foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 8 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Miks kalad surevad?
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 29, 2009 12:04 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Juun 04, 2009 05:06
Postitusi: 24
Asukoht: Pärnu
Aru ei saa milles asi, poes müüja juba laiutab käsi.
Lugu siis selline. Ostsin akva selle aasta aprllis 75l, kuldkalad, 1 ants, 2 gupit, 1 molli, vuntsidega põhjakas (nime ei tea) ja Hispaania ribivesilik. Varsti peale seda hakkasid kuldkalad üksteise järel surema (oli mingi seenhaigus), tegin küll ravi kuid ei midagi. Kuu aega ei ostnud sinna ühtegi uut kala (alles jäid kõik peale kuldkalade ja gupide, need olid akvast välja hüppant). Umbes kuu hiljem ostsin sinna 4 skalaari, 2 guraami, 4 barbust. Siis hakkasid mingi nädala või paari pärast kalad surema. Kõigepealt suri 1 skalaar, siis guraamid ja 3 barbust (suremine oli 1 haaval, mõnepäevaste vahedega, barbused surid nädal, paar hiljem). Kahtlustasin, et äkki asi mingil põhjusel ribivesilikus ja panin ta eraldi mingil ajal kuid ei aidand see ka. Nüüd pooldeist kuud hiljem ostsin 2 barbust ja 2 mingit väikest kala (gupi suurused). Umbes paar nädalat tagasi suri 1 barbus (uus) ja paar päeva tagasi suri 1 skalaar. 2. uue barbuse värv läheb järjest heledamaks. Kaladel kes on ära surnud (va kuldkalad) ei ole välisel vaatlusel ega käitumisel midagi viga olnud.

Nüüdne akva (75l) seis.
2 skalaari, 2 barbust, 2 mollit, 2 tundmatut kala (gupi suurused), 2 antsu, 2 õuntigu ja vunts (põhjakas).
Filter mis on minu suurusele akvale mõeldud.
Vett vahetan umbes 1,5 või 2 nädala tagant 15l.
Temperatuur 24-27.
Testi tulemused (Sera 5in1)
NO3 - 50
NO2 - 0
gH - 10
kH - 8,0
pH - 8,0

Oleks väga tänulik kui keegi annaks nõu, milles küll asi? Poes ei osata ka enam nõu anda ja mina kui algaja ei tea ka mis teha, mõistus otsas juba
:cry: Kui tundub juba, et nüüd vist kõik OK (pole keegi ära surnud) kuu aega olnud, siis sureb ikka keegi ära :( Nüüd 1 skalaar imelik, ühe kohapeal, eile ei söönud ka, arvan et tema on järgmine :(
Elanikud kes on algusest peale olnud on 1 ants, 1 molli ja vunts.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 29, 2009 01:19 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
sul on akvaariumis tugev üleasustus olnud ja no3 on kriitilisel piiril (või üle selle, 5in1 test ei ole väga täpne). osta korralik no3 üksiktest ja hakka vett vahetama. kõigepealt 20% iga 3 päeva tagant niikaua, kuni no3 on alla 20mg/l (testid enne igat veevahetust ja peale veevahetust 24h möödudes). kui no3 normaalsuse piirides, siis edaspidi katsu kinni pidada intervallist 20-30% 1 x nädalas. skalaarid 75-liitrises on paha mõte, need kalad vajavad palju-palju suuremat akvaariumit. normaalne kooslus oleks kuskil 2-3 põhjakala ja pisike parveke väikesekasvulisi (2-3cm) parvekalu või 5-ne punt barbuseid.

suremise põhjus tõenäoliselt on no3 mürgitus ja üleasustusest tingitud stress. katsu vesi korda saada ja otsi skalaaridele uus kodu, siis peaks asi normaliseeruma. temperatuurikõikumine ei tohiks ööpäevas olla üle 1-2C.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 29, 2009 01:58 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Juun 04, 2009 05:06
Postitusi: 24
Asukoht: Pärnu
Mis teeb selle no3 akvas nii kõrgeks, kraaniveel on see 0-10 vahel? Mis on see normaalne no3 milleni ma peaks saama? Kas ma peaks kraaniveel seista laskma enne akvase panekut ja kui kaua oleks minu vee puhul hea?
Annan kraanivee andmed.
no3 - 0-10 vahel.
no2 - 0
gh - >10
kh - 15-20 vahel
ph - 8,4


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 29, 2009 11:24 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Veebr 16, 2009 01:47
Postitusi: 101
Asukoht: Tartu
Kraanivees vaevalt no3-e on. Seista tuleks sellel lasta küll, et gaasid väljuksid. Nagu maria juba ütles tuleb suuur NO3 kalade üleasutustest sest see tekib kalade väljaheidetest.
Mul on endal samad testid ja kui NO3 juba natuke roosakaksgi läheb panen kohe uue vahetusvee seisma...

_________________
150L - 2x39w
210L


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 29, 2009 11:33 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Juun 04, 2009 05:06
Postitusi: 24
Asukoht: Pärnu
No aga kui kaua sa veel seista lased?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 29, 2009 11:36 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
ailik kirjutas:
Mis teeb selle no3 akvas nii kõrgeks


NO3 on kõrge sest sul on akvaariumis liiga palju kalu. Umbes sama mis 20 inimest välipeldikusse kinni toppida - tulemus on suht sama. Nad sõnaotseses mõttes koolevad oma väljaheidetest tekkinud keskkonna tõttu. 75 liitrit oleks normaalne näiteks 2 kuldkala pidada või peotäis gupisid ja põhjakoristaja, aga kindlasti mitte nii suures koguses kui neid sina pead. lisaks on koos väga erinevad kalad. kuldkala on külmavee kala, kes tahab jahedamat või toatemperatuuril vett, skalaar on näiteks kala, kes tahaks natukene soojemat vett ja sooviks juba ühte soojuspulka akvaariumisse. Kuldkala võib muutuda aga väga loiuks ja haiglaseks tema jaoks liiga soojas vees.

Ma saan aru, et akvaarium on tore uus asi ja sinna tahaks panna hästi palju uusi kalu ja kõiki korraga aga püüa piirduda siiski vähemaga kui sul neid hetkel on. Less is more, as they say.

Skalaarid ei sobi samuti väiksesse anumasse, eriti kui neid on mitu. Skalaar on territoriaalne kala, kes tahab endale ruumi. Kuldkalad on aga erinevalt skalaaridest ja muudest pudinatest külmavee kalad, lisaks reostavad nad väga palju. Gupid on enamasti suht lollikindlad kalad, kuid kui sa ütled, et nad hüppasid sul akvaariumist välja, siis peab sealne elu ja olukord olema ikka hull, kui isegi gupi vabasurma läheb :(

Minu soovitus, et kalu enam ei kooleks - piirdu sellega mis sul hetkel on ja ära juurde enam osta. Läheb aega kuni akvaariumis taastub tasakaal. Sa saad sellest ise ka aru kui kõik paika loksub. 75 liitrises vaheta vett kord nädalas umbes 20%, sifooni kindlasti põhi läbi, et seal kiviklibu vahel oleva rooja kätte saab. Veevahetusega ei tasu muidugi liiale minna ja ära seda otse kraanist lase. Osta näiteks 20 liitrine ämber või 2 10 liitrist ja pane eelmisel õhtul juba vesi seisma. Üle öö seisnud vesi on juba päris Ok akvaariumisse lasta.

Kui akvaariumis on elanike tasakaal paigas siis muutub vesi jälle normaalseks ja kalad on ka terved ning vilkad. Selle tasakaalu saavutamisega peab aint veidi aega ja vaeva nägema :)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 29, 2009 11:47 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
kraanivees võib olla no3 vähesel määral, minul omal ajal vana torustikuga paneelikas tuli kraanist 5-10mg/L kohta.
eelnev vee seisutamine väikestes kogustes veevahetusteks ei ole vajalik, v.a. juhul, kui kraanivees on kloori (et see jõuaks väljuda) või kui see on väga kare (et sete jõuaks settida, alumist kihti veest sellisel juhul akvaariumisse ei kallata).

no3 "tekib" vette peamiselt kalade väljaheidetest ja roiskuvatest toidujääkidest ümbertöötlemise järel bakterite poolt. kui kalu on liiga palju, neid toidetakse üle või on veevahetused liiga harvad või ebapiisavas koguses, hakkab no3 kuhjuma ja kriitilise konsentratsiooni juures muutub kaladele ohtlikuks. no3 tekib tegelikult no2 ümbertöötlemisel nitrifitseerivate bakterite poolt ja iseenesest ei ole selle väike kogus akvaariumis üldse mitte halb, vaid näitab, et nitraaditsükkel toimib ja et toksilisem no2 töödeldakse ilusti ringi. alustavas akvaariumis, kus bakterkoloonia pole veel tekkinud, on probleem just selles, et pole kedagi, kes no2 ümber töötleks. seepärast ei ole kõrge no3-ga kunagi hea variant ka kogu vett välja vahetada, sest sellisel juhul hävivad ka kasulikud bakterid. vett tuleb vahetada väiksemates kogustes tihedama intervalliga, niikaua, kuni no3 on langenud normaalse tasemeni, mis on kuni 20mg/L kohta. edaspidi peaks korrapärased veevahetused asja iseenesest kontrolli all hoidma.


Viimati muutis Maria, Kolmapäev Juul 29, 2009 11:48, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 29, 2009 11:47 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Juun 04, 2009 05:06
Postitusi: 24
Asukoht: Pärnu
Täpsustaks natuke, oled asjast valesti aru saanud või väljendasin mina ennast valesti. Kuldkalu mul pole juba ammu, nendega olid koos 1 molli, 2 gupit ja põhjakad. Skalaarid ostsin u paar kuud tagasi, kullad olid selleks ajaks ammu surnud.
Hakkan siis nüüd tegutsema, loodan et saan vee paika.
Suur tänu teile abi eest :D


Üles
 [ 8 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver