foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 58 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Meie esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Reede Veebr 07, 2014 12:11 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 04, 2014 11:30
Postitusi: 54
Pildid: 0
Asukoht: Tartumaa/Elva
Nii... Tagasi kodus ja masendav pilt...
Eelmisest korrast toodud kaladest pole pea mitte midagi alles, naine korjas iga päev laipu...
Lahkunud on hetkel siis 10 neooni, guppidest 3(hetkel kaks alles ja 1 nendest väga vagane, otsib varju ja käitub väga imelikult), nanasi lahkunud 1, rerioid 1 lahkunud :?
Imelik just see, et surnud kõik need, kes said alles sisse toodud.
Vesi on stabiilselt 25C
Söögiaeg hommikuti (helbed).
Vett vahetatud nädalas korra ning ~30 liitri kaupa.
Mullitaja mullitab.
Vee näite ei tea, kuid samas ebaloogiline et see ebasobilik oleks, kuna igast sordist on lahkunudid.
Homme lähen Lõunakasse zoo planetisse ja uurin, kas see on normaalne, kui samast kohast/samal ajal ostetud kalad surevad üks haaval.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Meie esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Reede Veebr 07, 2014 12:26 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
KriisaH kirjutas:
Vett vahetatud nädalas korra ning ~30 liitri kaupa.
Vee näite ei tea, kuid samas ebaloogiline et see ebasobilik oleks, kuna igast sordist on lahkunudid.

Siin ju kõik selge.
Alustav akvaarium, kuhu kalu hulgakaupa sisse toodud. Siin on kaks toimivat strateegiat:
- üle päeva või vähemalt kaks korda nädalas veevahetus 50% või rohkem, mis kõrvaldab võimalikud veeprobleemid
- kasutada bakteripreparaati ja/või muid sissetöötamisstrateegiaid, teha vähemalt üle päeva veeteste ja tegutseda vastavalt testide tulemustele. Nii suurt hulka kalu siiski korraga sisse ei tooks.
Teemaalgataja kirjutas, et on mu artiklid läbi lugenud. Jäin uskuma, seepärast ei kirjutanud rohkem - akva sissetöötamisest on ju artiklites piisavalt juttu.
Zooplanet pole milleski süüdi, eks need kalad vees jääkainete kogunemise tõttu otsa said, veetestid oleks näidanud seda. Ja suured veevahetused hoiavad sellised katastroofid ära - ehkki nii suure hulga kalade korraga sissetoomine on päris ekstreemne isegi suurte veevahetustega.
Veelkord asjakohased viidad:
http://akvarist.eu/alustame/sissetootamine
http://akvarist.eu/vesi/lammastikuringe

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Meie esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Reede Veebr 07, 2014 12:34 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 21, 2012 12:12
Postitusi: 51
Pildid: 0
Asukoht: Eeti
Liiga palju kalasid korraga. Oleks pidanud alustama väikselt ( mul viies päev 126 l akvaarium ja sees on ainult 5 neooni). Ise teen hetkel just alustavale akvale suurest hirmust ( ikkagi 5 neooni on sees) iga päev veeteste NO2 NO3 ja taimede jaoks ka Fe. Täna tegin veevahetuse 20 liitrit ( ainult kaks ämbrit on). Kui veel vähegi mõni elus on siis hakka vett vahetama ja hangi mõned põhilisemad tilkadega veetestid (oleks testid olemas olnud ei peaks vb uusi kalasid nt ostma [-X ja olekski raha kokku hoidnud). Palju edu vigadeparandusega. Kui nüüd kalasid vähem on bakteritel ka lihtsam ja ehk stabiliseerub sul olukord.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Meie esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Reede Veebr 07, 2014 12:42 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Iga päev pole vaja vett vahetada, aga esimesel nädalal vahetaks ise küll üle päeva 50% vett, järgnevatel nädalatel esimese kuu jooksul paar korda nädalas. Ka suurte veevahetuste korral pole hea palju kalu korraga lisada, kuid siis on vabadust siiski rohkem.
Kui nii palju ja/või nii suuri veevahetusi ei taha teha, siis tuleb kasutada teisi sissetöötamise strateegiaid, kindlasti teha veeteste ja kalu lisada vähehaaval. Ammoniaagi püsitest on asi, mis annab märku suurematest probleemidest, NO2 test oleks lisakindlustus, NO3 test hakkaks hiljem juba sissetöötanud akva korral näitama, kas veevahetused on piisavad.
Igal juhul kahju, et nii läks. :( Tasuks nüüdki veevahetus teha, õnnestuks ehk allesjäänud kalad päästa. Hea oleks kasutada ka veekonditsioneeri Seachem Prime, Stressguard oleks ka abiks, kui juhtumisi olemas.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Meie esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Reede Veebr 07, 2014 12:07 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 04, 2014 11:30
Postitusi: 54
Pildid: 0
Asukoht: Tartumaa/Elva
Tänud Rein, lugesin küll sinu artiklid läbi aga ju siis see veevahetuse teema on mööda jooksnud ja nüüd kätte maksnud.
Täna siis teen veevahetuse suuremas koguses ning iga kordade vahetusel olen lisanud Stressguardi.
Aga väike rumal küsimus vee vahetuse kohta, kas imen korraga selle vee koguse välja ja alles siis lisan uue vee või ämbri täis välja ja ämbritäis sisse? Kas seda stressguardi lisan igasse ämbrisse vastava koguse nagu olen siiani teinud või lisan hiljem otse akvasse ?
Zooplanetit pole süüdistanud ja ei süüdista ka, lihtsalt lootsin sealt abi saada, kuigi sealne müüja teab et me oleme uued akvaristid ning võinuks enne müüki mainida suure koguse kalade ostmise ohtu...


Üles
 Teema pealkiri: Re: Meie esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Reede Veebr 07, 2014 12:42 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
KriisaH kirjutas:
Täna siis teen veevahetuse suuremas koguses ning iga kordade vahetusel olen lisanud Stressguardi.

Seachem Prime on märksa olulisem, Stressguard on abiks kui kalad elavad üle sellise vapustuse.
KriisaH kirjutas:
Aga väike rumal küsimus vee vahetuse kohta, kas imen korraga selle vee koguse välja ja alles siis lisan uue vee või ämbri täis välja ja ämbritäis sisse? Kas seda stressguardi lisan igasse ämbrisse vastava koguse nagu olen siiani teinud või lisan hiljem otse akvasse ?

Saab nii ja naa. Ise võtan ikka kogu vahetatava vana vee enne välja ja siis uue asemele. Kui veekonditsioneeri uude vette panna, saab väiksema kogusega hakkama. Tihti lastakse otse voolikuga akvasse, siis pole muud varianti kui veekonditsioneer otse akvasse panna ja siis on vajalik kogus vastavalt akvaariumi kogu mahule, mitte vastavalt uuele veele. Kui akvas on olnud probleeme, siis kasutatakse suuremaid koguseid, ntx nitriti mürgistuse korral (mis võis kergesti olla antud juhul teema) kuni viikeordset doosi:
Seachem kirjutas:
Use 1 capful (5 mL) for each 200 L (50 gallons*) of new water. This removes approximately 1 mg/L ammonia, 4 mg/L chloramine, or 5 mg/L chlorine. For smaller doses, please note each cap thread is approx. 1 mL. May be added to aquarium directly, but better if added to new water first. If adding directly to aquarium, base dose on aquarium volume. Sulfur odor is normal. For exceptionally high chloramine concentrations, a double dose may be used safely. To detoxify nitrite in an emergency, up to 5 times normal dose may be used. If temperature is > 30 °C (86 °F) and chlorine or ammonia levels are low, use a half dose.

Pakun, et võiks teha 50% veevahetuse ja panna ntx kolmekordne doos Prime.
Muide, ka veevahetuste kohta on üht-teist kirjas: http://akvarist.eu/node/11

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Meie esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Reede Veebr 07, 2014 01:39 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 04, 2014 11:30
Postitusi: 54
Pildid: 0
Asukoht: Tartumaa/Elva
Tegin hetkel väiksema veevahetuse ~20%, lisasin seda endal olemas olevat vedelikku.
Pühapäeval enne ära minekut kodust teen uue vahetuse siis kui Seachem Prime on ostetud. Naisele selle veevahetuse teema ka korralikult selgeks tegema siis saab tihedamini vett vahetatud, kui kord nädalas.
Pildilt näha palju hetkel seda vett välja imesin.
Pilt


Üles
 Teema pealkiri: Re: Meie esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Reede Veebr 07, 2014 02:15 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Seda on üsna vähe... Me ei tea kahjuks, kui kõrge on ammoniaagi ja nitriti tase. Aga kui see on tublisti üle normi, siis sellest 20% mahasaamine asja teabmis palju ei paranda.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Meie esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Reede Veebr 07, 2014 02:23 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 04, 2014 11:30
Postitusi: 54
Pildid: 0
Asukoht: Tartumaa/Elva
Homme linna siis saan testid sebida ja vedelikku ning saab täpsemalt teda.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Meie esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Reede Veebr 07, 2014 04:01 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 04, 2014 11:30
Postitusi: 54
Pildid: 0
Asukoht: Tartumaa/Elva
Hmm... Avastasin et akvasse on tekkinud teod.
Jube kahtlane tükk oli klaasil, lähemalt uurides see hoopis roomas ja 2 tundlat otsaees ja hetkel selline läbipaistev kest ümber... uurin kohast kust taimed viimati tõin, kas tal olid teod sees.
Hetkel leidnud erinevates suurustes ~6 sellist roomavat elukat
Pilt
Pilt


Viimati muutis KriisaH, Reede Veebr 07, 2014 04:42, muudetud 2 korda kokku.

Üles
 Teema pealkiri: Re: Meie esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Reede Veebr 07, 2014 04:30 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 21, 2012 12:12
Postitusi: 51
Pildid: 0
Asukoht: Eeti
Tigude saamine on peaaegu paratamatu. Potitaimedega tulevad teomunad või teod kaasa. Ise olen leidnud kaks tükki ühe sain kätte ja viskasin väiksemasse akvaariumi teine siblib veel ringi. Ega teod päris pahad tegelased ei ole. Kui toidu ülejääke on piisavalt siis ei hakka vast taimi nii suurel määral närima. Kui sa kuute oled näinud siis tõenäoliselt on neid veelgi niiet võid harvendust teha kui teod ei meeldi. Samas lähevad nad elusloomadena kirja ja natuke tõstavad koormust akvaariumi bakteritele.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Meie esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Reede Veebr 07, 2014 04:43 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 04, 2014 11:30
Postitusi: 54
Pildid: 0
Asukoht: Tartumaa/Elva
Nüüd kui avastasin roomaja sealt akvast ja lähemalt põhja ja taimi uurima hakates on neid päris massiliselt juba. Vaikselt koogin neid välja.
Vähe ilusam pilt, kellega on siin tegu ? Päris suured on juba mõned nii ~3 või 4 mm suurused.
Pilt

Siis selline oli taimel
Pilt


Üles
 Teema pealkiri: Re: Meie esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Reede Veebr 07, 2014 06:36 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
KriisaH, sul alustav akva ja korraga liig palju kalu kes suht õrnakesed. Millegipärast soovib akvarahvas alati ja kindlasti esimeste kaladena nõrgukesi neoone. Ma astusin aasta tagasi oma alustava akvaga isegi suure kolinaga ämbrisse. Ostsin koheselt akvasse terve pataljoni neoone kes hiljem kõik nagu üks mees kriburada maha surid. Kui näiteks nüüd alustaksin uue akvaga siis paneksin akvasse ainult 6-8tk daaniot ja ootaksin vähemalt 1-2 kuud.

Sul oli akva veevõtust foto. Mina oleksin selles akvas visuaalselt julgelt vahetanud vähemalt poole veest. Mina näiteks teengi nii et üle nädala (kellavärk) vahetan akvas ligikaudu 50% veest. Kui voolikuga kraanist otse lastud vesi on akvas siis lisan juurde veekonditsioneeri koguarvestusega 180L kohta. Ma ei tahaks siin nüüd küll kelkida kuid antud strateegia meie akva puhul töötab ning kaladele ja selgrootutele mõjub see igati hästi. Ainuke milles ma ennast tagasi hoian on välisfiltri torkimine ja puhastus. Ma olen ennemgi oma "puhtusearmastusega" mitmel korral valusasti rehale astunud.

Õnnitlen, sa oled taimedega saanud endale akvasse prügitigude hordid. Prükkareid võib akvasse tekkida ebaesteetiliselt ja hirmutavalt palju. Noppida akvast välja prükkareid pole suurt mõtet, sa ei jõua ning sellest pole erilist kasu. Samas prükkarite üle ei tasuks sul eriti südant valutada. Kui kalade kooslus võimaldab siis võid juba aegsasti akvasse võtta vähemalt 6-8tk. killertigusid. Killerteod on akvas pikas perspektiivis vägagi mõjusad. Kusagil kolmveerand kuni 1-aasta jooksul panevad killerteod prükkarite levikule piiri peale. Muidugi pead sa arvestama sellega et teisi nö. dekoratiiv tigusid siis võtta ei saa sest killerid notivad valimatult maha kõik teod. Akvaristide akvadesse hiilivad varem või hiljem sisse prükkarid, see on ainult aja küsimus.

Mina olen seisukohal et akvaariumi, koduloomade ja arvuti puhul peab olema ainult üks peremees. Teised on lihtsalt tagasihoidlikud abilised. :)

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Viimati muutis ertserts, Reede Veebr 07, 2014 06:39, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri: Re: Meie esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Reede Veebr 07, 2014 06:38 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 05, 2013 07:30
Postitusi: 41
Asukoht: Tapa
Ega teod tühja koha pealt ei paljune ka väga kiiresti, tundub et neil on hea toidulaud. Ma endalgi alguses kukkusin neid välja noppima jne, aga praeguseks olen loobunud. Kui on väike ületoitmine, nagu sul vb. hetkel ongi, siis nad söövad toidujääke ja muidugi paljunevad. Mul oli vahepeal samuti nende invasioon, kui oli vilkamaid ja aeglasemaid kalu segamini palju, siis selleks et viimased nälga ei jääks sai natukene toiduga liialdatud. Aga kui hoiad toiduga tagasi ja akva saab sissetöötatud, siis peaks need väikesed elukad ka kontrolli alla saama.
Mina olen seda meelt, et neist on pigem kasu kui kahju.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Meie esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Reede Veebr 07, 2014 06:49 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Mina tunnen hetkel muret et mul pole akvas enam prükkareid ja ma näen ainult pidevalt ringi patseerivaid killereid. Killerid on vahepeal paljunenud seisu 8+ sest nende toidulaud oli igati hea. Selles suhtes on küll õigus et lisaks uutele taimedele võib prükkareid juurde tekkida kalade ületoitmise tuhinas. Siin aitaks 1x päevas toitmine ja edaspidi juba sisse töötatud akvasse näiteks corydoras'te muretsemine.

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
 [ 58 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver