Nirk kirjutas:
Viimased on red phantomid, kes saidki umbes kuu poolteist tagasi toodud.
Siis natuke peale seda Sul ka probleemid vist algasid? Ja toid nad korraga sisse, st 7 korraga?
Siin võib olla põhjus: esiteks korraga 7 kala sisse lasta (olgugi et väikesed) võis tekitada olukorra, kus akva bakteriaalne kooslus ei jõudnud nii järsu bioloogilise koormuse tõusuga kaasa minna. Seda enam, et akva on veel suhteliselt noor ning bioloogiline filter veel küllalt habras (akva täielik bioloogiline küpsus saabub alles ca aasta pärast). Sellest tulenevalt on võimalik, et Su akvas ammoniaagi tase tõusis kaladele ebasoovitavale tasemele (narmendavad uimed on üks ammoniaagi kõrge taseme tundemärk, kuigi narmendavad uimed võivad olla tingitud ka muudest asjaoludest).
Sestap on alati tark korraga sisse tuua vaid paar kala korraga, nädala-kahe pärast uued kaks jne. Siis jõuab bakterikooslus bioloogilise koormuse kasvuga kaasa minna ning ammoniaagi-nitriti ohtlikku tõusu ei teki.
Teiseks, kuna jamad algasid peale red phantom'ide akvasse laskmist, võis nende hulgas olla haigus ja see levis kogu ülejäänud kambale.
Või on mõlemad variandid koos. Soovitaks ikka NH test osta ning proov ära teha (NO2, nagu ütlesid, oli ok).
Nirk kirjutas:
GH-ga selline lugu, et kuna mul moment ainult ribatest, siis selle täpsus on ka selline, et ta võib olla 7 ja 14 vahel kusagil.
Esimeses postituses kirjutasid, et GH >14... Nüüd, et GH 7 ja 14 vahel...
Kumb siis on?
Kui õige on Su viimane näit, siis on Gh ok ja pole mõtet seda paaniliselt alandama hakata. Kuigi - kõik needsamad eelpoolmainitud puujuurikad, turbagraanulid, Tropol, Catappa lehed ja ekstrakt on pehme vee kalade tervisele ka niisama head, kuna on looduslikud ning sisaldavad immuunsüsteemi tugevdavaid tanniine, humiinaineid ning fenoolühendeid. Lisaks on mõnel neist (turvas ning Catappa lehed ja ekstrakt) ka tõestatud mõningane bakterite- ja seentevastane toime. Nii et neid tasub ka ennetava toimena akvasse lisada.
Nirk kirjutas:
ostsin täna kõrgema juurika ja sain ühe toreda akvaristi käest kõrgemaid taimekesi juurde.
Ka veevoolu käisin uuesti üle - keerasin flöödi veepinna suhtes 45 kraadi alla (enne oli jäänud paralleelselt pinnaga) ja keerasin voolu veelgi vähemaks (tunduski, et võis olla küll liiga tugev).
Need kõik asjalikud muutused, mis kalade heaolu kindlasti suurendavad.
Sinu kaladest vaid ants ja SAE-d eelistavad veidi kõvemat voolu, teised on vaikse vee kalad.
Nirk kirjutas:
Mul muud vist üle ei jää, kui tõesti natukene praegu jälgin seda, mis edasi toimub…ei julge seda keskkonda igaks juhuks ja umbes enam rikkuma hakata.
Hoia silm peal - kui neoonidel uimed ja kõhualune ikka punasemaks lähevad või kaladel uimed-sabad rohkem narmendama hakkavad või muidu end imelikult üleval pidama hakkavad ning tead, et Su vee kvaliteet (NH, NO2, NO3) on korralik, siis ikka vaja mingi uus ravi peale. Kui liialt viivitad, ei anna ravi sageli enam tulemust. Immuunsüsteemi tugevdamiseks tasub katsetada ka eelpoolmainitud looduslikke variante. Minu akvas muutus kalade käitumine peale turbagraanulite lisamist näiteks hoobilt julgemaks ning elavamaks. Andsid selgelt mõista, et neile meeldis
Nirk kirjutas:
Võimalik, et olen kärsitu ja ootan liiga kiireid muutuseid, samas FURANOLIL kaasas oleval infolehel kirjas, et muudatused peaks juba kohe ravi ajal hakkama näha olema.
Jah, kui ikka peale ravi lõppu mingitki muutust kalade tervises pole, siis ilmselt vale ravim ja tuleks ravimit vahetada. Furanol peaks küll mõjuma enam-vähem kõikide levinumate bakteriaalsete haiguste suhtes (nii gram-positiivsete kui gram-negatiivsete). Võimalik, et tegu hoopis parasiitidega. Endal oli kord juhus, kus akvas kalad järjest langesid ning arvasin sümptomite järgi, et tegu bakteriaalse haigusega. Ei aidanud aga ei Baktopur, Baktopur Direct ega Furanol. Lõpuks peale Inteneti läbilugemist otsustasin katsetada parasiitide vastase ravimiga. Ja arva ära! Toimis! Kalade terviseprobleemide õige põhjuse jälilesaamine ongi eriti keeruline just seetõttu, et neile ei tee analüüse ega proove. Pead vaid visuaalselt ära proovima arvata ning sageli katse-eksituse meetodil ravima. Ja paljud haiguste sümptomid on üksteisega pagana sarnased, nii et kogenud tüübidki eksivad vahel õige ravi määramisel. Seejuures peab võimalikult kiiresti (õige) raviga alustama, muidu võib kogu seltskonna kaotada.
Akva visuaalne väljanägemine nüüd jah, veelgi etem
Väike vihje siiski: kui tahad, et seekordne taim kauem vastu peaks, soovitaks kaladele anda rohkem taimset toitu - Spirulina helbed/tabletid, kurk, (suve)kõrvits, salat, spinat jmt. See aitab neil oma taimetoidu isu rahuldada ning taim jääb kauem alles või lausa puutumata.
Tean, et moned kasvatavad ka spetsiaalselt akvataimi eraldi väikses anumas ning annavad neid siis järgemööda kaladele toiduks.