foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 11 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kui suur akvaarium?
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 21, 2014 11:46 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Juul 21, 2014 01:11
Postitusi: 7
Tere, mul on selline küsimus, et kui suur esimene akvaarium võiks või peaks olema?


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kui suur akvaarium?
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 21, 2014 12:44 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Apr 23, 2012 02:31
Postitusi: 95
Pildid: 1
Asukoht: Harjumaa
Mina alustasin (jaanuar 2014) 120l ja olen siiani rahul.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kui suur akvaarium?
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 21, 2014 12:46 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Mär 06, 2013 07:30
Postitusi: 152
Pildid: 3
Asukoht: Viljandi
Minu esimene akva sai alguse 2013 märtsis Juweli 125l. Ja nüüd eelmine kuu kolisin ümber 250l sse.

_________________
Juwel 125l---}Aquael 250l---} Juwel Rio 300 (350l)


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kui suur akvaarium?
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 21, 2014 03:57 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Apr 15, 2014 03:58
Postitusi: 185
Pildid: 4
Asukoht: Harjumaa
Valisin alustuseks 30-liitrise ja nüüd tõsiselt kahetsen - oleks pidanud kohe vähemalt 100-liitrise võtma. Seega usu mida teised ütlevad: 100+ on õige tee.

_________________
...


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kui suur akvaarium?
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 21, 2014 05:53 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Kõik sõltub ju ka võimalustest. Reeglina mida suurem akva, seda lihtsam on alustada - samas väga suure akva korral on esialgne kulutus ka suur ning ka koha leidmine ja sisustamine töömahukam. Pakuks et soovitav on 100-120 liitrit, hädapärast saab hakkama ka 80 liitrisega ning 60 on tõesti absoluutne miinimum (loe - ei soovita).
Soovitaks enne alustamist pisut ka lugeda, ntx viewtopic.php?f=21&t=25681 - hoiab ära suuremad apsakad.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kui suur akvaarium?
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 21, 2014 06:57 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 09, 2010 11:47
Postitusi: 3717
Pildid: 0
Asukoht: Pelgulinn
Mina alustasin 54-liitrisega. Olin siis nii loll algaja ja ei saanud miskitki aru, mis toimub. Ei taibanud vee kvaliteeti kontrollida ega midagi. Akvaristika foorumist polnud mul õrna aimugi. Akva poest ka miskit abi ei saanud, muudkui tõin sealt tasapisi kalu käivitamata akvasse juurde (olid mul seal mälu järgi vist üks skalaar, ancistrus, mõõksaba, paar mollit, ehk veel keegi). Ja surid nad mul ka järjest. Aga silmad ja soovid olid ikka tõeliselt suured. "Kalakesest" sain tuge, ja nii ostsin järgmiseks kärmelt 240-liitrise. 54-liitrine mul ikkagi ka käigus. Seal elavad Pleurodelis Waltlid (4 tükki). Ja neile tundub see väga sobilik olema. Kaladele alustamiseks soovitaksin kah ikka vähemalt 100 liiitrit ja ülespoole. Mulle kangesti meeldib Juwel 240-liitrise disain. Mu lemmik akva - kaas käib pealt korralikult ära ning lahe toimetada. Ja kui võimalik, siis ikkagi ka välisfilter hankida. Ise olin alguses skeptiline ja eitaval seisukohal, kuna toimis see komplektisoleva sisefilter ka täiesti hästi. Välisfiltriga lihtsalt filtri kasimist vähem.

_________________
KIIREMAKS kontakteerumiseks palun pöörduda OTSE privaatposti.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kui suur akvaarium?
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 21, 2014 10:58 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 04, 2014 11:30
Postitusi: 54
Pildid: 0
Asukoht: Tartumaa/Elva
Ise alustasin 180 L ja hiljem lisandus 60L.
180L alguses natuke raske, kuna see sisustamine pole lihtne muidu väga viis.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kui suur akvaarium?
PostitusPostitatud: Teisipäev Aug 05, 2014 08:10 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Aug 04, 2014 10:47
Postitusi: 49
Pildid: 0
Asukoht: Eesti
Mina olen sellisel arvamusel, et akvaarium peab olema plaanidele vastav. See ütlus, et 100+ liitrit on ainuõige valik ei ole IMHO (minu arvates) õige, kui ikka ei ole kindel kas viitsib jännata hiiglasliku akvaariumiga. Mõnele üldse meeldib ainult nö veealune aiamaa, kus saaks lihtsalt taimi kasvatada ja kaladest ei olegi huvitatud. :)


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kui suur akvaarium?
PostitusPostitatud: Teisipäev Aug 05, 2014 09:01 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Esimene akva võiks olla min vähemalt 180L.
Kui ma alustaksin uuesti siis valiksin min 250L. :)

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kui suur akvaarium?
PostitusPostitatud: Teisipäev Aug 05, 2014 09:27 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 05, 2008 11:44
Postitusi: 1359
Pildid: 20
Asukoht: Keila
:) ise alustasin 3l purgiga-ogalikkudega, siis osteti kauplusest ,,loodus,, mulle esimene akva mis oli 25L siis järgmise 40l ostsin juba ise, edasi ostsin 100l ja siis 200l -siis oli tuba akvasid täis ja hea olla :D
aga see ei ole mingi eeskuju,

isiklkult arvan ka et 80-120l on alustuseks OK.

Aga kõik sõltub kellele ja milleks....näiteks väga noorele kalahuvilisele ei hakka ju koju mingit 200L akvat ostma- eriti [-o< kui endal(lapsevanemal) huvi kalade vastu puudub...

_________________
400L akva/CP-suurim,valgus4x39w,sooj-200w +30L nano


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kui suur akvaarium?
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 08, 2014 10:24 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
hpost kirjutas:
Suurus ei olegi tähtis.
Lihtsalt suurem nõuab vähem vaeva - aga siis kui on korralikult tööle hakanud.
Ise alustasin 16-se nanokuubikuga. Sellega oli tegemist ikka omajagu. Pisikese kasti tõttu pidi väga tihedalt hooldama, muidu kippus ikka roheliseks minema - taimed ja vetikad vohasid. Kalu sai ka mõne üksiku panna - lõpuks asutasid selle ikka krevetid.

Ei saa nõus olla - suurus siiski on tähtis. Kui keegi tahab hakata pidama oskareid või OK, kasvõi kuldkalu, siis 16 liitrine nanokuubik ilmselgelt ei sobi, eks ole. Ei saa öelda ka, et mida suurem, seda vähem vaeva - juba ainuüksi klaaspind, mida puhtaks nühkida, on ju suurem, vett on vaja vahetada rohkem jne. Suurem akva annab suurema vabaduse kalade ja taimede valikul ning suuremas akvas olev veemass annab pisut rohkem ruumi vigadele, ehk siis muudatused toimuvad aeglasemalt ja seeläbi on rohkem aega reageerimiseks.
hpost kirjutas:
Samas, ega suurt pole ka just teab mis lihtne hooldada. Oleneb mõõtudest aga litraaž peab ju mõõtudest kuidagi tulema. Kapi peal olev 50-60 cm kõrgusega akva juba nõuab põhja ulatumiseks korralikku vaeva :) Põhja sifoonimine on ka tükk tegevust. Mida sügavam, seda ebamugavam seda teha on. Väga suurte/kõrgete puhul on vist lihtsam sukelduda ;)

Ega suurem akva pea tingimata kõrgem olema. Enamasti on mõistlik akva kõrgus valida selline, et käega ulatub põhjas toimetama. Akva kõrgusest sõltub muide ka vajaliku klaasi paksus, mistõttu sama litraažiga, aga märgatavalt kõrgem akva tuleb kallim ja raskem. Lisaks jõuab kõrgemas akvas vähem valgust akva põhja taimedeni.
Põhja sifoonimine on aga teatud akvade korral muide üldse tarbetu. ;) Kui taimeakva põhi on kaetud ntx HC vaibaga, siis sifoonimisel võivad olla lausa ebasoovitavad tagajärjed.
Ehk siis suure akva plussid:
- suurem vabadus taimede ja kalade valikul ja akva kujundamisel
- pisut suurem eksimisruum, kuna muudatused toimuvad aeglasemalt
- efektsem vaatepilt
Suure akva miinused:
- suurem soetamiskulu
- suurem ülalpidamiskulu (soojendamiseks ja valgustuseks kulub rohkem elektrit, lisaks suurem veekulu)
- rohkem tööd puhastamisel, taimede kärpimisel ja ka veevahetusel, kui see pole automatiseeritud
- tülikam transportida ja ka elamises kohta leida
Nii et minu meelest optimaalne esimene akva on 80-120 liitrit, seda on lihtne transada ja paigutada, hind on mõistlikes piirides ning samas akva suurus ei hakka kohe ahistama kalade ja taimede valikul. Lisaks on sellist akvat ka suhteliselt lihtne ära müüa, kui osutub, et akvaristika pole enam huvipakkuv.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 [ 11 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver