavad, kes on samast poest kalu ostnud(neil on mitu korda suurem akvaarium kui mul) on saanud sama haigusega ja ka teiste haigustega kalad. kindlasti on süüdi minu väike akvaarium ja ma kavatsengi uue ja suurema osta, aga mitte hetkel, sest selle akvaariumi ma alles ostsin. ja kalade pidamise suhtes olen ma rohelisest rohelisem :oops:
ei teagi enam mida teha. praegu proovin seda ravimit või asja. loodan, et mu kalad jäävad nendes ebanormaalsetes tingimustes ikka ellu, vahetan siis vett veel tihedamini..


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Aug 04, 2005 04:33 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Dets 16, 2003 02:46
Postitusi: 442
Asukoht: Tallinn
Tõenäoliselt on tegemist armidega/paranevate kohtadega. Need tundemärgid kestavad ka mõnda aega pärast probleemi põhjuste kõrvaldamist. Probleem võis olla poes, transportimisel või uues akvas ja on tavaliselt seotud veega (ammoniaak, valed parameetrid) või füüsilise kahjustusega (näiteks kare kahv, käega puutumine). Samasuguseid heledaid/tumedaid triipe ja laike võib peale kogreliste näha ka näiteks laliate või guraamide kahjustunud uimedel.

Kas kalad olid poes terve välimusega (haigeid ju ei osta)?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Aug 04, 2005 07:40 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Juul 28, 2005 10:22
Postitusi: 57
Asukoht: võru
poes ei saanud ma valida, millist kala tahan, müüja andis selle, kelle kätte sai:S. aga haiged nad ei tundunud. alguses olid kõik ikka täiesti tervete moodi, ainult ühel oli mõni tume triip, see triip levis edasi ja nüüd on kõik uimed ja saba sellega ääristatud ja isegi mõnel kohal keha peal on tumedad laigud. ma ei tea, kas arm või paranev koht on selline mis levib? või mis nakatab teisi kalu akvaariumis? igastahes haigus, arm või paranev koht, mis iganes ta ka ei oleks on nakatanud teised kalad sellesse, loodan, et jäävad ellu.ja loodan, et see ei ole haigus. aitäh vastuste eest.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Aug 04, 2005 11:10 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
kui tihti ja kui suures ulatuses veevahetust teed? ka liigne veevahetus võib olla 1 põhjustest, miks kalad on haigeks jäänud. igas normaalselt funktsioneerivas akvaariumis on olemas haigustekitajad aga tervele ja tugevale kalale ei tee need midagi. haigestumiseks peab kala olema nõrk ja/või stressis. stressi võib põhjustada nii vee liiga sage/suures koguses vahetamine, kui ka vahetamata jätmine, lisaks temperatuurikõikumised, ph järsk tõus või langus (enamasti CO2 lisajate probleem) vms.

armid ja paranevad kohad näevad välja nagu nahaalused verevalumid, värvilt tumelillakad või punakaspruunid. kehapinnaga samal tasapinnal olevad ühtlase värvusega muust kehapinnast tumedamad (hallikad, mustad, tumepruunid) laigud ei ole traumadest tingitud


Üles
PostitusPostitatud: Neljapäev Aug 04, 2005 11:26 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Dets 16, 2003 02:46
Postitusi: 442
Asukoht: Tallinn
zara333 kirjutas:
kui tõstsin kõik kalad välja, et neid ravima hakata ja siis ainuke terve vetikasööja tagasi akvasse panna, avastasin, et tema keha peal on tumedad laigud.


Kas sellel hiina vetikasööjal on laigud kehal või on ka uimedel tumedad ääred? Kui uimede ääred on terved, siis on kahtlane lugu, sest kõigepealt kahjustuvad minu kogemuse järgi just uimede servad ja kui uimed on terved, siis võib olla tõesti mingi haigus :?

Võib olla tserkaaride sisenemisjäljed? Kuidas kalade silmad on?
metacercariae/metacercaria/tapeworm Tegelikult võib olla tont teab, mis parasiit. Niimoodi distantsilt ja täiendavate uuringuteta on raske öelda.

Ei pruugi, aga võib välja näha selline.
See võib ka inimesele tulla :?
http://www.healthatoz.com/healthatoz/At ... seases.jsp

Või siis:
Tsiteeri:
Digenetic Flukes (Metacercaria)
Typically seen in newly imported fish and in two forms. Black spot is caught from snails that release the Cercaria. Larval forms penetrate the skin and encyst in the tissue and may be seen as red or black nodules. If eaten by a Bird for instance they then develop into adults. Sanguinicola disease passes from fish to snail and then back as minute worms that live in the fishes bloodstream. There they lay eggs that block up the blood vessels which in turn causes Necrosis. As far as I know there is still no cure for this problem.


Kui on see põhjus, siis raviks:
http://www.marvistavet.com/html/body_praziquantel.html
Sama ravimit antakse näiteks koertele vist laiusside puhul.
NB, kui diagnoos pole kindel, siis ära niisama katseta.

Praziquantel
USE: For all internal and external parasites. Can be used in fresh or saltwater. Safe for use on sharks. This product is much safer than other anti-parasitic medications.

DOSAGE: 1/4 teaspoon per 40 gallons of aquarium water. Dose 1 time and leave in the water for 5-7 days. This product must be mixed with ethyl alcohol (vodka) to become soluble in water before use.

Muidugi loe oma ravimi pakendilt, sest võimalik et kontsentratsioonid on erinevad nagu ka vorm - vedelik, pulber, tablett, kapsel jne.

Ära küsi, kust seda saada - võib olla loomaarst aitab või keegi kalakasvatusest, akvaariumipoodide kohta ei tea.

Aga diagnoos pole ju veel selge.


Viimati muutis devi, Reede Aug 05, 2005 12:39, muudetud 9 korda kokku.

Üles
PostitusPostitatud: Neljapäev Aug 04, 2005 11:46 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
devi kirjutas:
Kala kaalud sedasi, et paned akvaariumiveega anuma kaalule, vaatad näitu ja siis lisad kala sisse. Kaal peab olema täpne ja vaevalt, et sul sellist kodus on :(

Võib olla on mõni kaladeravim ka olemas, ei mäleta.

kalaravimitest on parasiitide tõrjeks mõeldud sera costapur, tetra contraick


Üles
PostitusPostitatud: Neljapäev Aug 04, 2005 11:48 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Dets 16, 2003 02:46
Postitusi: 442
Asukoht: Tallinn
Maria kirjutas:
devi kirjutas:
Kala kaalud sedasi, et paned akvaariumiveega anuma kaalule, vaatad näitu ja siis lisad kala sisse. Kaal peab olema täpne ja vaevalt, et sul sellist kodus on :(

Võib olla on mõni kaladeravim ka olemas, ei mäleta.

kalaravimitest on parasiitide tõrjeks mõeldud sera costapur, tetra contraick


Need ei ole vist sisemiste parasiitide vastu ja antud juhul võib olla kasutud, kuigi kui paremat pole, siis võib ju proovida :(

Aga ikkagi, ma praegu diagnoosi ei pakuks, sest sündmuste käik kirjelduse järgi on kummaline - just see, et algas saba servadest, mis viitaks justkui veest põhjustatud probleemidele. Seega ootaks kommentaari, kuidas teistel kaladel see haigus avaldus.

Parasiidid tulevad lisaks teistele kaladele ka tigudega, elustoiduga, taimedega, lindudega jne. Seepärast ongi karantiinid, desinfitseerimised ja ettevaatlikkus akvaariumisse millegi uue hankimisel.

NB! Ektolfluid võib kahjustada ka filtribaktereid ja sedasi põhjustada uue sissetöötamistsükli :(
Igatahes koostis on
Benzalkoniumchlorid 700 mg
Methylthioniumchlorid 40 mg
aqua purif. ad 100 ml


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Aug 05, 2005 02:48 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Juul 28, 2005 10:22
Postitusi: 57
Asukoht: võru
ma vahetan umbes 40-50% veest nädalas korra . aga muidu iga päev umbes liitri võtan ära ja liitri puhast vett juurde. ma proovin siis nüüd, et mingi umbes 3 päeva tagant vahetan umbes kaks liitrit äkki? ja siis kord nädalas 40-50% nagu ennegi. kaladel võib stress küll olla, sest kui ma nad tõin, siis päev pärast toomist oli akvaariumi vesi valge ja ma lugesin kuskilt, et kui on valge sade tuleb kogu vesi välja vahetada, sest kalad võivad muidu ära surra. (arvatavasti oli valge sade tekkinud merekarpidest ja kividest, mis olid pestud, aga vist lahustusid vees. nüüd ei ole seda enam tekkinud, sest võtsin kivid ja karbid välja) ja kaladele see ju ei mõju hästi kui kogu aeg neid sisse-välja tõstetakse.:(
hiina vetikasööjal ei ole uimedel tumedad ääred. uimed on terved, aga kehal on umbes sama värvi laigud(aga natuke heledamad), nagu kuldkaladel uimede ääred. kalade silmad on täiesti normaalsed. sellised mustad laigud, nagu seal pildil on ja inimesele ka tulla võib ei ole. õnneks.
esimesel kalal algas saba servadest(nüüd on kõikidel uimedel ja ka suu üleval) ja teisel kuldkalal hakkas ka samamoodi saba servadest ja tal pole veel edasi läinud, aga vetikasööjal on keha peal. tigusid mul pole, elustoitu ei ole andnud, elustaimi ei ole veel ostnud. ma ei julge veel teisi ravimeid kasutada, enne kui ei tea, mis haigus see täpselt on või kas see üldse on haigus. aga kas see ei ole võimalik, et see kalahallitus on? ma lugesin selle kohta kusagilt, aga ma ei mäleta enam kust..


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Aug 05, 2005 04:41 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Juul 28, 2005 10:22
Postitusi: 57
Asukoht: võru
kas see haigus ei või olla tekkinud liiga kõrgest temperatuurist? alguses mul oli akvas kogu aeg umbes 22-23kraadi, aga vetikasööjal peab olema 25-28 kraadi ja ta oli muutunud vaikseks ja eriti ei liigutanud. lisasin sooja vett, kuni oli 25 kraadi.vetikasööja muutus rõõmsamaks. nüüd on mul akvas temperatuur veel tõusnud ja juba umbes 5 päeva on vesi olnud 26-28 kraadi. ma olen proovinud alla saada, hoian aknaid lahti, lisan külma vett ja jääkuubikuid. siis 1 või 2 kraadi läheb alla, aga tunni pärast on jälle sama temperatuur. äkki see soodustab mingite seente või bakterite teket, mis haigust põhjustavad?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Aug 05, 2005 10:30 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mai 18, 2005 04:04
Postitusi: 328
Asukoht: Tartu
hmm...

Osutaksin ilmsele faktile. Kuldkalad on külmaveekalad. Neile sobilik veetemperatuur on minu teada 18-22 kraadi... Äkki tulebki liiga soojast veest see probleem?

Samas see ei selgitaks, miks ka hiina vetikasööjal kehal tumedaid laike esineb.

Muidu, näiteid kalahallitusest.

I hallitus
II hallitus

_________________
:/


Üles
PostitusPostitatud: Reede Aug 05, 2005 11:21 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
sisemisteks parasiitideks loetakse soolestikus pesitsevaid parasiite, nahka ja naha aluskude ning lõpuseid kahjustavad parasiidid on loetakse välimisteks parasiitideks. nimetatud ravimid toimivad mõlemal juhul - sisemise parasiidini jõuab ravim koos kala poolt toitmise ajal sisse ahmitud veega, välimiste parasiitide puhul läbi naha imendudes või lõpuseliistakutest läbi filtreerimisel. sisemiste parasiitide ravi ajal võib toime tugevdamiseks osa ravimi doosist kalale sisse anda koos toiduga.

ka osade bakterhaiguste puhul ilmnevad esimesed sümptomid just uimede/saba servades - uimemädanik on üks näide, seega või tegemist olla ka bakteriaalse haigusega, kuigi selgema pildi saamiseks peaks kala või vähemalt pilti kalast nägema. kaldun siiski arvama, et tegu on tõesti vee kehvast kvaliteedist. kui nii suures ulatuses pidevad veevahetused toimuvad, võib arvata, et toksiliste ainete sisaldus on üsna kõrge, kuna bakterid ei suuda neid lihtsalt ümber töötada. sümptomid klapivad ka hapnikupõletusega, mis tekib siis, kui akvaariumisse kallata liiga värske ja seismata vesi, kust kraanist survega tulevad gaasid ei ole veel väljunud. need gaasimullid kinnituvad kala kehapinnale ja tekitavad põletusesarnaseid vigastusi.

osaliselt on mõistetav, et iga päev vahetatakse umbkaudu liitri jagu vett, kui akvaariumi veepind ei liigu ja puudub lisaõhustus, osaliselt on mõistetav ka suur vahetatava vee kogus, mis on vajalik üleasustuse tõttu. kokkuvõttes aga ei ole hea ei selline veevahetusskeem ega ka vee vahetamata jätmine. ehk leevendab olukorda see, kui lasta vahetusveel eelnevalt 2 ööpäeva seista ja lisada mõnda kala mikrofloorat kaitsvat vahendit (sera aquatan, jbl acclimol), kuigi probleem võib jäädagi lahenduseta, kui keskkond on nii ebastabiilne
kalahallitusega ei ole kindlasti tegemist, selle sümptomiks on kehapinnast kõrgemad vatitaolised laigud


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Okt 07, 2005 08:39 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Juul 28, 2005 10:22
Postitusi: 57
Asukoht: võru
teema lukku-kalad surnud :(


Üles
 [ 14 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver