Sissetöötamistsükli mõte on tekitada akvas normaalne ringlus kus kalade väljaheidetes olev ammoniaak töödeldakse kasulike bakterite poolt esmalt ümber nitritiks ning seejärel nitraatideks mis siis omakorda kas kasutatakse ära taimede poolt või taimedeta akvas eemaldatakse osaliste veevahetustega või mingil muul moel. Et bakterite kooslus tekiks on vaja ammoniaaki mis neile toiduks, ilma selleta võib akvat kasvõi aastaid käigus hoida ilma et bakterikolooniat moodustuks.
Ehk siis sissetöötamiseks on 2 varianti:
1) traditsiooniline kus pannakse sissetöötamise ajaks akvasse 1-2 kõvema tervisega kala (eluspoegijad sobivad hästi, kui neid kasinalt toita siis boonusena näksivad sissetöötamise ajal ilmuvaid vetikaid) kelle väljaheited siis sisaldavad bakterite toiduks ammoniaaki
2) kaladeta sissetöötamistsükkel kus lisatakse ise ammoniaaki,
http://www.google.com/search?q=aquarium ... ss+cycling abiks.
Sissetöötamise kohta asjalik jutuke ka
http://faq.thekrib.com/begin-cycling.htmlKaladega sissetöötamistsüklit on mõned pidanud kalade piinamiseks, tegelikult kui akvas on palju taimi siis ammoniaagi tase ei tõuse kuigi kõrgele, võib ju lisaks ammoniaagi ja nitriti testidega jälgida seisu ja vajadusel osalise veevahetusega olukorra päästa. Rohkete taimedega akvas mõnede akvaristide arvates pole mõtet sissetöötamistsüklist rääkidagi sest taimed tarvitavad ka otse ammoniaaki ja nitritit kaitstes sel moel kalu.
Loomulikult kui panna kohe palju kalu ja neid kõvasti sööta on ka probleemid platsis, kuna bakterite tekkimine nõuab aega siis kalade väljaheited akumuleeruvad ja kalad piltlikult surevad oma s... sisse.
Ja juba toimivast akvast vee või pinnase toomine kiirendab sissetöötamisprotsessi tunduvalt. Kalapoest saab ka bakteripreparaati kuid selle toime kohta on erinevaid arvamusi, tõenäoliselt sõltub seal palju säilimisajast (kaua need bakterid ikka seal topsikus elavad ilma algsele toidumoonale lisa saamata).
Ja sissetöötamistsükli pikkus varieerub sõltuvalt akva suurusest jpms. tõesti paarist nädalast mõne kuuni.