23C on tegelikult täitsa ok veel. kuni 24C on kuldkalalistele lubatud. 6 kuldkala on 120l peale küll tera liig aga samas ma pole ka päris nõus, et miinimum on 50L ühe kala peale. 50L võiks olla miinimum siis, kui see kala elab üksinda 50-liitrises akvaariumis. nii 4 kuldkala + paar põhjakat on 120L peale üsna mõistlik, see teeb siis umbes-täpselt 30L kuldkala peale, põhjakatele loeb üldjuhul rohkem põhjapindala, kui litraaz. mis puutub veevahetusse, siis seda on liiga palju. kuldkalade puhul võiks küll vahetada pisut suuremas koguses, kui harilikult troopiliste kalade akvaariumis aga üle 1/4 see kogus siiski olla ei tohiks.
üks põhjus, miks kalad võivad surra, on see, et akvaariumis ei suuda välja areneda kalade eluks vajalik vee bakterkooslus, kuna veevahetustega viid sa bakterid pidevalt akvaariumist välja ja nädalaga ei suuda need nii palju paljunedagi, et kaladele piisaks. teiseks põhjuseks üsna kindlasti on stress, mis nii suurte veevahetustega alati kaasneb. looduses ei vahetu kunagi vesi nii, et pool järve jookseb veest tühjaks ja siis sajab pool taevast tagasi. ikka tasapisi käib see protsess ja kuna akvaarium on tehislik miniatuurne ökosüsteem, siis kahjuks ei saa seal väga teistmoodi talitada. kolmandaks põhjuseks võib olla hapnikupõletus, mis tekib suure hulga väske vee lisamisega akvaariumisse ja mis kahjustab kalade kehapinda kaitsvat limakihti. võrreldav on see inimese puhul nt. põletusega. nendest kahjustatud kohtadest on aga haigustekitajatel lihtne kala organismi pääseda. ühesõnaga arvan asja veevahetuste taga olema.
mis nüüd edasi teha võiks on kõigepealt sabad korda saada. arvatavasti on tegu bakterinfektsiooniga, nii, et mõni bakterivastane ravim akvaariumisse (nt. jbli ectol fluid vms.), teed pakendil näidatud koguses ja ajavahemikus ravi läbi, seejärel topid 150g koti aktiivsütt filtrisvammide asemele (filtrisvammid eemalda ravi ajaks filtrist, kui sul on juweli akvaarim, siis must svamm viska üldse minema) ja filtreerid 48 tunni jooksul ravimijäägid veest välja. kui see tehtud, siis vaata oma filtrisüsteem üle. kui sul on ainult mehhaanilised svammfiltrid, siis osa neist tasub asendada keraamiliste makaronide või laavakivimiga, kus on kasulikele bakteritele soodne pinnas paljunemiseks, jbli filterstarti võiks kah filtrisse pista bakterkoloonia kiirema suurendamise otstarbel. edaspidised veevahetused kord nädalas 20-25% mahust.
koju muretse endale alustuseks jbl 5in1 test, näitab vähemalt ära, kui mingi parameeter väga paigast on. kindlamate tulemuste saamiseks võib hiljem üksikuid täpsema vahemikuga teste juurde osta, vastavalt sellele, mis parameetrid sul seal rohkem kõiguvad. ise kahtlustaks pigem, et NO2 on üle normi, kuna NO3 selliste veevahetuste juures vaevalt üle 20mg pügala tõuseb. aga mine sa kurja tea kah.
|