Maria kirjutas:
mõtle ise: kalade väljaheited,toidujäägid, lagunevad taimeosakesed on sinu akvaariumis aasta otsa,enne kui sa need sealt välja roogid - nitriitide, nitraatide ja ammoniaagi konsetratsioon saavutab aga mingil hetkel kriitilise piiri.aurustub ainult puhas H2O.oma elamist koristad sa ikka tihedamini kui 1 kord aastas?
Mitte päris nii. Nitriti ja ammoniaagi akumuleerumist sel kujul vaevalt et on võimalik saavutada, vähemalt pikemas perspektiivis mitte sest neid ümbertöötavate bakterite koloonia kasvab proportsionaalselt jääkainete hulgaga - seega kui elanike arv kasvab äkiliselt siis on võimalik kõrged hetkeväärtused kuid pikema aja jooksul olukord stabiliseerub. Peale selle kasutavad ka taimed otse ammoniaaki ja nitritit kaitstes seeläbi ka kalu.
Ehk siis ammoniaak ja nitrit töödeldakse vast ikkagi kõik ümber, kui keegi suudab praktikas testidega tõestada muud olen muidugi valmis uskuma.
Küll aga on võimalik nitraatide akumuleerumine kui nende lisanduv hulk ületab taimede poolt tarbitavat hulka (üks kodanik just hiljuti sai näidud mis jooksid lausa testi skaalast välja).. Walstad oma low-tech akvaariumites teostab osalist veevahetust kord poole aasta tagant ja pole vähimatki probleemi, siin on oluline just tasakaal - kui kalu on liiga palju siis tekivadki probleemid. Tean ka üht eestimaist akvaariumi kus tehakse osalist veevahetust kord aastas ning pole ka probleemi (tõsi, seal lisatakse aurustunud vee asemel juurde destvett, mitte kraanivett nagu Walstad teeb; taimedele vajalikud toitained jõuavad aga vette kalatoiduga samamoodi nagu Walstadil). Need tavapärased hooldusrutiinid etteantud protsendiga veest mis tuleb vahetada on nagu paraja varuga kindlustus, kui akvaariumis puudub tasakaal ning nitraadid akumuleeruvad siis regulaarne veevahetus hoiab asja kontrolli all. Kui aga on soov täpselt teada millal on õige aeg vett vahetada siis selle tuvastamiseks on parim vahend nitraatide (NO3) test. Aga algajatele selliseid eksperimente kindlasti ei soovitaks, kuni pole toimuvast täit pilti (ja ka siis on regulaarne testimine vajalik) on regulaarne veevahetus väga soovitav!:!:
Teistpidi ka kraanivees on taimedele vajalikud toitained (tõsi, kontsentratsioon on madal) ja on võimalik edukalt pidada taimeakvaariumi ilma kaladeta ning väetamata teostades ainult regulaarset veevahetust (ntx minu andmetel Kadriorust Pjotril on just selline uhke taimeakvaarium).