Pole vahet, kas kasutad sama või teise firma tooteid. Tähtis, et kasutad toodet, mis selle haiguse raviks mõeldud.
Ravi läbiviimisel oluline, et ravi kindlasti lõpuni teed. Muidu muutub bakter resistentseks. Ühe toimeainega ravimit (näiteks Sera Baktopur Direct ja JBL Furanol on nifurpirinoolipõhised, Sera Baktopur akriflaviinipõhine, teistel jälle teised toimeained) võib ravikuuri korrata 3 korda järjest - juhul muidugi kui haigus ei ägene - , st peale ravikuuri lased 24 h söefiltril joosta, siis 50% veevahetus ja uus kuur peale. Kui peale 3-ndat ravikuuri haigus taandunud pole, siis tõenäoliselt see toimeaine ei mõju ja tuleks ravimit vahetada.
Enne iga ravi alustamist vii läbi suur, 50% line veevahetus. Puhtas, jääkainetest ja orgaanikast vabas vees on ravimi toime efektiivsem (orgaanilised jääkained seovad ravimit ja nõrgendavad selle toimet). Peale seda võid ämbrisse võtta akvaariumivee. Kui võtad ämbri jaoks kogu vee kraanist, siis juhul kui akvavee ja kraanivee parameetrid ei ole sarnased, võib kala seisund vee muutusest halveneda.
Bakteriaalsed ravimid kipuvad akvas hävitama kogu kasuliku bakterikoosluse, mille tagajärjel akva NH ja No2 tase võib tõusta kaladele ohtlikku kõrgusse. Sestap soovitaks pidevalt NH ja NO2 taset kontrollida ning kui JBL Furanoli juhiste kohaselt NO2 ületab 0,5 ühikut, siis tuleb ravi lõpetada ja teostada igapäevaseid suuri (50-70% veevahetusi), kuni tase taas normis. NH ja NO2 taset tuleks testida ka paari päeva jooksul peale ravi lõppu.
Haiged kalad soovitaks tervetest koheselt eraldada (võid nad omavahel kokku panna), et ei oleks teiste nakatamise võimalust. Võid nendele lisada vette ka puhast, lisanditeta meresoola, Epsomi või Glaubrisool (apteegist) veel paremad. Meresoola daanio puhul 1 tl 10 l vee kohta, platidel jm elupoegijatel 1 tl 5 l vee kohta. Sool mõjub paljusid haigusi ennetavalt ja ka ravivalt. Eluspoegijaid - Platisid, gupisd, mõõksabasid ja kirevkalasid ehk mollisid soovitataksegi pidada nõrgas soolveelahuses (1 tl 5 liitri vee kohta), mõjub nende tervisele hästi ja hoiab ära paljusid haigusi. Pehmet vett eelistavad kalad nagu tetrad, rasboorad, skalaarid, diskused ning soomusteta kalad (põhjakoristajad näiteks) jälle ei talu soolvett, seega ühisakvas, kus igasugu tegelasi koos, ei saa soolvees pidamist harrastada. Eluspoegijate akvas on see aga soovitav.
Aga kindlasti lisa soola vähehaaval, suurendades päeva kaupa kogust, mitte korraga ära lisa tervet kogust, muidu saadad oma kalad teise ilma.
JBL Acclimol üldiselt hea, mis tugevdab kala immuunsüsteemi. BAkteriaalse haiguse raviks sellest muidugi vähe, tuleb osta ka vastav ravim (vt eelmist postitust). Traditsiooniline veekonditsioneer aga nõrgendab (vähemalt Sera baktopur Direct ja JBL Furanol) ravimi toimet, seega kui oled kindel, et Su kraanivees ei ole kloori, kloramiini ega muid ohtlikke metalle/jääke/mikroobe, siis parem kui nende ravimite kasutamise ajal veekonditsioneeri ei lisa. _________________ 450L taimeakvaarium Hemigrammus ocellifer Paracheirodon axelrodi Trigonostigma heteromorpha Krevetid
|