foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 7 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Soovin soetada akvaariumi
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 20, 2004 01:09 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Jaan 20, 2004 12:53
Postitusi: 3
Oleme mõlgutanud mõtteid soetada omale akvaariumi. Teadmisi selle koha pealt aga napib, seepärast küsiks kõigepealt nõu teadjamatelt ja kogenumatelt kalakasvatajatelt.
Rock al Mare lemmikloomapoes nägime akvaariumit, mille mõõdud meile sobiksid. Kaanega ja valgustusega, litraaž oli vist 85. Maksis natuke üle tuhande krooni.
Aga nüüd tulevad siis need küsimused, millele vastuseid ootame.
Mis sellesse nö toorikusse veel vaja läheb ja mis hinnaga need olla võiks.
Filter? - kui palju umbes maksab?
Taimed?
Kivid?
Teod, kas on olulised?
Kas lisaks siseehitatud valgustusele on veel vaja lisasoojustust.

Ja mis peamine, missugused kalad nö algajatele kõige paremini sobiksid?
Kui palju kalatoidud maksavad?

Mitmesõnaga sooviksime nii palju infot kui võimalik, et saaks hakata planeerima akvaariumi soetamist.

Suurte tänudega juba ette.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 20, 2004 05:32 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 03, 2004 06:00
Postitusi: 3
Enne kui taimi ja kalu üldse soetama hakata, tasuks rohkelt eeltööd teha - teha enda jaoks selgeks, millised on erinevate taimede/kalade nõudmised (temperatuuri, vee pH jne), kui pikaks/suureks nad kasvavad ja kui mitut liiki kalad ühte akvaariumisse kokku panna, siis - kas nad ka kokku sobivad.
Mina olen teavet kogunud järgmistelt internetiaadressidelt:
http://www.aquahobby.com
http://www.tropica.com
http://www.freshaquarium.about.com


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Jaan 21, 2004 12:43 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Kas teile ei tundu et te küsijad sedasi päris ära hirmutate? ;)
Tõsi on see et akvaariumi soetamisega on nii nagu mis tahes lemmikloomade soetamisega - selle liigutusega me võtame endale ka mingi vastutuse akvaariumi asukate eest. Vaevalt keegi tahab et tema akvaariumis kalad piinleksid, või veel hullem - sureksid. Enamasti tulevad probleemid ikka teadmatusest, kuna aga nõu küsitakse siis ilmselt on asjad üsna hästi, eks? :) Selleks see koht ju ongi, iseasi et igale uuele alustajale ei jõuta kõike uuesti otsast peale üle rääkida.
Nagu enamus hobisid, nõuab ka akvaariumi pidamine mõningast pühendumist, tõsi on see et ennast tasub hakatuseks kurssi viia. Sobivad pakutud aadressid, ka eestikeelseid raamatuid on saada - vanemaid antikvariaadist, uuemaid veel raamatupoodidest. http://www.hot.ee/salakalakas/viited on ka eestikeelsete raamatute pildid väljas et neid oleks riiulil kergem ära tunda. Veel mõned viidad:
http://faq.thekrib.com/begin.html - ingliskeelne
Sõltuvalt liigist vajavad kalad erinevaid elutingimusi, sestap on universaalset nõu raske anda - kui näiteks hakkavad meeldima sellised kalad kes vajavad suurt akvaariumi siis võib teha andestamatu vea juba akvaariumi valikul liiga väikest akvaariumi ostes. Tasub teada sedagi et mida suurem akvaarium seda lihtsam ja ohutum on alustada.
Millist filtrit on vaja sõltub akvaariumi mahust, soovitatakse iga akvaariumivee liitri kohta filtri tootlikkust ca 3-4 liitrit tunnis, ehk siis 85 l akvaariumi korral peaks olema filter tootlikkusega ca 255-340 liitrit tunnis. Lihtne on osta akvaarium mis on komplekteeritud nii filtri, kütte kui valgustusega - siis on kõik jupid enam-vähem sobivad, valgustus kipub vaid liiga kasin olema.
Ka soojenduse vajadus sõltub kaladest - kui pidada külmaveeakvaariumi siis pole seda vajagi. Kuid usun siiski et sihite troopikaakvaariumi, sel juhul on soojendi vajalik.
Õhupump on asi mida tõenäöliselt vaja ei lähe ehkki seda ilmselt kaupluses soovitatakse.
Taimedega on nii ja naa. On kalu kellega koos taimi ei õnnestu kasvatada - nad lihtsalt hävitavad taimed ära. Suurim rumalus oleks soetada plastmasstaimi - sellised kodanikud võiksid piirduda plastmasskalade kasvatamisega. ;) Üldjuhul on aga taimed abiks, nad toodavad hapnikku, töötlevad ümber jääkaineid (teadagi, kalade väljaheited jms.), pakuvad kaladele peidupaika ja on kenad vaadata kah veel.
Kivid, juurikad - võivad olla, kuid pole hädavajalikud. Nende ise korjamine sisaldab ohtusid, tuleb olla kindel et nad ei erita mingeid kahjulikke aineid - neid ehk tõesti kindlam akvaariumipoest osta. Enamasti neid töödeldakse enne akvaariumisse panemist.
Teod ei ole olulised, nad kipuvad akvaariumi ise sattuma.
Hinnad jätaks kellegi teise jututeemaks.
Pakuks ühe suhteliselt valutu (vähemalt minu arvates) stsenaariumi juhuks kui kalade osas eelistused puuduvad; ehkki olen päris palju viimastel aegadel lugenud-uurinud-otsinud olen siiski ka ise veel üsna algaja nii et parandatagu kui eksin. ;)
Niisiis, hakatuseks võiks (peale mõne raamatu läbilugemist ja veendumist et ikka tõesti kavatsete seda ette võtta) soetada mingi komplektse akvaariumi kus kõik olemas - valgustus, filter, soojendi. Ehitusmaterjalide poest leiab koti liiva fraktsioonis 2-6 mm, maksab alla 50 krooni (vist oli 36.- Järvel Key Ehituskaupades). See tuleb hoolikalt läbi pesta enne akvaariumisse panekut. Vahepeal jõuab end kurssi viia taimede desinfitseerimisega, seejärel ehk aitab siinne rahvas pisut taimedega või siis aitab poeskäik. Edasi saab taimed sisse ning asja käima. Nüüd on nädalate kaupa aega rahulikult taimede kasvamist jälgida, vee parameetreid mõõta, ennast põhjalikult kurssi viia ja kaaluda millised kalad sellise veega hästi hakkama saaksid ning ka endale meeldiksid. Ajaks mil vesi "sisse töötatud" on endal pilt selge mis ja milleks. Kõik? :)


Viimati muutis Rein, Kolmapäev Juun 15, 2005 11:42, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Jaan 21, 2004 10:38 
Guru

Liitunud: Pühapäev Aug 10, 2003 12:26
Postitusi: 192
Asukoht: Harjumaa, Kostivere
Rein vastas põhjalikumalt, lisaks omaltpoolt veelkorra ääremärkuseid (eelmine katse läks nähtavasti aia taha :( )

> Rock al Mare lemmikloomapoes nägime akvaariumit, mille mõõdud meile sobiksid.
> Kaanega ja valgustusega, litraaž oli vist 85. Maksis natuke üle tuhande krooni.
Kesisematel kaantel kipub taimekasvatuseks vajalikku valgustust nappima Piiluge poes selle akva kaane alla ja vaadake mitu toru seal käib - 1x18W toru on vähevõitu, 2x18W ajab asja üsna kenasti ära. Hind tundub (vähemalt mulle) soodne - juhul kui see valgustus seal tõesti hinna sees oli.

Filter? - kui palju umbes maksab?
Akvaariumipoe müüja oskab kindlasti teile sobiva leida. Hinnaks ennustaks sisemisele filtrile kuskil 300-600.-

> Taimed?
Eesti poodides müüakse Tropica taimi ( http://www.tropica.com ) hinnaga 50...150.-. neid tunneb ära musta pisikese poti ja vastava hinna tõttu :). Odavam variant on eestis kasvatatud taimed, mida saab tavaliselt lõikeokstena. Hinnaks 5-50 krooni. Vaatamata odavusele võib neid julgelt osta - akvaariumis ajavad nad kiiresti juured alla ja kahe kuu pärast on võimatu eristada kas tegu oli kodumaise või 3x kallima tropica taimega. Tropica taimede kasuks räägib jälle suurem valik.
Lillepoodides olen näinud müügil ka pikkades torbikutes egeria tensat - selle võib julgelt ostmata jätta, kuna ainuke tähelepanu vääriv asi selle juures on hind: ~150.-
Levinumaid taimi (vallisneeria, egeria tensa, hygrophila polysperma, echinodorus bleherit, mitmeid krüpte, +++) on mõtekas küsida siinsamas foorumis ost-müük-anna-mulle sektsioonist.

> Kivid?
Talvel ilmselt ainult akvaariumipoest(?).

> Teod, kas on olulised?
Oleneb millised ja milleks :)
Poodides 1..25kr eest müüdavad suured kollased/pruunid ampullariad (apple snail) näevad kenad välja. Lisaks hävitavad nad mõõdukates kogustes vetikat ning aegajalt ka hõrgumaid taimi. Olulised ei ole aga paha kah ei tee.
Pisikesed punased/pruunid lapiku või kergelt piklikspiraalse kojaga teod pistavad kõike mis jala alla satub ja enamvähem seeduv on. Aitavad kalade toidujääke ümber töötada oluliselt toitainevaesemaks teositaks ;) Piisava hulga toidu korral paljunevad ohtralt ja võivad hakata akvaariumile punaplekilist ilmet andma.
Põhjas elavad pikliku ja kõva kojaga Melanoides tuberculatad söövad vaid põhjasetteid ja eriti esiplaanile ei kipu. Päevasel ajal võib vaid üksikuid isendeid näha klaasil ja põhjapinnasel "patseerimas". Kahjuks kipub ka nende koloonia peatselt üsna suureks paisuma ja seetõttu võib põhjamaastik nende suhteliselt jõulise tegevuse tagajärjel üsna tasaseks muutuda.
Neid kahte viimast sorti tigusid poodides ei müüda - küll aga sokutatakse salaja koos taimedega kaasa.

> Kas lisaks siseehitatud valgustusele on veel vaja lisasoojustust.
Reeglina jah. Soojenduspulga orienteeruv hind kuskil 100-300.-. Mõnikord müüakse koos filtriga komplektis.

> Ja mis peamine, missugused kalad nö algajatele kõige paremini sobiksid?
Väga poliitiline küsimus. Kahjuks ei tihka vastata.

> Kui palju kalatoidud maksavad?
Kuivtoidu keskmise suurusega purk keskmiselt 50.-
Tablettide ja suuremate graanulite hinda ei tea.
Elustoit keskmiselt 1g=1kr (?).
Kurki ja suvekõrvitsat saab poest hooajahinnaga.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Jaan 21, 2004 12:40 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Jaan 09, 2004 06:58
Postitusi: 516
Asukoht: Tartu, Kalda tee piiskopkond
algajale soovitaks kaladest ikka elussünnitajaid ehk siis gupisid, mõõksabu, mollisid jne. need kalad ei maksa ka eriti palju. hinnad jäävad kuskile 20-30 krooni kanti. kivide panekul akvaariumisse soovitaks tähelepanu pöörata kivide koostisele, sest need mõjutavad omakorda vett...lubjakivi näiteks mittemingil juhul ei tohi panna...aga üldiselt: muretse selline vahva raamat nagu "Akvaarium"..eesti keeles. see on küll välja antud aastal 1969, kuid paljud asjad pole muutunud siimaani. seal on sees kõik mida vaja teada..

_________________
Trespassers will be shot...survivors will be shot again. Küsimuste, probleemide ja arusaamatuste korral palun pöörduda otse. Ristisõda professionaalse kretinismi vastu...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Jaan 21, 2004 01:46 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Nov 15, 2003 05:38
Postitusi: 462
Asukoht: Tallinn
Kive vôib rahumeeli kruusa seest korjata. Ainult jälgida tuleb, et ei sattuks lubjakivid jt settekivimid. Meil on siin selline kivi ainult graniit.
Nende steriilsuse saavutab keetes, keemiareostuse vastu tuleb jälgida, kust kiva korjata. Jôest jamererannast vôib, aga raudteetammil on nad üle piserdatud umbrohumürgi ja veduriôliga. Maantee lähedusest ei maksa rääkidagi...
Liiva ei tasu Rannast kühveldada, sest see sisaldab alati teokarpe, mis avaldavad veele sama môju, mis lubjakiviga (koosneb ka fossiilsetest teokarpidest ja vetikatest)

_________________
Pilt


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Jaan 21, 2004 07:19 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Dets 11, 2003 09:02
Postitusi: 96
Asukoht: Tartu
Osta kruus ehitustarvete poest. Hind 35EEK-u 40kg (2-6mm). Sul kulub sellest 85L akvaariumile umbes 20kg (kiht 5-6cm). Mina astusin alguses ämbrisse =D> :lol: ja ostsin zoopoest kallid kivid-kruusa: liiga jäme, taimed ei taha kasvada, toitained-mustus lähevad kivide vahele jne.
Ja peamine ära kiirusta. Mina nimelt kiirustasin kalade sisse laskmisega liiga :oops:

_________________
Akvaarium 112L (november 2003)
Akvaarium 325L (juuni 2008)
http://www.hot.ee/pavkaakva/


Üles
 [ 7 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver