foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 6 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Viga ravimisel
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 10, 2013 01:11 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 27, 2008 05:51
Postitusi: 685
Pildid: 1
Asukoht: Rapla
Ostsin neljapäeval vikerkala usaldusväärsest poest (olen sealt tihti ostnud ja kaladega ei ole midagi juhtunud). Viisin koju ja vastavalt juhenditele panin akvasse.
Ostmisel ega ka sama õhtul akvas ei pannud ma midagi paha tähele. Reede õhtul avastasin, et kalal on sabal ja ninal kahjustused. Vist mingi bakterjaalne haigus.
Asusin ravima. Kodus oli Sera Omnipur ja kuna väidetavalt sobib see enam-vähem kõigil ebaselgetel juhtudel, siis otsustasin sellega ka ravida. (Kuigi ravim oli umbes pool aastat aegunud. Ega mul värskemaid ravimeid kodus olegi – akvad enam kui aasta olnud nähtavate haigusjuhtudetta.)
Esimene probleem tekkis juhendiga. Nagu te kõik kogenud olete on pakendil olev kleeps alati kustunud, aga ähmasest kirjast võis lugeda: 50ml 1000liitri kohta. Pöördusin pakendis oleva originaal paberi poole (kuigi keeleoskus on nadi), seal oli 1ml 20 liitri kohta. Tegin arvutuse: minul 250 liitrit, seega 12,5 ml. Mõeldud tehtud: UV lamp välja, rohi sisse, õhutus töötas niigi ja sõefiltrit sees ei ole.
Laupäeval tundus kõik norm olevat, kala ninalgi olev valge märgis oli väiksem gallery/image_page.php?album_id=34&image_id=345 . Aga üllatus ootas mind täna, see on pühapäeva hommikul: Üks taim (kardhein) oli muutunud rootsuks gallery/image_page.php?album_id=34&image_id=346 ja krevetid on kadunud!
1) Mis vead ma tegin? Ise arvan, et üledoseerimine. Kui 250L on 3D tagaseinaga, siis ilmselt tuleks tema mahuks lugeda 200L ja kui mõõtmisel kah väike näpukas - mõõtsin mensuuriga (50 ml, kriips iga 5ml tagant). Aga rohkem kui 2 korda ei saanud doos küll suurem olla!
2) Mida edasi teha?
3) Kas kusagilt leidub ravimite juhendeid eesti keeles?

Akva andmed:
Temp: 25°C
Veevahetus: 40 liitrit nädalas
Test JBL EasyTest 6in1:
NO3 10
NO2 0
GH > 14°d
KH 15°d
pH 8,0
Cl2 0

_________________
250l, 60l, 54l


Üles
 Teema pealkiri: Re: Viga ravimisel
PostitusPostitatud: Esmaspäev Nov 11, 2013 02:10 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Kust sa selle vikerkala ostsid?

Ehk oli vikerkala sul juba ostes haige. Nüüd kui kala sul akvas siis tuleb kogu ravikuur läbi teha kõigile akvas olevatele kaladele. Ma ei usu et sa ravimi doosiga mööda panid, arvutused olid sul õiged. Väike kõrvalekalle ravimi koguses ei muudaks hullemaks antud olukorda.

Leidsin netist sera omnipur'i väljamaa keelse manuali. Kahjuks seal eesti keelt pole kuid paljude õnneks on seal vene keelne õpetus. Vene keelt peaks meist enamus oskama (või siis vähemus). Ravimi õpetuses on kirjas et ei tohi kasutada aegunud ravimit ja mitte kasutada koos teiste ravimitega. Üteldakse sedagi et selle ravimi kasutamisel võivad kahjustuda pehmelehelised taimed. Sul nii juhtuski.

Sul on akvas veel teod ja krevetid. Selgrootutele võib see ravim osutuda ohtlikuks. Minul omal ajal pärast ravikuuri surid kõik krevetid maha.

Vene, soome ja muu keelne sera omnipur'i õpetus on siin. :)

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
 Teema pealkiri: Re: Viga ravimisel
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 12, 2013 10:49 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Okt 10, 2012 06:28
Postitusi: 76
Pildid: 15
Asukoht: Tartu
Minu 3 vikerkalal oli ka selline haigus, mokad valged ja mõnel isegi suurem ümar valge mügar aga seen see ei olnud, pigem bakteriaalne. Kuna mul on taimeakvaarium ja ka palju krevette, siis ravisin neid kolme eraldi väiksemas akvaariumis Sera bactopur direct-ga, aitas ühe kuuriga. Lasin veel nädal aega neil eraldi olla ja panin nad siis tagasi, andsin lisaks kõigile ka vitamiine. Suures akvaariumis tegin hoolikat põhjasifoonimist ja veevahetusi. Ülejäänud kalad suures akvaariumis haigusilminguid ei näidanud ja ei jäänud ka hiljem ning teised 3 ka juba kuu aega ilusti suures ja terved. Olen siis lisanud neile vitamiine aegajalt.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Viga ravimisel
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 12, 2013 11:39 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 27, 2008 05:51
Postitusi: 685
Pildid: 1
Asukoht: Rapla
Ilmselt oli vikerkala jah ostes haige kuigi ma tähele ei pannud. Või lõi haigus seoses trantspordist tekkinud stressiga lihtsalt välja.

Hetkel õnneks ühelgi teisel kalal haigusnähte ei ole. Aga vikerkalal saba ja mokk veel haige, pilt pea-aegu sama kui fotol. Ei taha suurt akvat rohkem mürgitada (krevettidest sain juba lahti, järgmised oleks ilmselt teod. Eile veel killrtigu roomas). Pean vist kah avarii akva appi võtma. Proovin siis Sera bactopur direct`. Ja proovin värskendada siis vene keele oskust. See ununes hetkeks hoopis!

Või oskab keegi öelda, kas soolavann on effektiivsem?

_________________
250l, 60l, 54l


Üles
 Teema pealkiri: Re: Viga ravimisel
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 12, 2013 03:46 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Ärtu, assa jumal, nii et kõik krevetid andsid sul otsad ja kulgesid parimatele jahimaadele. :shock:

Huvitav, et see ravim andis ikkagi neile kabelimatsu. Kuigi minu teada polnud selles ravimiõpetuses kirjas seda et see on ohtlik selgrootutele. Mõnel ravimil on juba õpetuses hoiatus et on eluohtlik selgrootutele. Tundib et krevetid on ikkagi tunduvalt õrnemad kui seda on teod.

Minu arvamuseks on et mine parem algse ravimiga edasi, poleks vaja hakata kokku miksima erinevaid ravimeetodeid.

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
 Teema pealkiri: Re: Viga ravimisel
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 12, 2013 05:14 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 27, 2008 05:51
Postitusi: 685
Pildid: 1
Asukoht: Rapla
Jah krevettidega on vist lõpp. Muidu jalutasid massiliselt taimestikus, kivide vahel, akva nurkades, mõni suurem ja jultunud tüüp lausa avalikult. Neid oli pidevalt näha, aga nüüd olen pühapäevast saati vaid ühte krevetti näinud.
Ehk mõni kusagil on veel, etasurkonda taastada, aga kahtlane.

_________________
250l, 60l, 54l


Üles
 [ 6 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver