Kõigepealt ütleks et oled tubli et teed enne alustamist eeltööd, mitte kõik pole nii usinad.
Loodetavasti oli mahti tutvuda ka meie artiklitega:
/article_view. ... fldAuto=16/article_view. ... fldAuto=17/article_view. ... fldAuto=18Üks asi mida võiksid kaaluda on elustaimede kasutamine. Elustaimed annavad akvaariumile silmailu, pakuvad kaladele varjupaiku ning töötlevad ümber kalade väljaheiteid olles akvaariumis toimuva lämmastikutsükli osaks. Kui hangid tubli portsu taimi ja lased neil enne kalade sissetoomist kosuda, sujub ka akvaariumi sissetöötamine paremini.
Aq kirjutas:
Esmalt otsisin võõrkeelsest internetist infot kergesti peetavate ja väikesekasvuliste kalade kohta. Mitmest kohast käisid läbi ja mulle välimuselt meeldisid järgmised liigid:
Bloodfin tetra,
White Cloud Mountain minnow ja
Zebra Danio. Ei kasutanud ainult Wikipedia abi, kuid esimene kiire küsimus oleks: kas sealset infot ülalpidamise jms kohta võib uskuda või tehakse seal julmi nalju kalade elu hinnaga?
Wikipedia pole otseselt halb allikas, kuid akvaristika kohta on seal info napp. Googeldamisel saab parima tulemuse reeglina ladinakeelse kalanime otsingus kasutamisel.
40 liitrine akva on üsna pisike, meie põhjanaabrite jaoks muide absoluutne miinimum milles üldse lubatakse selgroogseid pidada. See seab oma piirangud...
Tanichthys albonubes aka White Cloud Mountain minnow aka kardinal on külmaveekala, tema jaoks parim temperatuurivahemik on 16-22 kraadi. Ehk siis keskküttega korteris pole selle kala jaoks põhimõtteliselt soojendit tarvis, hea vähenõudlik ja vastupidav kala algaja jaoks. Teisalt seab see piirangud teiste kaladega kombineerimisel - ehkki samuti nagu kuldkalad, kardinal ei anna kohe otsi kui akva temperatuur tõsta troopikakaladele soovitava 24-25 kraadi kanti, lühendab see tublisti nende eluiga ning muudab nad haigustele vastuvõtlikumaks. Sellise pisikese akva jaoks on need hästi sobivad kalad, nii 5-6 kala parv oleks OK.
Aphyocharax anisitsi aka Bloodfin Tetra on küll algajatele sobivad parvekalad, kuid nende jaoks reeglina peetakse vajalikuks tsipa suuremat akvat.
Danio rerio(p6ltsil vist näpukas, kasutab nime Brachydanio rerio -
http://www.fishbase.org mis on enamasti usaldusväärne nii ei arva?) aka Zebra Danio aka vöödiline pisidaanio tahaks ka pisut suuremat akvat.
Danio margaritatus aka Celestial Pearl Danio oleks loogilisem valik, paraku ma ei tea kust neid siinmail saab.
Selline pisike vikerkala nagu
Iriatherina werneri võiks ehk ka sobida, viimati nägin neid
Tartu mnt.poes.
Nii väikese akva jaoks võid vaadata ka nanoakvadesse pakutavaid kalu, ntx
http://www.nanotanks.co.uk/nano_fish.htm .
Aq kirjutas:
Järgmisena sain aru, et üldjuhul on soovitatav hoida akvaariumis miinimum 4, optimaalselt 6-8, maksimaalselt ~12 kala (jutt käib siis nendest "algajatele lihtsatest kaladest").
Ehkki kaladest on paljud parvekalad, pole seda mitte kõik kalad. Üksik kala mis võiks sobida nii pisikesse akvasse on ntx
Betta splendens aka siiami tapluskala.
Aq kirjutas:
Samas sain aru, et korraga 6-8 akvaariumisse pista ei tohi. Samuti peaks minupoolt vaadatud kaladele kehtima miinimumnõudena ~35-40 liitrine akvaarium. Kui kasutada seda üldreeglit, mis teil siin kirjas, siis 6-8 kala kohta peaks ~40 l olema piisav (eelpool nimetatud kalade pikkus pidavat olema 5-6 cm)?
Vajaliku akva suuruse kohta on siiski mõistlik lugeda kalade kohta täpsemat infot - ntx kala võib olla pisike, kuid vajada palju ujumisruumi. Samas pisut suurem kala võib olla üsna paikne.
Aq kirjutas:
Nüüd oleks küsimus tegevuse järjekorras. Siin foorumis on kirjas ka see, et koheselt ei tohi akvaariumi kalu pista... Kuidas siis see asi käib: ostan akvaariumi, lasen vett täis, ootan ja jälgin mitu päeva vett??? Seda vee-analüüsimise osa pole ma veel selgeks teinud. Siis järgmisena võib tuua ntx 2 kala sisse ja siis... kaua ma pean ootama enne kui järgmised 2 tk toon?
Lihtsalt vee jälgimisest pole kasu, akvaarium peab sisse töötama. See tähendab et oleks vaja et akvaariumi tekib kasulike bakterite koloonia kes hakkavad kalade väljaheiteid ümber töötama - algul ammoniaak nitritiks, seejärel nitritid nitraatideks. Kui akvaariumis on taimed siis need pruugivad nitraadid toitainetena ära, taimedeta akvaariumis tuleb nitraadid veevahetustega välja viia. Kogu seda tsüklit nimetataksegi lämmastikutsükliks, mõnikord ka lihtsalt tsükliks. Et vajalik bakterikoloonia tekiks, on vaja neile toitu, lihtsalt akvaariumisse vee panemisel ei juhtu midagi kasulikku. Akvaariumi sissetöötamiseks on mitmeid meetodeid, selle kohta on palju igasugu kirjutisi mis pakuvad erinevaid variante. Võid lugeda ntx
siit, tundus esmapilgul adekvaatne allikas olema.
Aq kirjutas:
Mis on nimetatud kaladele sobiva akvaariumi miinimumvarustuses:
1. Kas nimetatud kaladele peaks sobima toatemperatuuril vesi, st küttekeha pole vaja või on küttekeha vaja mingi vee ühtlase temp tagamiseks?
Tanichthys albonubes jaoks pole vaja, teiste jaoks vajalik.
Aq kirjutas:
2. Mis teema selle valgustusega on? Ma olen ise "ööloom", mis tähendab, et suure osa ajast on tuba valgustatud (öösel siis kunstlik, päeval naturaalne valgus), kas see mõjub kaladele halvasti ja pean seetõttu hoidma akvaariumit sellisest keskkonnast?
Valgustus on vajalik Sulle et näha akvas toimuvat ning kui kasutad elustaimi siis neile, kalad ei vaja seda üldse. 40 liitrine akva on nii pisike, et selle jaoks piisab ka säästupirniga laualambist.
Aq kirjutas:
3. filtrid jm hädavajalik akvaariumile???
Sõltub jällegi, mis variandi kasuks otsustad. Kui akvas saab olema palju taimi ja suhteliselt vähe kalu, siis saab ka ilma. Kui kalu on suhteliselt palju, siis on filter soovitav - paneb veepinna liikuma nii et vette jõuab rohkem hapnikku, kannab veevooluga toitained kasulike bakteriteni ja ka taimedeni.
Aq kirjutas:
Ühtlasi hirmutas mind
teema kalade surmamise kohta. Miks peaks kalu tapma? Mis juhtudel sellist jubedat toimingut teha tuleb ja kas seda tuleb akvaariumipidajal tihti ette? Kas kalad ei sure "loomulikku surma", misjärel siis neid... mistahes viisil võib akvaariumist eemaldada... Elusat looma (sihipäraselt) tappa ma ei soovi ühelgi viisil, olgu see nii "humaanne" kui tahes. Nii et kui akvaariumiomaniku igapäevane asi on mõni "nõrgem" kala ära "kõksata", siis ma küll vist loobun akvaariumipidamise mõttest.
Mõte on selles et kalu võib tabada ka ravimatu haigus nii et nad pikalt ja asjatult piinlevad, see jutt oli eutanaasia võtmes kirjutatud.