foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 26 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 09, 2013 10:32 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Apr 23, 2012 02:31
Postitusi: 95
Pildid: 1
Asukoht: Harjumaa
Ei tea kust alustada.
Olemas juwel 120l akvaarium ja kapp, temomeeter akva küljes, kaan ja valgusti

Mis mul siis vaja läheb ?

Taust
Põhjakruus(dekoratsiooni)
Termostaatsoojendi
Õhupump ?
Filtrit millist ? neid niipalju.....
Akva põja filtriplaat kas on mõttet panna ? Olen lugenud et
see ummmistub kiiresti ja on suht tülikas ?
Testid

Aitäh kui keegi abiks viitsib olla.

Terv Ele


Üles
 Teema pealkiri: Re: esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 09, 2013 10:41 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Okt 21, 2004 08:31
Postitusi: 148
Asukoht: Tallinn
Kõige parem, kui sa paned ka enne kirja, mida sa selle akvaariumiga teha tahad ja keda seal kasvatada. Siis lihtsam soovitusi teha. Loodetavasti mingi eelaimdus sul siiski juba olemas


Üles
 Teema pealkiri: Re: esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 09, 2013 10:46 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Apr 23, 2012 02:31
Postitusi: 95
Pildid: 1
Asukoht: Harjumaa
Valikus on siis :
Kuldkalad - olen kuulnud. et reostavad palju ja pole soovitav pidada pead palju akvat puhastama
Gupid
Skalaar
Mõõksabad
Põhjakoristaja

Aga kõik soovitused kalade valiks jne on teretulnud.
See valik on see mis on silma jäänud ja mis võiks olla.....

Terv Ele


Üles
 Teema pealkiri: Re: esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 09, 2013 05:49 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Mina isiklikult jätaksin kuldkalad algatuseks üldse valikust välja (kõigest arvamus). See vastab tõele et nad on suured reostajad ja läbustajad.

Guppy'de ja mõõksabade valiku puhul pead ettevaatlikumalt valima teisi kalu, sest näiteks tetrad, rasborad, barbused jt. kiired ja energilised kalad kipuvad nende sabasid kitkuma. Kui võtad nii emased kui isased guppy'd siis tuleb arvestada sellega et varsti on sul akvas guppy tittede uputus. Guppy'd paljunevad nagu jänesed. Kuldkalad ja skalaarid pistaksid suurima heameelega nahka osa guppy maime. Kõiki maime nad kätte ei saaks, nii et varem või hiljem peaksid hakkama nuputama et kuhu ära sokutada üleliigsed guppy'de maimud.

Rõhku võiks rohkem panna põhjakaladele (nt. corydoras'ed jt). Tavaliselt ongi nii et kalu on palju akva kesk- ja ülaosas kuid põhjaosas on tühjus.

Akva on sul 120l, seega ega sa eriti seal kaladega laiutada ei saaks. :)


Üles
 Teema pealkiri: Re: esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 09, 2013 07:15 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 09, 2010 11:47
Postitusi: 3717
Pildid: 0
Asukoht: Pelgulinn
Ma ei saa pihta, mis teema nende kuldkaladega on? Sinu akvasse mahub kaks kuldkala. Palju nad seal ikka sodida jõuavad! Minul on 340-liitrises neli kuldkala ja ei ütleks, et sodi on palju. Pole vahet, kas akvas on kaks kuldkala või kari igasugu muid pisemaid. Eluspoegijate puhul on varsti tõenäoliselt kalauputus. Akvat pead ikka puhastama vast kord nädalas. Kuldkaladega pole vaja veesoojendajat. Sealt tibake rahalist kokkuhoidu nii pulga ostmisel kui ka elektri maksmisel. Kuldkala aga võib-olla pole just kõige kergem esimeseks kalaks.

Kalu valides pead ikka arvestama nende täiskasvanud pikkusega kogu akvaariumi suuruse peale. Mitte päris nii, et ülakihis on kalu ja all pole kedagi.

Kuldkalad ja skalaarid sööksid küll mõnuga gupisid, aga ühte akvasse nad kokku ei sobi, sest kuldkala on külmavee kala ja nii nad ühes akvas kokku ei saagi (kui just ise tittesid neile söögiks ei pane).

Skalaari võiks katsuda paarina võtta. See suht raske ettevõtmine. Poes müüdavad on pisikesed ja naljalt paari sealt ei leia. Oma territoraalse iseloomu tõttu vajavad ka tiba rohkem ruumi, kui just kere järgi arvutatud saab.

Minu esimesed kalad olid eluspoegijad. Tegin selle etapi läbi ja ajapikku on nad välja vahetunud muude kalade vastu, kes minu arust palju huvitavamad ja ei sigi ohjeldamatult. Näiteks must nuga, guraami, erinevad ancistruste liigid, farlowella, corrykad, skalaarid, platidoras costatused... Akva on 240-liitrine.


Üles
 Teema pealkiri: Re: esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 11, 2013 09:31 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Apr 23, 2012 02:31
Postitusi: 95
Pildid: 1
Asukoht: Harjumaa
Päris keeruline on see kalade valimine.

Aga selline küsimus mis vahe on välisfiltril ja sissefiltril?

Kas ma oma 120l peaks ostma kumma ?


Terv Ele


Üles
 Teema pealkiri: Re: esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 11, 2013 09:47 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Okt 21, 2004 08:31
Postitusi: 148
Asukoht: Tallinn
Kui rahakott kannatab ja saab kappi panna, siis osta välisfilter.
Hooldus lihtsam ja suuremate intervallidega, lisaks annab see veel lisa veemahtu juurde. Ka võid soojendaja siis hoopis voolikute vahele panna (eritüübiline sojendaja selle jaoks).

Mul 20L akval sisefilter - nu saab jõle kiiresti täis. Samas 200L kaks välisfiltrit tuksuvad - ja nu kolm/neli korda aastas puhastan neist ühte. Puhastamine ka hea lihtne - keeran kraanid kinni - akva tuksub omasoodu edasi - tõstan filtri kapist välja - loputan filtrielemendid läbi samast akvast enne võetud veega - vajadusel vahetan mõne osa välja ja tagasi. Mul üks filter ka filtrimatiga, mis suht peent sodi ka välja korjab ja vajab tihdeamalt puhastust. Teine ainult kivide ja "filtri makaronidega" - seda puhastan tõsiselt harva..


Üles
 Teema pealkiri: Re: esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 11, 2013 11:04 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Apr 23, 2012 02:31
Postitusi: 95
Pildid: 1
Asukoht: Harjumaa
Olen vist suure portsu osta roninud.
Ostan välisfiltri kas siis vett tuleb ka harvem vahetada või ei ole vahet mis filter
on vett vahetad ikka nii nagu peab ?
Ja mis moodi selle akvaarium vee vahetus käib ?
Ma olen nii võhik ,et häbi hakkkkab.
Ämmal mul mingi pisike akvaarium ta seda puhastab kuus korra ja
siis kogu vee vahetab välja nagu aru olen saanud.
Kuidas siis tegelt see asi käib ?


Terv Ele


Üles
 Teema pealkiri: Re: esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 11, 2013 12:04 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Võta asja rahulikult. Akvaristikaga on nii, et sellega saab tegeleda mitmel eri moel. Võib teha väga keerulise kõrgtehnoloogilise akva, aga sama hästi võib otsustada lihtsa lahenduse kasuks. Võib kulutada hiigelsummasid igasugu vidinate peale, aga on võimalik ka päris odavalt hakkama saada.
Ehk on kasuks pisut lugeda hakatuseks, ntx siit: viewtopic.php?f=21&t=25681


Üles
 Teema pealkiri: Re: esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 11, 2013 12:44 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 05, 2008 11:44
Postitusi: 1359
Pildid: 20
Asukoht: Keila
:wink: yhinen kah Reinu mottega: vota asja rahulikult,
koik soltub milliseid kalu sa soovid pidada, ja kas ka elustaimi...
seejärel juba peaks vaatama millist filtrit,
vaata palju sul kaane all valgust on st loe torude pealt mitu w on kirjas, sellest johtuvalt saad moelda taimevaliku yle...
120L on jah selline maht et soovitav on välisfilter aga kui on väiksed kalad ja palju taimi saab hakkama ka sisefiltriga-aga sisefiltri ainsaks puuduseks-minu :!: meelest on see et votab akvas asjata ruumi ära...
Toon näite: minu akvas 200L on 2x39w valgust(mis pole just palju ag aajab asja ära), suht palju taimi, ca 15 nn. väikest pohjakoristajat, 2 skalaari, 4 vetikasööjat-SAEd. Koige sellega saab hakkama sisfilter(400l/tunnis) mis pohimotteliselt liigutab lihtsalt akva vett.
Akvat puhastama - ei tähenda kogu vee vahetust!!!EI TOHIGI! Iganädal näiteks vahetad ca 20% veest, st et votad akvast vett välja näiteks pohja puhastades ja lisad värsket vett sama palju asemele- ja kogu lugu! Iganädalast akva puhastust peab tegema soltumata sellest- millist tyypi su akva filter on!
ALUSTAMISEL ON SOOVITAV VOTTA KELLEGI AKVARISTI KÄEST nn. VALMIS VETT! siis saab kiiremini akva käima :idea:
aga ok uuri ja loe ja analyysi!
EDU alustamisel! :)


Üles
 Teema pealkiri: Re: esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Pühapäev Sept 22, 2013 11:32 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Muidu bardatulusega täitsa nõus aga veevahetuse koguse pealt vaidleks vastu :) mina vahetan oma esimeses micro akvas 40-50l umbes 60-75 protsenti vett, suuremates 100l ja 240l vahetan 35-50%. Väikeses akvas seisab vesi ka stabiilsem just suurte veevahetustega ja kalad ka õnnelikud. Muidu myyakse ka poes bakteri starterit oli midagi 3.40 kui ei eksi jbl oma, kalakesest sai. Need on mul filtrid väga hästi tööle pannud.


Üles
 Teema pealkiri: Re: esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 25, 2013 11:37 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Apr 23, 2012 02:31
Postitusi: 95
Pildid: 1
Asukoht: Harjumaa
Nii avastasin et pirnid on puruks.
Akva on 120 l ja seal olid sees 2* 18 w
Kas uued peaks ostma suurema W ?
JA mis see W suurus võiks olla ?



Terv
Ele


Üles
 Teema pealkiri: Re: esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 25, 2013 12:17 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Ele kirjutas:
Nii avastasin et pirnid on puruks.
Akva on 120 l ja seal olid sees 2* 18 w
Kas uued peaks ostma suurema W ?
JA mis see W suurus võiks olla ?

Luminofoortorude pikkus on otseses seoses nende võimsusega, lisaks on nende juhtseade enamasti sobiv vaid konkreetse võimsusega torude jaoks (on ka universaalsemaid). Nii et ilmselt pead hankima ikkagi täpselt sama võimsad torud. Kõige lihtsam on võtta torud näppu ja minna nendega poodi, saad korraga utiliseerida vanad torud ning hankida sobivad asendused. Tallinnas Silman ntx hea valik, võimalik et ka Megaluumenist või Effexist leiaks miskit. Loomulikult võib ka kalapoodidest otsida, seal maksad lihtsalt nende eest märgatavalt rohkem.
Ah jaa, kui tegu Juweliga, siis on väga spetstorudega tegu, neid saab vaid kalapoodidest, ntx http://www.kalake.ee/

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Kolmapäev Okt 09, 2013 02:29 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Apr 23, 2012 02:31
Postitusi: 95
Pildid: 1
Asukoht: Harjumaa
Niii ostsi 18 w pirnid 1 kaladele teised siis taimedele.
Ja mis ma avastasin kui neid paigaldasin et Ballast on läbi .
Kas seda saab igast kalapoest osta ja palju selline vidin maksab ?

Terv
Ele


Üles
 Teema pealkiri: Re: esimene akvaarium
PostitusPostitatud: Kolmapäev Okt 09, 2013 02:46 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Nov 14, 2008 10:19
Postitusi: 110
Pildid: 8
Asukoht: Haapsalu
Ele kirjutas:
Niii ostsi 18 w pirnid 1 kaladele teised siis taimedele.
Ja mis ma avastasin kui neid paigaldasin et Ballast on läbi .
Kas seda saab igast kalapoest osta ja palju selline vidin maksab ?

Terv
Ele

Ballasti vahetusega oleks tore, kui mingi meistrimees oleks käest võtta. Kas ballast on kusagile karbi sisse ehitatud? Sel juhul pusimist veidikene rohkem... Enda akvaariumi kaantel (Juwel ja mingi Poola päritolu kaas) olen ise ära vahetanud võimsamate vastu(rohkem torusi alla, tehase valgustus ikka suht hädine). Parim koht uue ballasti soetamiseks on Effeks. Hinnad normaalsed ja müügimees võib puust-punaseks skeemi kah visandada. http://www.effex.ee/index.php?pg=1&pgr=19&sgr=35

_________________
200l: Eheim 2026 Proffesionel2 ja JBL CristalProfi e900 - pterophyllum altum peruensis,erinevad ramirezid,mikrogeophagus altispinosus, apistogramma borellii,corydoras paleatus.
65l: Tetratec EX600 - erinevad tetrad.


Üles
 [ 26 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver