hpost kirjutas:
Suurus ei olegi tähtis.
Lihtsalt suurem nõuab vähem vaeva - aga siis kui on korralikult tööle hakanud.
Ise alustasin 16-se nanokuubikuga. Sellega oli tegemist ikka omajagu. Pisikese kasti tõttu pidi väga tihedalt hooldama, muidu kippus ikka roheliseks minema - taimed ja vetikad vohasid. Kalu sai ka mõne üksiku panna - lõpuks asutasid selle ikka krevetid.
Ei saa nõus olla - suurus siiski on tähtis. Kui keegi tahab hakata pidama oskareid või OK, kasvõi kuldkalu, siis 16 liitrine nanokuubik ilmselgelt ei sobi, eks ole. Ei saa öelda ka, et mida suurem, seda vähem vaeva - juba ainuüksi klaaspind, mida puhtaks nühkida, on ju suurem, vett on vaja vahetada rohkem jne. Suurem akva annab suurema vabaduse kalade ja taimede valikul ning suuremas akvas olev veemass annab pisut rohkem ruumi vigadele, ehk siis muudatused toimuvad aeglasemalt ja seeläbi on rohkem aega reageerimiseks.
hpost kirjutas:
Samas, ega suurt pole ka just teab mis lihtne hooldada. Oleneb mõõtudest aga litraaž peab ju mõõtudest kuidagi tulema. Kapi peal olev 50-60 cm kõrgusega akva juba nõuab põhja ulatumiseks korralikku vaeva
Põhja sifoonimine on ka tükk tegevust. Mida sügavam, seda ebamugavam seda teha on. Väga suurte/kõrgete puhul on vist lihtsam sukelduda
Ega suurem akva pea tingimata kõrgem olema. Enamasti on mõistlik akva kõrgus valida selline, et käega ulatub põhjas toimetama. Akva kõrgusest sõltub muide ka vajaliku klaasi paksus, mistõttu sama litraažiga, aga märgatavalt kõrgem akva tuleb kallim ja raskem. Lisaks jõuab kõrgemas akvas vähem valgust akva põhja taimedeni.
Põhja sifoonimine on aga teatud akvade korral muide üldse tarbetu.
Kui taimeakva põhi on kaetud ntx HC vaibaga, siis sifoonimisel võivad olla lausa ebasoovitavad tagajärjed.
Ehk siis suure akva plussid:
- suurem vabadus taimede ja kalade valikul ja akva kujundamisel
- pisut suurem eksimisruum, kuna muudatused toimuvad aeglasemalt
- efektsem vaatepilt
Suure akva miinused:
- suurem soetamiskulu
- suurem ülalpidamiskulu (soojendamiseks ja valgustuseks kulub rohkem elektrit, lisaks suurem veekulu)
- rohkem tööd puhastamisel, taimede kärpimisel ja ka veevahetusel, kui see pole automatiseeritud
- tülikam transportida ja ka elamises kohta leida
Nii et minu meelest optimaalne esimene akva on 80-120 liitrit, seda on lihtne transada ja paigutada, hind on mõistlikes piirides ning samas akva suurus ei hakka kohe ahistama kalade ja taimede valikul. Lisaks on sellist akvat ka suhteliselt lihtne ära müüa, kui osutub, et akvaristika pole enam huvipakkuv.