Pakuksin välja et hetkel polegi teil kõige suurem probleem teada saada mis konkreetne haigus teil kalu tapab vaid teada mida edasi teha. Kõige selle põhjal mida te oma akvaariumist kirjutanud olete pakuksin välja järgmist:
1. Mõneks ajaks vähendaks või lõpetaks üldse igasuguse väetamise.
2. Muretseks 10-20L plastikust joogivee kanistri ja kasutaks seda vee hoidmiseks enne vee vahetust- so. kasutaks ainult 4-5 päeva seisnud vett ilma igasuguse keemiata ja konditsioneeriteta.
3. Veevahetusi teeks lähikuudel plaanilislt 10% iga 4-5päeva tagant. Hiljem ehk ka harvemini.
4. Muretseks korraliku luubi et kalu ja taimi lähemalt vaadelda. See on oluline, palju detaile näeb alles lähemal vaatlemisel. Kaladel on tervise head indikaatorid uimede seisukord ja üldine värvumus. Mistahes stressi korral (kui muud stressifaktorid nagu kalade mittekokkusobimine, varjupaiga puudumine vms. on välistatud) võib teha plaanivälise 10% veevahetuse ja mõelda stressi põhjuste kõrvaldamisele. Kalu ja taimi vaadeldes õpime neid tundma ja seeläbi märkame ka väiksemaid muutusi. See omakorda võimaldab meil kogemuse korral ennetavalt reageerida. Kalade käitumise jälgimine ei vaja küll luupi ja on sedavõrd ensestmõistetav et ei hakanud seda eraldi esile tooma.
5. Põhja sifooniks esialgu väga kergelt ja pindmiselt.
6. Muretseks mõned kiirekasvulised taimeliigid kui veel ei ole.
7. Kui veel ei ole, lisaksin lähikuudeks keskmise tugevusega aereerimise õhupumbaga. Lisaaereerimine aitab välja kujuneda stabiilsel mikroflooral. Hiljem kui akvaarium on stabiilne ja taimestik piisav ja välja arenenud, võib õhupumbaga aereerimise akvaariumist isegi eemaldada. Taimed eraldavad piisavalt hapnikku.
8. Ostaksin kvaliteetseimat kalatoitu mida antud liigile saada on. Selleks peab lugema veidi välismaiseid foorumeid ja tegema valiku saadavuse põhjal. Olen tellinud eksootilisemaid toite ka ebay vahendusel. Mitmekesine ja kvaliteetne toit on väga oluline kalade tervise seisukohast.
Asjatundjatel ja aretajatel on mitmekülgse toidu valik isegi number üks teema. Sedavõrd tähtis on õige toit. Õige toitmine (kui palju ja kui sageli) on omaette teema, seda peab mõni asjatundja konkreetselt juhendama vastavalt konkreetsele toidule.
9. Kalad pole veel kogu akvaarium. Ise soovitaksin teil lasta sel akvaariumil vaikselt oma elu edasi elada isegi kui kõik kalad esialgu surevad. Vähehaaval lisaksin mõne teo, hiljem mõne kreveti. Kaugemas tulevikus lisaksin kalu vaid 1-2 haaval. Hea oleks plaanida akvaariumi mingit kindlat biotoopi silmas pidades ja luua optimaalsed tingimused kaladele ja taimedele. See polegi nii ensestmõistetav ja lihtne.
Need on vaid mõned mõtted mis ei pretendeeri tõele. Teistel akvaristidel võivad olla teised soovitused. Loodan et erinevad arvamused mahuvad kenasti koos eksisteerima. Kalade haigused on väga keeruline teema ja midagi arvata raske ilma laboratoorse kinnituseta. Üks väga hea ülevaade kalade haiguste temaatikast asub siin:
http://rainbowfish.angfaqld.org.au/Disease.htmKirjutatud küll vikerkalu silmas pidades aga vast kohaldatav suures osas ka teistele liikidele. Teema on jagatud mitmesse artiklisse ja artiklite menüü asub vasakul. Edu!