Tegemist on kala kehapinnale kinnituvate pisikeste parasiitidega, kes levivad taimede, kalade, akvaariumiveega ja kõikide muude ühest akvaariumist teise ülekantavate asjadega.
Peiteaeg on enamasti 2-3 ööpäeva, mis sõltub parasiidi elutsüklist, mis kestab ca 72h. Sellest esimese u 24h jooksul on parasiit tsüstivormis ja peitub enamasti akvaariumi põhjaosas, järgmise 24h jooksul on tsüstist arenenud ringiujuv vastne (nakatumine toimub tavaliselt just selles faasis, samuti mõjuvad ravimid üldjuhul ainult ujuvfaasis vastsetele), järgmise 24h jooksul on parasiit leidnud endale peremeesorganismi ja püsib selle kehale kinnitunult, et toituda. Tsükli pikkust mõjutab veetemperatuur - mida kõrgem temperatuur, seda kiiremini tsükkel läbitakse.
Miks on vahel nii, et haigus lööb välja siis, kui kokkupuudet teise akvaariumi ega ühegi potensiaalse nakkusallikaga ei ole? Pinnases peituvad tsüstid võivad jääda nn. uinuvfaasi ja ei arene vastseteks, kui tingimused selleks on ebasobivad. Sellised tsüstid võivad säilida kuid ja sobival hetkel arenevad vastsed välja. Nii, et mannatera võib tabada ka sellist akvaariumit, mida see loogikareeglite kohaselt tabada ei tohiks.
Mida teha, et mannaterahaigust vältida? * loodusest toodud dekoratsioonid ja kivid tuleb läbi kuumutada vähemalt 80C-ni. * vältida tuleks kuumutamata pinnase üleviimist ühest akvaariumist teise, eriti, kui eelmises akvaariumis on kunagi mannaterahaigust esinenud (tsüstide üleviimise oht). * vältida tuleks transpordivee kallamist akvaariumisse koos kaladega * väga soovituslik on uusi kalu hoida vähemalt nädal karantiiniakvaariumis enne, kui need põhiakvaariumisse pannakse * uued taimed tuleks enne akvaariumissepanekut kerges kloorivees või vähemalt voolava vee all üle loputada.
Mida teha kui mannaterhaigus kordub? * peale ravikuuri tuleb alati hoolikalt läbi sifoonida põhjapinnas, et eemaldada võimalikult palju tsüste, mis võivad olla säilinud. See võib olla raskendatud, kui akvaariumis on mulla- või substraadipõhi - sellistes akvaariumites tuleks pigem tõsisemalt jälgida haiguse ennetamist. * kui haigus on juba avaldunud, tuleb ravi alati vastavalt juhendile lõpuni viia, isegi kui kalad on juba näiliselt tervenenud. Kui ravi ei viida korralikult lõpuni või tehakse ettenähtust väiksema ravimikogusega, ei pruugi mõju parasiitidele olla surmav ja parasiitidel võib välja areneda ravimiresistentsus (parasiidid ei ole enam sellele ravimile tundlikud).
|