Paar väikest küsimust kõigepealt.
Kas Sa lasid akvaariumil ennem kala ostmist "käia"? Mulle tundub nendest tehnikaküsimustest, et ei lasknud. Kui olemasolev kala elama jääb, ei peaks midagi juhtuma. Igaks juhuks võiksid soetada veetestid (nt. Ph, Gh&Kh, NO3 testid, mis on minu arust suht elementaarsed) ning siis testide tulemused teatada.
Milline on akvaariumi sisustus? Pinnakate, taimed jne.
Kas klaasilutsija võib olla selline elukas ehk
ancistrus (doliphocus)?
Kas ja kuidas Sa talle süüa annad? Klaasilutsijatele/põhjakoristajatele pole tavaliselt süüa vaja anda, kui neid just mitu pole, aga see on juba teine jutt:P
Tehnikast:
Soovitan tavalist mullitajat/filtrit mullidele, milleks on Hageni Elite799. Sellel on olemas selline rest, mis käöib pinnakatte alla. Filtreeriva osa moodustab mullide väljalasketoru otsa kinnitatav padrun (söefilter). Kasutan ise ning vahetan nii kaks korda kuus. Üks pakk milles on kaks padrunit maksab nii 25-30 eeku.
Soojendajaks on sobiv näiteks Hydori Mini Heater. Konkreetne soojendaja on küll 20 liitrile, aga kui Sul seal pinnakate jm kujundus sees on seal kindlasti alla 25 l vett. Selle soojendaja heaks küljeks on ka see, et seda saab pinnakatte alla panna. Praeguste ilmadega ilmselt seda veel vaja ei läheks... Ise kasutan seda siis, kui vee temperatuur langeb 20-22 kraadini. Temperatuuri jälgimiseks soovitan väikest akvatermomeetrit, mis üle 40 krooni maksma ei peaks (täpset hinda ei mäleta:P).
Lisaks, kui on olemas päristaimed, oleks vajalik valgustus. Seda, millist Sul täpselt vaja läheks, oskavad targemad kaasakvaristid paremini määrata. Lambipirn võiks olla aga säästupirn ja see võiks nii umbes pool päeva põleda ja seda just taimede jaoks, kaladel on suht savi milline valgus on.
Kaladest:
Gupid sobivad muidugi:)
Veel sobivad
Platydorased, Tetrad (neid on palju erinevaid).
Arvestada tuleks siiski umbes 1l=1cm kala.
Lisaks soovitan veel tigusid...Teod nimelt ronivad ökokatastroofi korral akvaariumist välja.
Uuri Miramise antud lehekülge ja küsi julgelt, kui veel abi vaja:D