foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 9 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Oskarid lagunevad
PostitusPostitatud: Pühapäev Okt 18, 2009 09:30 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Mai 14, 2009 05:25
Postitusi: 7
Asukoht: Tallinn
Tere

Mul on pikka aega olnud mure Oskaritega ja abi ei ole veel saanud. Kirjutasin viimati mai kuus ja siis oli teemaks Green Terror ja tema lahti jäänud suu ning punnsilmsus. Soovitatud ravid ei andnud tulemust ja kala suri. Augusti keskelt hakkasid hädad kiusama Oskareid. Esmalt tulid näopiirkonda aukude taolised süvendid ja selja uimed läksid järjest katkisemaks. Siis arvati, et tegu on auguhaigusega ja raviks läks kahele oskarile peale Spirohexol. Ravi ei toiminud ja asjad läksid hullemaks. Kuna üks oskar (kes ennem tõsisemat haigestumist muutus ka agresiivsemaks) jäi akvaariumis ühele kohale ulpima, siis soovitati kalu näidata Tatari loomakliinikus. Seal arvati peale analüüse, et tegu võib olla vere mürgitusega ja soovitati panna peale antibiootikumi ravi (tabletid loomakliinikust), mida tegin kahele hullemas seisus olevale oskarile. Üks oskarist ei võtnud ravist vedu ja hakkas lagunema (soomused uimed lagunesid küljest) ja kala suri. Teine oskar stabiliseerus. Samal ajal tegin Spirohexoli ravi teisele kahele oskarile kelle olukord ei olnud veel eriti hull. Peale ravi kalade seisund just kui stabiliseerus (ei paranenud ja ei läinud ka hullemaks) Paar nädalat tagasi hakkas olukord jälle halvenema. Eelmise nädala alguses tegin kolmele järele jäänud oskarile Furanoli ravi. Ravi järel oli olukord veelgi halvenenud. Hetkel on kalad suures akvas tagasi ja tundub, et kohe kohe sureb järgmine tiiger oskar ja ei näe ka teistel pääsemise võimalusi.
Pildid kaladest on siin: http://nagi.ee/photos/metskats/sets/232753/
Tiiger Oskar on kõige halvemas seisus (Suri ka Tiiger oskar) Ennem viimast ravi oli kala ka vahepeal põhjas kergelt külili ja ahmis, praegu on ta pigem pinnal, nina veepiiril ülespoole ja lõõtsutab, sööki enam ei võta.
Ühel Punasel Oskaril on küljeuimes ovaalne ava, mis ei parane ja teise punase oskari olukord halveneb iga päevaga.
Kas on olemas kindlat ravi ka, mis neile võiks aidata või on parem piinad lõpetada?

Akvaarium on 1000L
Kaladest on 3 Oskarit, 2 Pterygoplichthys gibbiceps ja 2 nuga (Teiste kaladega kõik ok)
Vee parameetrid on järgmised:
NO2 - 0
NO3 - 10-15
GH - 8
KH - 6
PH - 7,4
Temp - 26-27
Vett vahetan 2 nädala tagant 30 %
Akvaariumil on 2 filtrit koos veesoojenditega
Korralik õhutus
Ravi teen eraldi akvaariumis

Risto

_________________
Risto


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Okt 18, 2009 09:47 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
millist antibiootikumi ja millises doosis sa kasutasid? foorumikasutajal lyy on analoogne situatsioon oskaritega, tema konsulteerib praegu Priit Päkaga maaülikoolist, äkki võtad temaga kampa. kui ükski ravim ei ole praegu mõjunud, siis ma ei oska samuti seisukohta võtta, sest selleks, et ravida, tuleb leida algpõhjus, mida ravima hakata.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Nov 02, 2009 11:25 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Mai 14, 2009 05:25
Postitusi: 7
Asukoht: Tallinn
Tere jälle

Annan infot, mis vahepeal toimunud ja palun ka abi ravimi leidmisel.
Järgmine halvas seisus Tiiger Oskar suri ja viisin selle Tatari Loomakliinikusse lahkamisele. Lahkamise tulemusena leiti, et kaladel on kallal seenhaigus nimega Istiofoonus (kirjapilt ei pruugi 100% õige olla) See ei pidanud tava ravimitele alluma ja raviks sobilik preparaat pidi olema Hexahex nimelised tabletid. Kus kohast seda ravimit saada ei osatud öelda. Kas keegi oskab selle kohta infot anda?

Kui nüüd järgi mõelda, et kus see asi võis alguse saada, siis meenub, et kui Oskareid (2 Tiigrit ja 2 Punast) ostsin siis mõlemal Tiigril olid seljauimest tükid väljas, milledel kergelt valkjas serv (Lisasin ka esimese pildi albumisse, mis tehtud kui kalad ostsin , selja uimes 2 ava). Kalakese poes öeldi, et see on kaklemisest ja sellistel väikestel kaladel paraneb see kiiresti ära. Paranemise märke need muidugi ei ilmutanud. Tiigrid on nüüdseks surnud ja punased halvas seisus. Kus juures ka ühel paremas seisus oleval punasel Oskaril tekkisid seljauime analoogilised avaused.
Tatari Loomakliinik pakkus, et ravi eraldi akvaariumis võib kesta ligi 2 kuud. Samas on see seen ilmselt ka filtrites, põhjakruusas jne. Ehk ka uute kalade võtmisel jääb oht, et kas nende imuunsus süsteem peab sellele vastu või nakatuvad ka nemad. Palja läbipesemisega ei pidanud sellest seenest lahti saama, vaja miskit kangemat ainet.
Mida kogenenumad soovitavad selles olukorras teha? Kas püüda teha läbi see pikk raviprotseduur ja loota, et uutel kaladel ei tekki seda haigust või on olemas mingid ained, millega kõik ära pesta, et seenest lahti saada ja alustada kõigega otsast peale?

_________________
Risto


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 03, 2009 12:18 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
ichthyophonus on õige kirjapilt - kas see diagnoositi laboratoorselt või ainult lahkamisel siseorganite välise vaatluse põhjal?

Tetra HexaEx on see ravim, mida sulle soovitati aga see ravim ei ühti diagnoosiga. HexaEx on Hexamitinae perekonna parasiitide raviks kasutatav ravim. Selle perekonna parasiitide poolt põhjustatud haigusnähud sobiksid küll sümptomite poolest, ent kui diagnoosiks on laboratoorselt SEEN, siis HexaEx ei toimi. HexaExi saad muidu igast teisest Tetra toodetega kauplevast kalapoest. mina nähtu puhul julgen väita, et tegu ei ole heksamitoosi sümptomite avaldumisega.

Kas sa Lyyga võtsid ühendust? või Lyy, kui sa juhtud lugema, kas Päkk on selgust toonud, milles viga on?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 03, 2009 03:18 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Mai 14, 2009 05:25
Postitusi: 7
Asukoht: Tallinn
Tere

Seda seent diagnoositi laboratoorselt. Testi viis läbi AlekseiTurovski. Seega diagnoos haiguse osas on tõenäoliselt õige. Küll aga ravim võib olla küsimärgiga.
Millist ravi sellise haiguse korral oleks mõistlik kasutada?

Ps. Ly-ga suhtlesin ja saatsin teema kirjelduse ka Päkkale aga vastust ei ole saanud.

_________________
Risto


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 03, 2009 05:47 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
hmm.. kui laboratoorselt, siis ei ole diagnoosis kahtlust.
lugesin siit ja sealt, alustuseks pead tõstma oma vee karedust ja temperatuuri. vee kareduse tõstmiseks sobib JBL AquaDur plus, karbonaatkaredus (KH) oleks sul vaja ajada esialgu kuskil 12-14 pügala peale. vee temperatuur tõsta 28-30Cni. siis sisse JBL Fungol koos Ektol cristaliga (vastavalt juhendile). anna siis 4-5 päeva pärast märku , kas läheb paremaks. lisavitamiinid ravikuuri ajal ja peale seda 2 nädalat ei teeks ka paha.

muide, lugesin su jutu otsast peale jälle sõna-sõna haaval läbi, sa oled ju juba proovinud heksamitoosivastase ravimiga (JBL Spirohexol, sama toimega on sulle soovitatud HexaEX), seega ma arvan, et seda kindlasti ei ole mõtet katsetada.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 05, 2009 01:43 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Mai 28, 2009 11:32
Postitusi: 109
Asukoht: Tartu
Kiirel pilguheidul jäi silma selline lk http://www.aquarium-pond-answers.com/20 ... -fish.html kus soovitati lisaks temp tõstmisele ka UV sterilisaatorit ja ravimitest nt metüleensinist ning malahhiitrohelist, mis ilmselt on eelpoolsoovitatud seenerohtudes ka sees.
Olulisim aga on see, et need vahendid aitavad loodetavasti siis takistada seene levikut seni haigustunnusteta kaladele. Haigustunnustega kalad tuleks tingimata teistest eraldada. Kui nad peaks paranema, peab meeles pidama, et seen jääb nende kehasse alles ja võib elutingimuste halvenedes taas välja lüüa. Nakkusohtlikuks võivad osutuda ka haigetega kontaktis olnud kalad. Seetõttu peaks vältima nende ja ka terveksravitud kalade edasimüümist või kinkimist.
Tegelikult on tegemist väga ebameeldiva haigusega, mis kirjanduse põhjal ravile eriti ei allu. Seent potentsiaalselt kandvatele kaladele tuleb katsuda tagada hästi optimaalsed elutingimused, sel juhul võib loota, et haigus ei löögi kunagi välja.
Akvaariumi sisustuse ja inventari desinfitseerimiseks on soovitatud ka kanget kaaliumpermanganaadilahust, samuti keeva vett. Ma ei tea, aga võib-olla väga kange soolvesi või sügavkülmikus külmutamine ajavad ka asja ära.
Poodi tuleks kindlasti teavitada kaladel diagnoositud haigusest. Väga võimalik, et haigus on kaasa tulnud kasvandusest, kust kalad pärit.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 05, 2009 02:09 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
welda toodud lehel on nimekiri ennetavatest meetoditest, juhin tähelepanu sellele, et UV sterilisaatorit ei tohi kasutatada ravimitega koos.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 05, 2009 02:51 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Mai 28, 2009 11:32
Postitusi: 109
Asukoht: Tartu
Desinfitseerimisest veel, et mina isiklikult põhjakruusa jm mis kannatab keedaksin läbi ja filtri svammid ning plastikust esemed töötleksin mõne desinfitseeriva lahusega. Svammid võib-olla vahetaks üldse välja.


Üles
 [ 9 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver