foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 11 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Neljapäev Apr 23, 2009 11:21 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Apr 23, 2009 10:42
Postitusi: 807
Asukoht: Tallinn
Plaanis oleks soetada oma punnsilm teleskoobile 40l akvaarium, kuid sellega seoses tekkisid mõned küsimused, millega oskate äkki teie mind aidata...

Esiteks on asi mõõtudes. Mõtlesin lasta tehakasti mõõtudega 60cm pikkusr, laiust on 22cm ja kõrgust 32 cm. Kuna ma olen lugenud et 32cm kõrgune akvaarium peaks kuldkalale hästi sobima siis on sellega OK, kuid mis te arvate teistest mõõtudest? Sellises akvas tal ei tohiks ju ebamugav olla.

Kas sellise suurusega akval peab juba metallraam ka tugevduseks olema?

Plaanin luua ka välifiltri. Kasutada nii mehhaanilist kui bioloogilist filtrit. Filter oleks siis 4 kihist - esimene oleks laavakivi, kus bakterid esimese suure mustuse lagundavad, siis suurekoeline svamm, siis uus kiht laavakivi bakteritega ning lõppu peenike svamm mis peaks viimase lihvi andma. Filtri mõõtuteks tuleb 10x10cm kuid nüüd oleks vaja teada, et kui pakud kihid peaks need olema, et asi hästi toimiks(nii laavakivi kihid kui svammide paksus)?

Pumbana plaanin kasutada JBL ProFlow mini 400. Võimsus 80-420 l/h, max veesurve kõrgus 0,75 m. See peaks ka sobima?

Kuna ma tellin akvaarimi siis saab lasta kohe samas välifiltri torude jaoks augud sisse teha. Kuna enne pole sellise asjaga kogemust olnud siis huvitab kui suured need olema peaksid ja millist kinnitust kasutada torudel klaasi külge...

Ning hetkel viimane küsimus, millele ma pole ka kuskilt korralikku vastust leinud, kas akval peab olema kinnine kaas? Või kui luua selline poolt akvat kattev kaas kus on valgustus siis ei ole ka midagi katki? Pigem on kaane eesmärk hoida tolmu ja muud sodi akvast eemale? Kuid kas lahtine akvaarium "hingab" paremini?

_________________
325 liitrit vett


Viimati muutis aatomik, Pühapäev Mai 24, 2009 10:07, muudetud 6 korda kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Apr 23, 2009 11:51 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Sept 10, 2008 01:29
Postitusi: 480
Asukoht: Paide lähistel
Oled üsna põhjalik esimese akvaariumi tegija. Üllatavalt palju läbimõeldud. Kiitus!
Tehnilise poole pealt las annavad asjatundlikumad oma arvamuse, aga mina julgen siiralt arvata, et 40 l akvaariumi, millest osa vett läeb "kaotsi" juba tehnika ja sisustuse alla, on kuldkalale liialt väike. Mul on aastaid olnud erinevaid kuldkalu ja tegemist on äärmiselt liikuvate tegelastega, kes vajavad ruumi. On öeldud, et kuldkala kasv sõltub akva suurusest, et kui väiksem akva, siis ei kasva lihtsalt suuremaks. Jah, on õige, sest tal ei ole lihtsalt ruumi ja kasv jääb kängu, mis tähenab, et tegemist on ebaloomuliku asjade käiguga. Sel juhul ka haigused ja probleemid kiired tulema ning eluiga jääb ka paraku lühemaks.
Mida olen aastaid kuldkalu pidades ka tähele pannud, on see, et kuldkala on palju elavam ja rõõmsam, kui tal on kaaslane(-sed) ja kurvastab (isegi hingeheitmiseni), kui kaaslane miskil põhjusel peaks kaduma.
Kuna Sa plaanid lasta akva teha oma mõõtude järgi, siis soovitan soojalt lasta suurem teha, kui tõesti soovid sinna teleskoopi panna. Minul kasvas sarnane tegelane 112 l akvas ligi 20 cm pikkuseks (koos sabaga mõõtes).
Edu!

_________________
100 l: Mollid, gupyd, mõõksabad, Ancistrused, Corydorased
112 l: Kuldkalad, Heteropneustes fossilised
440 l: Oscar, Pterygoplichthys gibbicepsed, Jack Dempseyd, Ancistrused


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Apr 23, 2009 12:08 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Apr 23, 2009 10:42
Postitusi: 807
Asukoht: Tallinn
Tegelikult ei ole see mu esimene akvaarium (akvaarium kodus olnud juba päris mitmeid aegu, kuid see olnud pigem isa hobi ja pärusmaa, nüüd aga tahaks endale ka päris oma "beebit"). Ühesõnaga on see minu esimene akvaarium millel kasutada välifiltrit...

Jah, muidugi tahaks suuremat, kuid kahjuks ei ole see lihtsalt hetkel võimalik ja see eesantud mõõdud on max mida saan kasutada... Seetõttu plaanis teha ka välifilter, et akvas rohkem ruumi ja kalakesel mõnusam eldada... ainuke "tehnika" mis sisse tuleb on arvatavasti õhukivi ja selle voolik (olen seda alati tahtnud)... Kõik muu on kalakese ja mõne taime päralt...

Lisaks tuli mul meelde veel üks küsimus. Kas välifiltri juures on tähtis see, mis kõrguselt vesi võetakse ning tagasi paaki lastakse? Endal hetkel sisefilter, mis võtab vett suhteliselt kõrgelt sisse ning laseb ka kõrgelt välja... iseepoolest ei tohiks siis ju välisfiltriga ka vahet olla...

_________________
325 liitrit vett


Viimati muutis aatomik, Pühapäev Mai 24, 2009 10:08, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 24, 2009 02:30 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Jaan 14, 2009 02:54
Postitusi: 131
Asukoht: Tallinn
Ma täielikult ühinen Iyy sesiukohaga ja arvan, et 40l oleks kuldkalade pidamiseks liiga väike akvaarium. Kui sa juba võtad ette akvaariumi ja filtri ehitamise vaeva siis arvan , et alla 100l ei tasu see vaeva ära kui vähegi suudad sellele kohta leida.

Mis puutub filtrisse siis esimeseks filtriks peaks olema suhteliselt laia avatud pinnaga svamm või midagi sarnast - muidu ummistub su filter väga kiiresti. Poorsed kivid või süsi sobib lõpupoole, kui enamus prahti on juba veest eemaldatud ja viimaseks võib panna peenfiltriks midagi vatiinisarnast ( keegi pakkus välja, et kunstkiust köögilapid vast ) juhul kui pumbal ülearust võimsust. Soovitaks soojalt uurida AzA käest DIY Wet-Dry filtri kohta - seda on palju lihtsam ise teha.

_________________
Akvaariumid: 54l + 60l + 200l
Kalad: 3x gupi, 6x platy, 2x molly, 5x neoon, 5x mini corydoras, 1x ancistrus, 3xSAE, 3x Botia, 2x marmor-guraami
Muud: õunateod ja 10 sorti veetaimi


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 24, 2009 07:59 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
dasher kirjutas:
viimaseks võib panna peenfiltriks midagi vatiinisarnast ( keegi pakkus välja, et kunstkiust köögilapid vast ) juhul kui pumbal ülearust võimsust.

See köögilappide teema on kahtlane - võimalik et neid saab kasutada, kuid siis peab olema 100% kindel et neid pole millegagi töödeldud (kiputakse mingit antibakteriaalset töötlust tegema). Mina ei paneks kanisterfiltrisse üldse mingit vatiini ega sarnast peenfiltrit, siis on harvem vaja lahti kiskuda.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 24, 2009 11:21 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Apr 23, 2009 10:42
Postitusi: 807
Asukoht: Tallinn
Ma ise olen ka hetkel kahevahel, et kas see peenfilter oleks nii tähtis... pigem teha natuke suurem biofiltri kiht mis püüaks sodi... Aga eks seda peab vaatama vajadusest... kui akvasse tekib liialt peenet sodi siis peab selle sinna paema...

Aga veel selline küsimus... kuskilt lugesin, et kui akvale augud puurida, siis oleks suureks kasuks (turvalisuse pärast) kui see klaas pärast karastada? Vastab see tõele või ei ole ka karastamata klaasil miskit viga?

_________________
325 liitrit vett


Viimati muutis aatomik, Pühapäev Mai 24, 2009 10:08, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 28, 2009 12:24 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Dets 08, 2005 02:27
Postitusi: 475
Asukoht: Pärnu
aatomik kirjutas:
kas see peenfilter oleks nii tähtis...

Kuldkaladega ei saa filtrit väga peeneks ajada, ummistub kiiresti.

aatomik kirjutas:
oleks suureks kasuks (turvalisuse pärast) kui see klaas pärast karastada?

Karastatud klaasi akvaariumi juures ei loeta väga turvaliseks, vöimalik on, aga üldiselt ei kasutata. Tugev ja sile aluspind, lisaks veel pehmendusmatt akva all, see on turvalisuse mõttes täiesti piisav.

_________________
430L


Üles
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 28, 2009 01:21 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Nov 02, 2007 12:20
Postitusi: 803
Asukoht: Tartu
aatomik kirjutas:
Esiteks on asi mõõtudes. Mõtlesin lasta tehakasti mõõtudega 60cm pikkusr, laiust on 22cm ja kõrgust 32 cm. Kuna ma olen lugenud et 32cm kõrgune akvaarium peaks kuldkalale hästi sobima siis on sellega OK, kuid mis te arvate teistest mõõtudest? Sellises akvas tal ei tohiks ju ebamugav olla.

Kas sellise suurusega akval peab juba metallraam ka tugevduseks olema?


Lisa ikka laiusesse juurde siis saad ka kõrgust lisada! Mul on ka üks kuldkala akvaarium. Vaatan, et neile meeldib akva igas kihis ujuda. Mida rohkem vaba vett, seda parem kalale.
Metallraami ei pea olema.

_________________
1000 liitrine - /viewtopic.php ... sc&start=0


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 28, 2009 11:15 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Apr 23, 2009 10:42
Postitusi: 807
Asukoht: Tallinn
Ikka veel on aga on minul küsimus. Kuna akvale tuleb välifilter (kanisterfilter vms, pole täpselt otsustanud) siis mis kõrgustelt peaks toimuma vee võtmine ja tagasi sissepumpamine.
Mööda netti hulkudes ja info otsides olen leidnud igasuguseid erinevaid varjante. Kord võetakse alt ja tagasi ülalt, kord vastupidi. Mõnel üldse mõlemad augud ühel kõrgusel umbes 1/3 akva ülemisest äärest.

Keegi oskab natuke valgustada, kuidas oleks õigem või on see tõesti suhteliselt ükskõik?

Seda, et sissepumbatava veega saab veepinna mugavalt lainetama (tänu millele saab vesi rohkem hapniku) ma tean, kuid kui selle saab muidu ka lainetama, siis ei ole erilist vahet kus need augud on?

_________________
325 liitrit vett


Viimati muutis aatomik, Pühapäev Mai 24, 2009 10:08, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Apr 29, 2009 12:08 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 23, 2005 04:43
Postitusi: 1165
Pildid: 6
Asukoht: Kuressaare
Tavaliselt pannakse sissevõtt põhjale lähemale, kuna seal toimub igasugu prahi intensiivsem liikumine. Aga minugipoolest täiesti ükskõik. Filtritega on kaasas ka joonis paigaldamiseks, tuleks ilmselt seda järgida.

_________________
240L, Molly'd, Neoonid, Rasboorad, Ludwigia Repens , Crypt. Wendtii 'Mi Oya', Anubia Barteri


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mai 22, 2009 01:59 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Apr 23, 2009 10:42
Postitusi: 807
Asukoht: Tallinn
KOKKUVÕTE

Nii, võibolla pakub mõnele akvaristile huvi, et kuhu ma oma akvaariumiga jõudnud olen.

TAUSTALUGU:
Kuldkala (teleskoop/balck moor) hakkas suureks kasvades väikseid neoone pahatahtmatult maitsema, mistõttu nende arvukus vähenes märgatava kiirusega. Sellest vajadus neiu eraldi akvaariumisse panna, kus tal rohkem ruumi ja kus kellegi elu hädaohus ei oleks.

TEOSTUS:
Kõigepealt sai vaadatud ja mõeldud, et kuhu akvaarium panna. Kuna ruumi uue (akvaariumi)laua mahutamiseks ei olnud, siis langes parimaks võimaluseks tekitada koht raamaturiiulisse :D. Sai võetud saag, akutrell ja veel mõned tööriistad ning kapp ümber ehitatud ja akvaariumile sobivaks voolitud.

Siis sai uuritud palju erinevate filtrite, süsteemide ja muude asjade kohta ning leida endale sobivaim (mis on üks eriskummaline süsteem). Nimelt on filter eraldi klaaskastis, mis on kleebitud akvaariumi tagaseina külge (väljaspoole). Kokku tuli niimoodi miski sump/wet-dry/DIY/homemade/ei-tea-mis-kõik-veel filtrisüsteem.
NB! Nüüd kus akvaarium töös julgen öelda, et süsteem toimib väga hästi!

Miks teha filter akvaariumi taha, kui selle ruumi saaks ära kasutada akvaariumi paksuse suurendamiseks, millega kaasneks lisaliitrid?
Sellepärast, et kapp lihtsalt ei kannataks kogu kapi suuruse akvaariumi raskust välja (Sellisel juhul oleks akvaarium koos kogu sisustuse ja veega kaalunud umbes 125kg, mis on kapile liig).
Akvaariumi mõõtudeks sai siis 700x220x350 mm (PxLxK) ning tagumine filtriosa on 600x95x120 mm (PxLxK). Kokku ca. 60L millest 54 on siis akvaarium ja 6 umbes on filter.

Järgmiseks ülesandeks sai taust. Soovisin kividest tausta, kuid ei teadnud täpselt millist. Vaatasin poest loodusliku kivi imitatsiooniga mosaiike ja kõike muud kuid õiget asja ei leinud. Õiged kivid, mida vaja oli, looduses poolsaare randades, kust neid natuke korjatud sai ning siis pleksiklaaist alusele silikkoniga liimitud. Peale silikoni kuivamist täitin kivide vahed seguga (naks-2). Kui ka see kuivanud tõstsin taista paikka ja liimisin silikoniga kinni.

Valgustuse juures oli algne plaan akvale kaas lasta valmistada, kuid hiljem osutus parimaks lahenduseks riiuli "lakke" kruvida valmis lamp poest (2x 18w). Odavam ja mulle meeldivad lahtised akvad rohkem. Ja lahtine akva on kuldkalale hea ka, sest aurustumine hoiab veetempi madalama (nii nagu kuldkalale meeldib). Samas peab tihedamini vett juurde panema, kuid selle ohvri olen ma nõus tooma :)

Kuna algusest peale oli soov õhupumpa ka akvaariumis kasutada, siis sai tüütult surisev õhupump pööningule kolitud ning voolik läbi seina akvaariumisse toodud!

LÕPPTULEMUS:
Nüüd mõned päevad tagasi panin sisse põhjakruusa, taimed, filtrisse filtrimaterjali ja pumba ning lasi sisse vee + 3 guppyt vett ette valmistama.
50% veest sain vanast teisest akvaariumist, mis tähendab, et bakterid on juba algusest olemas, nad peavad lihtsalt paljunema natuke ja endale filtris elukoha looma :)

Juurde on akvasse tulemas kookosest koobas, kaks kuldset loorsabaga ancistrust ning hetkel veel ravil olev teleskoop...
Ning võibolla on ka soov öövalgustus tulevikus panna, kuid sellest siis kunagi hiljem ;)

Täpsemalt võite lugeda ja pilte vaadata selle liitrise akvaariui sünnist blogilehel www.54lugu.blogspot.com

Tänaksin siinkohal ka kõiki foorumi kasutajaid kes nõu ja jõuga aitasid sellel akvaariumil teoks saada :)

_________________
325 liitrit vett


Üles
 [ 11 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver