Näib lymphocystitise ehk ingl.k. nodular disease moodi. Viirushaigus. Tõsisemate haiguspuhangute puhul või kui kolded laienevad lõpustele vm elutähtsatele organitele, võib kala hinge heita, kergemal juhul pole letaalne. Levib otsekontakti kaudu. Haiguse kutsuvad esile väline trauma, parasiidid, välised vigastused transportimisel või ümberasustamisel; ülerahvastatusest, halbadest vee näitajatest, ebasobivatest akvakaaslastest või vähestest peidukohtadest tingitud stress.
Enamasti kaob see haigus ise 4-6 nädala möödudes. Hea oleks kala eraldada teistest, et ei nakataks teisi ning et haigus ei süveneks ega muutuks surmavaks. Vaja hoolitseda, et kalal oleks maksimaalselt head elutingimused ning stressifaktorid minimeeritud (vee näidud - NH, NO2, NO3 - korras ja koostis -ph, Gh, Kh, temperatuur - kuldkala nõuetele vastav, küllalt ruumi ja peidukohti, ei oleks liiga palju kalu ega agressoreid, kvaliteetne ja mitmekülgne toit jne). Hea on lisada kalale immuunsust tugevdavat vahendit (vitamiine toidule näiteks), et aidata kalal haigusega võidelda. Kui aga stressifaktorid püsivad ning kala elutingimused kehvad, võib kala lisaks nakatuda bakterite, parasiitide või seennakkusega ning sel juhul on lugu pahatihti surmaga. Samuti on lugu tõsine, kui kalal on moodustisi väga palju ja/või kui need tekivad elutähtsatele organitele nagu näiteks lõpused. Sel juhul kala hingamine raskendatud ja asi lõpeb halvasti.
Ravi selle haiguse vastu (nagu teistegi viiruslikku päritolu haiguste vastu) pole. Kolded saab eemaldada vaid kirurgiliselt. Seda ka mitmel pool maailmas tehakse kallite kalade (koid jmt) puhul.
tonuoma kirjutas:
Vett vahetan korra nädalas 20 l + igal hommikul puhastan põhja.
Veevahetust kuldkalale soovitatakse teha isegi rohkem - ca 30-50 % nädalas (Sinu akva puhul siis ca 40-70 l nädalas), kuna tegu suure saastajaga. Väiksema veevahetuse puhul võimalik, et Su akva nitraatide tase liiga kõrgel ja see tekitab kalale stressi. Soovitaks vett testida. NO3 tase peaks jääma alla 50 ühiku, ideaalis võiks olla alla 20.
Põhja puhastamisel ei maksa väga hoogu minna - kuna seal elab palju häid baktereid, kes Su akva vee kvaliteeti aitavad korras hoida (tarbides ammoniaaki-nitriteid ning aidates neid kahjulikke ühendid nii madalal hoida), siis liiga põhjalik ja sage pinnase puhastus hävitab need bakterid ning akva vee kvaliteet võib halveneda. Kui näed, et ca 15 min pärast söötmist on toit akva põhjas, siis see vaid ära tõmmata ning kord nädalas koos veevahetusega 1/3 akva põhja (et kasulikku bakterikooslust vähem häirida) sifoonida.
tonuoma kirjutas:
Veetemperatuur on 20-22 kraadi.
See peaks kindlasti olema kõrgem. Sinu kalade puhul tegu nn.kultuurkuldkaladega, mitte tiigikaladega. Sellest tulenevalt nende temperatuur sama mis enamike troopiliste kalade puhul, so 24-25 kraadi. Madal temperatuur nõrgestab kalade immuunsüsteemi ning erinevad haigused on kerged tulema.