suislepp kirjutas:
Tere!
soetasime septembris Juweli 60 l akvaariumi, lasime enne kalade kojutoomist 2 nädalat veel (Pärnu kraanivesi) seista koos põhjakruusaga.
Nagu Ruta mainis, tulnuks ja tuleks ka praegu vett testida NH, NO2, No3 suhtes. Võimalik, et akvaarium polnud veel nö valmis ja see ongi kalade hukkumise põhjuseks. NH ja NO2 on kaladele väikesteski annustes surmavad. NO3 ei ole nii hull, kuid liiga kõrge ei tohi ka selle näit olla. NH ja NO2 peavad olema nullis ning NO3 näitama suuremat numbrit. See protsess võib aega votta ka rohkem kui kuu. Alles siis, kui NH ja NO2 paar päeva nullis olnud ning NO3 ikka kõrgel, on akva valmis. Siis tee suurem veevahetus (50-70%), et No3 alla tuua - NO3 näit peaks alati olema alla 50, parem veel kui alla 20. Ning siis alles võid kalad sisse tuua.
See viimane ports 10 kala korraga sisse, on liiga palju, see võis lüüa akva bioloogilise taskaalu paigast ära, põhjustades NH ja No2 tõusu ning kalade hukku. Korraga tuleks tegelikult sisse tuua sisse vaid paar kala (üksnes suure akva korral võib rohkem korraga tuua), siis oodata nädal-kaks ning siis uued 2 kala jne. Siis jõuab akva bakteriaalne kooslus kalade tekitatavate jääkainetega sammu pidada ning vee koostis ei halvene.
Ei saa muidugi välistada ka, et kaladel oli mingi haigus.
Vee temperatuur hoia akvas 24-25 kraadi peal. See kaladele üldiselt sobivaim.
Veevahetust tee iga nädal 10-50 % (jälgi, et juurdelisatava vee ja ava vee temperatuur oleks enam-vähem sama). Ja igakordsel veevahetusel lisa kindlasti ka Aquatani vm veekonditsioneeri - see eemaldab veest kaladele mürgised ained.
Kui filtrit puhastad, siis puhasta teda õrnalt vanas, äravisatavas akvavees. Kraanivee all tugev pesemine võib kõik kasulikud bakterid filtrishvammist hävitada.
suislepp kirjutas:
Kas lasta akvaarium veest tühjaks ja alustada algusest või siiski teha 50% veevahetus, nagu poest soovitati.
Enne ravi algust ja peale iga ravi lõppu tuleks kindlasti teha veevahetus 50 % ning seejärel kasutada vähemalt 24 tundi (võib kuni kuu aega) ka söefiltrit, see eemaldab ravimijäägid lõplikult. Sama söefiltrit ära üle kuu kindlasti hoia, kuna selle imamisvõime ammendub ning siis hakkavad kahjulikud ühendid akvasse tagasi lekkima.
Võid vabalt teha veelgi suurema veevahetuse - 70-80 %, see ei sega juba kujunenud heade bakterite (kes Su vee kvaliteetti aitavad korras hoida) toimimist - vees on kasulikke baktererid väga vähe, valdavalt elutsevad nad põhjakruusas ning filtri sisus.
Kuna paljud ravimid (sh Baktopur) võivad mõjuda akva bakteriaalsele kooslusele hävitavalt, siis tasub praegu eriti hoolega jälgida vee näitajaid (NH, NO2, NO3) enne uute kaladega asustamist.