foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 15 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: mona 200L
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 11, 2014 03:49 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Nov 06, 2014 03:06
Postitusi: 8
Tere,

Lugedes siin erinevaid algajate tegemisi, otsustasin, et kõige õigem oleks endast märku anda praegusel hetkel, kui minu valdusesse saabunud 200L (100x40x40) Juwel Aquarium alles garaazis seisab ja omale jalgu alla ootab.

Kui omale sain selle, ei omanud ma veel mitte mingisugust ettekujutust sellest, mis sinna sisse saab ja kuidas see kõik üldse välja nägema hakkab.
Nüüdseks olen siit ja sealt juba midagi natuke uurinud ja olen enda jaoks välja valinud enamvähem paigutuse.
Sooviksin, et põhi oleks mustadest või tumehallidest natuke suurematest kivikestest. Kahel pool äärtes asetsevate taimelavadega (nagu trepiaste). keskele ma peale põhjakivide rohkem midagi ei panekski, see oleks nagu lava siis, kus kalad saaksid end näitamas käia. lavade alla paneksin kivikeste alla mulda ka, et taimed paremini kasvaksid, keskele madalamale osale mitte. tausta sooviksin rahulikku pigem. mulle see erksinine eriti ei meeldi, mis akvaariumiga kaasas oli.

aga taimede ja kalade kohta ei tea ma veel mitte midagi. ja aega jagub mul maa ja ilm. soovin asja ajada võimalikult rahulikult ja kalasõbralikult. Sp nii vara endast märku anda otsustasingi..

Igasugused ideed ja muud põetused on väga teretulnud.

Ahjaa. Akvaariumi endaga on hetkel kaasas vaid soojenduspulk ja 2 pikka lampi, silikoon ja see jube erksinine taust.


Üles
 Teema pealkiri: Re: mona 200L
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 11, 2014 03:57 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 16, 2005 05:53
Postitusi: 1146
Pildid: 8
Asukoht: Harju/Tallinn
mona kirjutas:
200L (100x40x40)

Nende mõõtude järgi oleks tegemist 160l akvaga.
Filter on selline riistapuu mis oleks esimeses järjekorras vajalik


Üles
 Teema pealkiri: Re: mona 200L
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 11, 2014 04:18 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Nov 06, 2014 03:06
Postitusi: 8
Vabandust, kiiruga läks valesti. Õige on siiski 100x40x50cm.


Üles
 Teema pealkiri: Re: mona 200L
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 11, 2014 05:02 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Juun 24, 2014 07:35
Postitusi: 225
Pildid: 20
Asukoht: Kiili vald
Ma teen oma kastis kindlasti musta tausta, aga selleks peab olema väga hea valgus. Tausta saab kleepida ka matt kilega (nagu vannitoa aken, et keegi sisse ei näeks) ja selle taha paigutada valgusti -- saad ringi mängida erinevate värvide ja valgustega. Veel kasutatakse erinevat värvi plastikust taustasid, mis erineva nurga all annavad ilusaid effekte, aga jällegi on vaja taustvalgust.

Valgustorud vaata üle ja võibolla pead uued ostma, sest eelmised võivad vanad ja nö lahtunud spektriga olla. Samuti soovitan lampidele osta reflektorid (just soetasin endale ja sain kordades ilusama akva).

Saan aru, et sul pole veel filtrit. See on selline kahe otsaga asi -- ma vahel mõtlen, et võiks olla sisefilter mitte välisfilter. Välisfilter on ilus ja esteetiline ainult siis kui torud ja voolikud on ilusti paigutatud ja minimaalselt nähtavad, aga tihti on seda raske saavutada. Sisefilter seevastu on tavaliselt ilus ja konkreetne detail (musta taustaga tihti ühtesulav jupp).

Muld -- proovisin 30L mulla põhjaga akvaariumi... Ütleme nii, et alustavale akvaristile pigem peavalu kui rõõm. Ma otsin praegu pingsalt inertset põletatud savi baasil põhjapinnast ehk ilma toitaineteta. Pluss on see, et saab taimedega väga aeglaselt alustada ja alati akvaariumis ringi mängida. Tüütab ära, kalad pange, taimed välja, sifoonid põhjapinnase korralukult juurte jääkidest ära ja kujundad akva ümber. Positiivne on see, et inertne pinnas nagu JBL Manado muutub ajapikku kergelt toitvaks pinnaseks ja seda saab sisuliselt igavesti kasutada ja ümberkujundada. Toitainetega pinnas maksab kordades rohkem ja kaotab oma toime lõpuks ja muutub sisuliselt inertseks. Mulla põhjaga akvas ei saa peale esimest ehitamist midagi teha. Seda enam, et kui sul väga palju taimestikku ei tule, siis pole mullapõhja vaja. Muide ma olen näinud netis väga viisakaid anubiase akvaariumeid -- taimedeks ainult erinevad anubiase liigid, lihtsalt vaimustav (proovin leida pildid ja siia üles panna).

Edit:
Lihtne, aga väga ilus. Kui ma ei eksi, siis peaks olema 100% anubiase akva. Jätab kalade valikul palju ruumi, sest peaks vastupidama ka taimesööjate kaladega. Eks see ole maitse asi.

Pilt


Viimati muutis timofeje, Teisipäev Nov 11, 2014 09:07, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri: Re: mona 200L
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 11, 2014 06:36 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Aug 14, 2014 07:37
Postitusi: 75
Pildid: 6
kirjutan ka mõned mõtted mida ise paremini teeks kui uuesti saaks alustada.

põhjakruusa ma ei valiks väga jämedat,ma ise kahetsen et 10L 3-5mm kruusa peenikesega segamini panin. Oleks võinud pigem kvaliteetset peenikest kruusa pidanud panema. Olen hiljem peenikest juurde pannud aga hiljem põhjaga mässata on jube keeruline.
filtrit soovitaks enda kogemusest välist ja kindlasti topelt võimsusega ehk siis sinu puhul 400+ liitrit/h.
Filtri sissevool säti nii, et kaane august sööta saaks. Ma ei pööranud selle tähelepanu ning kaane ava sattus voolust kaugemale nurka ning kui augu kaudu sööta, siis jääb mul toit kõik ühte nurka. Viisakas on muidugi toitmise ajal filter üldse seisma panna aga alati ei viitsi :)
valgustuse torud peaks olema täispikkuses mitte nagu originaalis müüakse 1/3 akva pikkusest lühemad.

praegu rohkem pähe ei tule.

ahjaa selline kurb lugu juhtus ka viewtopic.php?f=13&t=34377


Üles
 Teema pealkiri: Re: mona 200L
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 11, 2014 08:01 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Nov 06, 2014 03:06
Postitusi: 8
Ma sealt algajate sammudest lugesin, et kaladel ei meeldi olla eriti teleka läheduses, mul seda valikut siiski kahjuks pole. Pean panema telekast 4m kaugusele (diagonaalis, mitte otse). Teine valik oleks panna esikusse, kust inimesed koguaeg mööda saalivad.
Filtri osas mul valikut pole, peab tulema sisefilter, kuna akvaariumi alus on laua tüüpi, mitte kapi tüüpi. St pole panna kuskile seda välimist osa.


Üles
 Teema pealkiri: Re: mona 200L
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 11, 2014 08:24 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Veebr 15, 2014 01:59
Postitusi: 261
Pildid: 1
Asukoht: Soome
Ma ei soovitaks ka isiklikult algajale mullapõhja. Sisefiltri eeliseks on ka see, et suvel on akvaarium jahedam kui välisfiltriga.
Liiva põhja peale pole mõelnud?

_________________
180l- 5 ancistrus 1 albiino, 6 Corydas Aeneus, 7 kribensis,gupid
60l- Hemichromis Lifalili maimudega


Üles
 Teema pealkiri: Re: mona 200L
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 11, 2014 08:48 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Juun 24, 2014 07:35
Postitusi: 225
Pildid: 20
Asukoht: Kiili vald
MarekN kirjutas:
Liiva põhja peale pole mõelnud?


Mul on liiva põhi, aga jälle selline kahe otsaga asi... Liiv on ilus ainult siis, kui ta on supper puhas. Mul on küll sellist liiva millelt ei paista sodi välja, aga kuna seda on väga keeruline sifoonida (tuleb vooluga kaasa), siis ikka ei soovita. Praegu poodides saadaolevatest asjades on kõige parem minu arvates JBL Manado.

Kui tahad liiva saada, siis saan niisama jagada nii heledat kui tumedamat. Üks on lätist ja teine eestist väga spetsiifilise meetodiga kaevandatud. Mul akvaariumis praegu nende segu juba 4 kuud. Taimedele meeldib ja kalad kah paljunevad...


Üles
 Teema pealkiri: Re: mona 200L
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 11, 2014 09:28 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Apr 25, 2014 02:07
Postitusi: 114
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn/Keila/Vasalemma
Ka Manado ja muud kergemad substraadid tulevad sifoonides kaasa. Algajana leian, et ka sellesse millegi korralikult istutamine pärast veega täitmist on päris keeruline. Ehk võiks kaaluda hoopis toitainepinnast alla (nt JBL Aquabasis Plus) ning sellele peale oma maitse järgi kas dekoratiivset kruusa kalapoest (nt JBL Sansibar) või ehituspoest (Silikaat).


Üles
 Teema pealkiri: Re: mona 200L
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 11, 2014 11:00 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Juun 24, 2014 07:35
Postitusi: 225
Pildid: 20
Asukoht: Kiili vald
alfa kirjutas:
Ka Manado ja muud kergemad substraadid tulevad sifoonides kaasa. Algajana leian, et ka sellesse millegi korralikult istutamine pärast veega täitmist on päris keeruline. Ehk võiks kaaluda hoopis toitainepinnast alla (nt JBL Aquabasis Plus) ning sellele peale oma maitse järgi kas dekoratiivset kruusa kalapoest (nt JBL Sansibar) või ehituspoest (Silikaat).


Vabandan, et ilusat teemat solgin, aga parem siis juba Manado kui liiv. Manado on siiski põletatud savi põhine poorne materjal, mis:
1) toimib filtrimaterjalina ja soodustab nitrifitseerivate bakterite teket
2) imab endasse toitaineid ja vabastab neid aega mööda taimede juurtele
3) on väiksema puistetihedusega (ehk omab suuremaid tühimikke põhjapinnase "tükkide" vahel) kui liiv, mis omakorda "mahutab" rohkem saasta, enne kui see päriselt nähtavaks muutub

Liiv on seevastu inertne materjal, mille poorsus seisneb ainult "tükkide" vahel olevates tühimikes. Põhjapinnasel on väiksem pindala, mille tulemuseks on vähem kasulikke baktereid ja ebapiisava vee läbivoolu tõttu (mis tekib tänu väiksele puursusele) võib pinnas hakata "mullitama" või vahetada värvi.


Üles
 Teema pealkiri: Re: mona 200L
PostitusPostitatud: Kolmapäev Nov 12, 2014 12:20 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Apr 15, 2014 03:58
Postitusi: 185
Pildid: 4
Asukoht: Harjumaa
mona kirjutas:
tausta sooviksin rahulikku pigem. mulle see erksinine eriti ei meeldi, mis akvaariumiga kaasas oli.

Minul on akvaariumi taustaks pandud merevaade - veealune merepilt, kus pole midagi peale vee. Kui ma oleksin paigaldanud selle "reeglite järgi" ehk kleepinud klaasile, oleks taust jäänud räigelt erksinine (sai proovitud). Kuna pilt on aga ainult nurkadest teibiga kinni, mitte liimi/vedelikuga klaasi küljes, on taust mahedalt tume.

_________________
...


Üles
 Teema pealkiri: Re: mona 200L
PostitusPostitatud: Kolmapäev Nov 12, 2014 03:05 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Nov 06, 2014 03:06
Postitusi: 8
Hommik!

Oleksin ma varem jõudnud, oleksin võinud kohe öelda, et liiva ma ei taha. Ei meeldi kuidagi.
Muld sinna põhja alla ei pidanudki olema 100% kindel tahe, pigem arvasin, et taimed kasvavad siis paremini, aga kui te väidate selle algajale liig olema, siis ma kuulan.
See JBL Sansibar tundub pildilt enamvähem, natuke ehk võiks tumedam olla, aga sellel Manadol on nii jube pruun värv, pildilt vähemalt tundub..
Ja see taust, mis kaasas on akvaariumiga, on juba lihtsalt niisama vaadates päris jube. Ma ei kujuta ette, kui sinna veel see akvaariumi valgus ja vee võimendus peale panna.. Mkm! Enne jätaksin juba tausta üldse panemata.
Oeh..Ma kõlan juba iseendale ka nagu ärahellitatud plikatirts, kellele mitte midagi ei kõlba :P Palun vabandust (A)


Üles
 Teema pealkiri: Re: mona 200L
PostitusPostitatud: Kolmapäev Nov 12, 2014 03:24 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Juun 24, 2014 07:35
Postitusi: 225
Pildid: 20
Asukoht: Kiili vald
Sansibar on kah tegelt liiv.

Väike video JBL Manado'st:
https://www.youtube.com/watch?v=YI57hnhV3ns


Üles
 Teema pealkiri: Re: mona 200L
PostitusPostitatud: Kolmapäev Nov 12, 2014 04:55 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Nov 06, 2014 03:06
Postitusi: 8
kas sellised kivikesed nagu siit pildilt näha, on ulmeline soov?

Pilt


Üles
 Teema pealkiri: Re: mona 200L
PostitusPostitatud: Kolmapäev Nov 12, 2014 11:40 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Veebr 15, 2014 01:59
Postitusi: 261
Pildid: 1
Asukoht: Soome
Ei ole, ilu on vaataja silmades. Kui ainult sellised kivid paned, siis on taimi raske istutada, pead kindlasti mingit peenemat kruusa alla panema, kui tahad taimi istutada.

_________________
180l- 5 ancistrus 1 albiino, 6 Corydas Aeneus, 7 kribensis,gupid
60l- Hemichromis Lifalili maimudega


Üles
 [ 15 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver