foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 10 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kalade saladuslik suremine
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 28, 2008 10:19 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Juul 26, 2005 04:51
Postitusi: 41
Asukoht: Tõravere, Tartumaa
Saabusin peale kahepäevast äraolekut koju ning avastasin, et akvaariumis on õige mitu surnud mõõksaba. Umbes 30-st on praeguseks surnud 8, võibolla on mõni juba ka jäägitult nahka pandud. Tänast kahte teise ilma minejat sai hommikul veel elavana jälgitud, neist jäi suhteliselt närb mulje.
Päeval oli üks neist põhjas ja hingas "lõõtsutavalt". Tunduks olevat nagu mingi mürgistus..

Kehvade parameetritega vee vastu räägib see, et 20+ mõõksaba ei näita hetkel mingeid niru tervise märke ning vee kvaliteedi suhtes nõudlike mustlaik-kiriahvenate (Archocentrus nigrofasciatus) paar koos maimuperega on ka hea tervise juures. Tegin just ka veevahetuse (ca viiendik vett), nitraatide sisaldus jääb 10 ja 25 mg/l vahele (test on JBL Easytest 5in1 :oops:). Harjasnina (Ancistrus xyz) ajas õhtul end kännupraost välja ning paistab ka hea tervise juures olema. Ükski elus olevatest kaladest ei paista "lõõtsutavat" või veepinnalt õhku ahmivat. Ka ei ole kindlalt tuvastavaid väliseid tõve märke - valgeid täppe vms, ükski sümptom ei viidanud üheselt Maria kirjutatud artiklis kirjeldatud tõbedele, sarnasust ei tuvastanud ka ühegagi "Akvaariumiomaniku käsiraamatus" kirjeldatud haigusega. Jälgin neid hoolega edasi.

Hetkel on ainsaks kahtlusaluseks kehva(?) kvaliteediga külmutatud surusääse vastsed. Enne kodust ära minekut andsin 30 täiskasvanud kalale sääsevastseid veidi rohkem ühest päevanormist, seekord siis 3 väikest kuubikut (tavaliselt saavad kaks, need kaovad üsna ruttu) ning muud toitu nad juurde ei saanud. Vaatasin, et mõned sääsevastsed olid veidi hallikad ning jäid veepinnale hulpima, korjasin need välja. Oletus on praegu selline, et osa kalu sõid riknenud(?) sääsevastseid ning see mõjus neile saatuslikult.

Oskab keegi mu oletuse peale midagi arvata? Või pakkuda mõnd muud diagnoosi?

---------------------------------
Täiendus akvaariumi kohta (muidugi loetakse õpetussõnu alles viimases järjekorras...)

Akvaariumi maht on 120 liitrit (miinus kruus, kalad, taimed ja känd, seega vett ehk 90+ liitrit), vett pumpab läbi väike sisefilter. Soojendi hoiab vett 24 kraadi juures, suvel on vesi temperatuur ca 25 kraadi, soojendi ei ole tükk aega sisse lülitunud. CO2 reaktor hetkel töös ei ole.
Vett olen vahetanud (eeskätt taimekasvu kiirendamise huvides umbes kord kahe nädala tagant, 20-30 liitrit korraga. Veevahetusel kasutan juba pea aasta pooleks kraanivett ja vihmavett (kogutud alati suure vihmaga, ca pool tundi kuni tund peale vihmasaju algust), ära auranud vee asendan ka vihmaveega.
gH on 10-12 (kraaniveel ~25)
kH ca 7-8 (kraaniveel jällegi poole rohkem
pH ilma CO2-te lisamata 7.5
NO3 on tavaliselt olnud suhteliselt nullis, sest akvaariumis on palju taimi (pool akvaariumit on džungel, teist poolt katab madal(am) ja hõredam Cryptocorynede "matt"). Peale mõõdukat rohimist ca 2 nädala eest on too JBLi test hakanud NO3 taset üldse näitama.

Akvaariumi asukad on sellised: täiskasvanud mustlaik-kiriahvenate paar + umbes 8 mõnenädalast (u. sentimeetripikkust) maimu. Üks suuremat sorti harjasnina, varem ca 30 täiskasvanud mõõksaba, kelle järelkasvu puudumise eest kandsid ahvenad tänuväärt hoolt.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 30, 2008 04:46 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
pakuks, et vee hapnikusisaldus on langenud mingil põhjusel. kas sa oled hiljuti toonud juurde uusi kalu või taimi? kasutad sa akvaariumis kraanivett või mingit muud päritolu vett? mingeid dekoratsioone loodusest, sh. taimi, kive, kände ei ole toonud?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 30, 2008 10:14 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Juul 26, 2005 04:51
Postitusi: 41
Asukoht: Tõravere, Tartumaa
Ei kedagi. Ainsad "uusasukad" on olnud külmutatud sääsevastsed. Viimasest veevahetusest oli ca 1.5 nädalat möödas. Veevahetuseks kasutan hirmkaredat kraanivett pooleks vihmaveega.

Peale kalade suremist vahetasin kohe 20 liitrit vana vett ning päev hiljem (st. eile) veel 30 liitrit. Praegu tundub, et surnud kedagi ei ole, mõnel mõõksabal tunduvad seljauimed servast nagu veidi räbaldunud olema, paaril kalal (üldiselt neilsamadel katkiste uimedega) on kehal suhteliselt suured hästi natukene tuhmimad laigud. Tundub, et nad on teistest ka õige pisut loiumad.

Just mõõtsin esimese, kohe peale kalade suremist tehtud, veevahetuse käigus toataimedele alleshoitud vett. Eeldusel, et pimedas ruumis lihtsalt ämbris seistes vee keemia ei muutu kahe-kolme päevaga oluliselt, on tulemused jällegi tolle JBL-i ribatestiga sellised:
NO3 - 25 ... 50 mg/l, pigem sinna ülespoole
NO2 - 0.5 ... 2.

Ilmselt sinna see koer maetud ongi, äraolekul juhtus mingi jama, mille tagajärjel toimus "nitraadi-nitritiplahvatus". Võimalik, et kalad ei söönud kõiki vahetult enne lahkumist antud sääsevastseid ära ning need läksid roiskuma. Ja juba üks surnud ning lagunev kala akvaariumis võiks üpris sarnase tulemuse anda. Peale kahte veevahetust on nitraadid 0 ja 10 mg/l vahel ning nitritite kohta ei näita test midagi.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Aug 01, 2008 03:20 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
on nüüd viimastel päevadel veel keegi surnud?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Aug 13, 2008 09:19 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Juul 26, 2005 04:51
Postitusi: 41
Asukoht: Tõravere, Tartumaa
Ei, peale suuremaid veevahetusi lõppes kalade suremine.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Aug 13, 2008 10:52 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
siis oli midagi ikkagi akvaariumis roiskumas. edaspidi, kui ära lähed, on lollikindel muretseda automaatsöötja.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Sept 28, 2008 12:34 
Akvarist

Liitunud: Reede Nov 02, 2007 12:30
Postitusi: 46
Asukoht: Tallinn-õismäe
Küsiks, et kuidas NO3 üledoosiga(100) kala suremine välja võiks näha.
Endal olnud pea 3 kuud 220l vett. Nüüd juba vast nädala jagu tagasi avastasin NO3 olevat 100, muidu oli pidevalt 0 (2kuud). Sai siis rahulikult vett siffoonida ja vahetada, varemalt peaaegu vett ei vahetanud, auranud vesi sai täidetud uuega ja 2kuu jooksul vast paar-3 korda sai 20 l korraga vett vahetatud, et natukenegi NOx tõuseks, arvasin seda taimedele hää olevat.
Nüüd siis täna vett vahetama taaskord hakates avastasin nädala eest ostetud mõõksaba surnud olevat ja mõne hetke pärast ka teise, mõlemad isased, kindlalt olin ma neid kui mitte hommikul siis eile õhtul kindlasti rõõmsalt ringi ujumas näinud, ka söögist võeti osa. Hommikul-lõunal välja õngitsetud isastelt oli keegi vist korraliku ampsu saanud, millest järeldasin, et nad äkki mingi võitlemise käigus liialt räsitud(muidu kehad olid terved, aga ühel saba juurest korralik umbes poolesendine fileetükk läinud ja teisel umbes sama suur lõpuse juurest) said. No selliselt ma seda veel lõunal järeldasin. Nüüd õhtul järsku kuulen mingi hull sulistamine käis akvaariumis ja mis ma näen 3as ehk ainuke emane mõksaba ka surnud(umbes nädala eest said nad koos 2isasega ostetud-poest, muuseas olid nad superkenad kollased(saba juurest veits oranzikad), mis teeb eriti kurvaks).
Ja see emane kelle viimasele suplusele peale juhtusin ?tõmbles? vee peal ja vahepeal ujus tagurpidi risti üle akvaariumi nii 20-30cm ja nii vahepealse peatusega mõned(2-3) korrad. Kas selline näebki välja NO3 mürgitus või peaksin ma nende suremises siiski mingit haigust kahtlustama? Isased sai võhiku silmaga üle käidud ja mingeid laike ei täheldanud ainukesena jäi see puuduolev fileetükk silma.
Emasel ei suuda samuti midagi iseäralikku leida ja fileetükki tal puudu pole.
Puuduolev fileetükk võis ehk tekkida siffoonimisel, sest ennem sifooni jõudmist ma surnud kalu ei näinud ja põhja siffoonimisel võisin teda nõnda äärega 'lõigata'.

Veeandmed lõunal 12 aeg, enne veevahetust(20l):
Ph:6.8 Kh:3; Gh:>7; NO2 0; NO3 100 C* 26
Veeandmed õhtul 23 aeg, pärast veevahetust(vesi seisnud ~10h)(-35l):
Ph:~7 Kh:3; Gh:>7; NO2 0; NO3 50 C* 25

Veeelukad hetkel: 2antsistrust, 2pärlguraamit, 2mollit+3paarinädalastjärglast, 2loormõõksaba, 3suurt õunatigu+1paarinädalane

Akvatehnikaks sisefilter, soojenduspulk ja termomeeter+ napilt valgustust(2*36)
Akvas elustaimed, hulga leiab vast pildilt.

Homme hommikul plaanis veel ~35l vett(12h seisnud) välja vahetada, kuna rohkemat pole hoida kuskil.

Ja küsimuseks siis, et kas mu segaselt kirjeldatud viimne ujumine võiks olla iseloomulik NO3 liigsusele- ei ole varem kalu õnneks suremas näinud!

Kui mu segasest kirjutisest midagi võimalik arvata on siis andke tulla:P

"Miks sa loll varem, peale NO3 tõusu kõvemat veevahetust ei teinud" kriitika võtan vastu kuna ega teab kui hele kriit ma pole tõesti :roll:

_________________
220L omanik(28.07.2k8):


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Sept 28, 2008 06:04 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
jah, sellised sümptomid on NO3 mürgitusele omased. kuna sul on akvaarium nii suur, siis ei ole põhjust alla 30% veevahetusteks lasta eelnevalt veel seista, kui sul just mingi üli-rauarikas või mingi muu väljasadeneva ühendiga vesi pole. see seisutamine ikka pigem väikeakvaariumiomanike kohustus.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Sept 28, 2008 07:10 
Akvarist

Liitunud: Reede Nov 02, 2007 12:30
Postitusi: 46
Asukoht: Tallinn-õismäe
Tänud Maria,
aga veel üks küsimus, eile selle viimase mõõksaba surma järel mõtlesin, et äkki saab teda kellegile näidata ja panin ta pooleliitrisesse purki, nüüd täna vaatasin, et kalla katab mingi valge kiht, kas kala võiks juba mingi 12h lagunema hakata? Või tuleks kahtlustada, et kala mingi haigus lisaks NO3 rohkusele vaevas? Nüüdseks on see valge kiht pealt ära tulnud ja kala paistab oma tavalist värvi olevat :roll:
Küsin eelkõige seepärast, et äkki on see täitsa tavaline, et kalalt mingi kord maha tuleb, esimese lagunemisena?

_________________
220L omanik(28.07.2k8):


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Sept 28, 2008 09:56 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
see on normaalne, valge kiht oli irduv limakiht, mis katab kõiki kalu.


Üles
 [ 10 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver