siin oli juba juttu kunagi hõbedast ja akvast.... Aga, hõbe, nagu ka enamik teisi metalle lahustub vees. Muidugi väga vähesel määral, silmaga pole vahet näha ka vist siis, kui aastaid hõbedat vees leotada... Aga hõbeda ioonid, mis vette satuvad nt hõbelusikast on desinfitseeriva toimega, st tapab pisilasi(bakterid, teised mikroorganismid). Akvas on nii häid kui halbu pisilasi, igal juhul pole kasulik neid sealt suvaliselt tapma hakata, sest võib nn biotasakaalu paigast nihutada. Seda, kui suurel määral üks hõbelusikas akvat desinfitseerib, ei oska kahjuks öelda, aga selle hõbeda toimega võiks arvata. (Vesi, eriti akvavesi, teatavasti pole lihtsalt H2O, vaid lahus, kus sisaldub erinevaid aineid lahustunud kujul, mõni neist ainetest ilmselt reageeribki hõbedaga, hõbe on küll suht inertne, st reageerib halvasti, kuid pisut siiski. Selle tulemusena satuvadki hõbedaioonid vette)
Hõbeda desinfitseerivat toimet täheldati juba vanas Roomas, kui sõjakäikudel millegipärast alati tavasõdureid suri erinevatesse haigustesse päris palju, kuid väejuhid ja muud tähtsamad tegelased jäid harva haigeks. Põhjus oli selles, et väejuhid jõid vett hõbepeekritest, aga vaesemad sõdurid savipeekritest...
Hõbedast kõrvarõngad on seepärast paremad, kui mingist mitteväärismetallist, et hõbedal on see desinfitseeriv toime ja ka seepärast, et hõbedaallergiat esineb väga harva(kui üldse)
Kõige ohutum on vast mingi kivike(aga mitte paekivi) raskuseks panna, kuigi ka tavaline lusikas või hõbelusikas ei pruugi sugugi ohtlik olla.
Kindlasti tasub akvas vältida vasest või pliist esemeid, need, õigemini nende ühendid on üsna mürgised. (vaske kasut. teatud juhtudel tigude tapmiseks, kuid ka kaladele ja taimedele on see kahjulik). Ka alumiiniumi ei tohiks akvas kasutada. _________________ 340l ja 100l troopilisi kalu
Viimati muutis Bioloog Külli, Kolmapäev Okt 26, 2005 01:01, muudetud 1 kord kokku.
|